Monien muutosten vuosi
Lue myös: Talousarviotiedote 2026
Liperin kunnan 150-vuotisjuhlavuosi alkaa olla takana, ja uusi valtuusto on päässyt työskentelyssään hyvään vauhtiin. Juhlavuoden aikana kunta sai Unicefin Lapsiystävällinen kunta ‑tunnustuksen neljän vuoden prosessin jälkeen. Suurimpana tehtävämuutoksena vuodelle 2025 ajoittui valtakunnallinen TE-uudistus, jossa työllisyyspalvelut siirtyivät valtiolta kuntien vastuulle.
Kovasti odotettu ja jo kerran vuodella siirtynyt valtionosuusuudistus kariutui aivan talousarviovalmistelun loppumetreillä. Liperin kunnalle uudistuksen kariutuminen tarkoittaa negatiivisten sote-erien jäämistä toistaiseksi pysyväksi taloudelliseksi rasitteeksi. Onkin käsittämätöntä, ettei hallitusohjelmakirjauksesta huolimatta valtakunnallisesti ollut rohkeutta uudistaa valtionosuusperusteita vastaamaan nykyisen kunnan tehtäviä, vaan nykymallin valuviat betonoitiin pysyviksi. Suurin yksittäinen kuntien valtionosuuksia selittävä tekijä on siis jatkossakin kunnan sotekustannukset vuosina 2021 ja 2022. Liperin osalta negatiiviset sote-erät vastaavat yhden veroprosenttiyksikön tuottoa.
Talouden tasapainottamista joudutaan jatkamaan siis edelleen. Tuloveroprosenttia korotettiin tälle vuodelle ensimmäisen kerran yhteentoista vuoteen. Vuosi 2026 tulee olemaan neljäs peräkkäinen talouden sopeutusvuosi, mikä näkyy siinä, että säästöjä on entistä vaikeampi löytää. Samaan aikaan kuntaa pitää kuitenkin myös kehittää, ja näiden kehityskohteiden valinnassa ja priorisoinnissa onnistuminen on olennaisen tärkeää, jotta niukat resurssit kohdentuisivat vaikuttavasti.
Vuoden 2026 talousarvion menokasvu on jouduttu puristamaan palkkojen sopimuskorotuksia ja palveluiden yleiskorotuksia merkittävästi pienemmäksi. Talousarviossa toimintakulut kasvavat vain 0,3 % verrattuna vuoden 2025 muutettuun talousarvioon. Kunnan henkilöstömäärä on pienentynyt useamman vuoden peräkkäin, mikä kertoo onnistuneesta toiminnan tehostamisesta ja rakenteellisten uudistusten läpiviennistä.
Vuoden 2026 aikana kahden uuden taajamakoulun rinnalle valmistuu Viinijärven koulu, joka sisältää myös päiväkodin, nuorisotilan, kirjaston, kuntosalin, opiskeluhuollon tilat sekä tilat järjestöille. Päiväkotiverkosto saa vuoden aikana uuden suunnan, ja talousarviossa on varauduttu uuden päiväkodin suunnitteluun Ylämyllylle. Elinkeinoelämän tarpeisiin puolestaan valmistuu Välikankaan 14 hehtaarin teollisuusalue. Nämä kaikki vahvistavat kunnan elinvoimaa ja tulevaisuudenuskoa.
Talousarviovuoteen liittyy lukuisia epävarmuustekijöitä, ja talousarviomuutoksia on luvassa normaalia vuotta enemmän.
Kaikesta huolimatta suhtaudun luottavaisin mielin myös tuleviin vuosiin. Onnistuneella priorisoinnilla ja hallitusti otetuilla riskeillä kehitämme kuntaamme edelleen rohkeasti ja varmistamme asukasluvun säilymisen ja valtionosuusriippuvuuden pienentymisen entisestään.
Pidetään yhdessä huoli, että Liperissä on hyvää elää, asua, työskennellä ja yrittää nyt ja jatkossakin!
Liperissä 26.11.2025
Pellervo Hämäläinen
kunnanjohtaja


