Päiväkodit pääkuva

Navigaatiovalikko

Elisa Chat - Varhaiskasvatus

Elisa Chat - Varhaiskasvatus (TÄMÄ näkyy vain ylläpitäjälle)

Päiväkodit ländärin sisältö

Päiväkodit Liperissä

Liperissä on kuusi kunnallista päiväkotia, joista yksi on vuoropäiväkoti ja yksi on avoin päiväkoti. Tutustu päiväkoteihin valikon linkeistä.

Liperin päiväkodeissa kaikki ryhmät ovat sisarusryhmiä. Sisarukset ja eri-ikäiset lapset toimivat yhdessä. Vertaisoppiminen tapahtuu näin parhaalla mahdollisella tavalla sekä samalla lapset oppivat huolehtimaan sisaruksista ja pienemmistä kavereista.

Kaikissa päiväkodeissa toimitaan pienryhmissä ja toiminta vastaa varhaiskasvatussuunnitelmaa eli vasua. Toimintaympäristöjä muokataan vastaamaan tulevaisuuden taitojen harjoittelua. Teknologia, kestävä kehitys, leikki, liikunta, luonto ja toiminnallisuus otetaan niissä huomioon.

Liperin varhaiskasvatuksen päiväkodeissa toteutetaan luontoperusteista varhaiskasvatusta. Kunnan päiväkodit saivat Green Care Finlandin myöntämän Luontovoima-laatumerkin joulukuussa 2018 ensimmäisenä kunnallisena varhaiskasvatuksena Suomessa.

Uutisen lisäys (ylläpito)

Yhteystiedot

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

SOME painikkeet

 

Sivu arviointi ja palaute