Liperin uimahallin Liprakan asiakaskyselyyn saatiin 60 vastausta verkossa ja 58 vastausta paperilomakkeella. Keväällä 2025 avoinna olleessa kyselyssä toivottiin palautetta aukioloajoista, musiikista, hintatasosta, siisteydestä ja ohjatusta liikunnasta.
Aukioloajat ovat sopivat 67 prosentin mielestä. Noin neljäsosa vastaajista koki aukioloajoissa olevan jotakin viilattavaa. Asiakkaat toivoivat muun muassa pidempiä aukioloaikoja arki-iltoihin ja viikonloppuihin. Vastaajissa oli sekä aikaisten aamujen että myöhäisempien iltojen kannattajia.
Musiikki ja radio ovat sopivalla äänenvoimakkuudella 70 prosentin mielestä. Muutama vastaaja arvioi äänenvoimakkuuden liian kovaksi. Pieni osa piti musiikkia liian hiljaisena ja saman verran vastaajista vierailisi Liprakassa mieluiten kokonaan ilman taustamusiikkia. Osa toivoi, että radion puheohjelmien sijaan taustalla soisi musiikkia.
Liprakka koettiin yleisesti siistiksi paikaksi. Lähes 90 prosenttia vastaajista arvioi Liprakan joko erittäin siistiksi tai melko siistiksi. Avoimiin vastauksiin annettiin palautetta pölystä tai hiuksista lattialla, täysistä roskiksista ja tyhjistä saippuapulloista.
Ohjatut liikunnan palvelut saivat keskimäärin hyvät arvosanat. Vesijumppien, uintikerhon ja kuntosaliryhmän saama arvosana oli keskimäärin noin 4 (asteikolla 1–5, jossa 1=huonoin ja 5=paras). Vesijumppia toivottiin lisää ja myös ilta-aikoihin.
Hintatasoa piti sopivana 80 prosenttia vastaajista. Moni asiakas jätti myös kiitoksensa ystävällisestä henkilökunnasta, Liprakan olemassaolosta ja toivomuksensa siitä, että toiminta jatkuu. Uimahalli koetaan tärkeänä palveluna kuntalaisille.
Palautteet on käyty läpi vapaa-aikapalveluissa ja niiden suhteen on tehty toimenpiteitä. Torstai-illan aukioloaikaa on pidennetty klo 20.30 asti. Syyskuun alusta alkaen Liprakan siivouksesta on vastannut uusi siivousyritys, jonka siivousjälkeen on oltu erittäin tyytyväisiä. Radiokanava on vaihdettu hyvän mielen kanavalle, jossa soi pelkkää musiikkia.


