Liprakan uimahallin iso allas.

Asiakas­ky­sely: Lipra­kan palve­lut saivat kiitosta ja kehity­seh­do­tuk­sia

Liperin uimahal­lin Lipra­kan asiakas­ky­se­lyyn saatiin 60 vastausta verkossa ja 58 vastausta paperi­lo­mak­keella. Keväällä 2025 avoinna olleessa kyselyssä toivot­tiin palau­tetta aukio­loa­joista, musii­kista, hinta­ta­sosta, siistey­destä ja ohjatusta liikun­nasta.

Aukio­loa­jat ovat sopivat 67 prosen­tin mielestä. Noin neljäs­osa vastaa­jista koki aukio­loa­joissa olevan jotakin viilat­ta­vaa. Asiak­kaat toivoi­vat muun muassa pidem­piä aukio­loai­koja arki-iltoi­hin ja viikon­lop­pui­hin. Vastaa­jissa oli sekä aikais­ten aamujen että myöhäi­sem­pien iltojen kannat­ta­jia.

Musiikki ja radio ovat sopivalla äänen­voi­mak­kuu­della 70 prosen­tin mielestä. Muutama vastaaja arvioi äänen­voi­mak­kuu­den liian kovaksi. Pieni osa piti musiik­kia liian hiljai­sena ja saman verran vastaa­jista vierai­lisi Lipra­kassa mielui­ten kokonaan ilman tausta­musiik­kia. Osa toivoi, että radion puheoh­jel­mien sijaan taustalla soisi musiik­kia.

Liprakka koettiin yleisesti siistiksi paikaksi. Lähes 90 prosent­tia vastaa­jista arvioi Lipra­kan joko erittäin siistiksi tai melko siistiksi. Avoimiin vastauk­siin annet­tiin palau­tetta pölystä tai hiuksista lattialla, täysistä roskik­sista ja tyhjistä saippua­pul­loista.

Ohjatut liikun­nan palve­lut saivat keski­mää­rin hyvät arvosa­nat. Vesijump­pien, uinti­ker­hon ja kunto­sa­li­ryh­män saama arvosana oli keski­mää­rin noin 4 (astei­kolla 1–5, jossa 1=huonoin ja 5=paras). Vesijump­pia toivot­tiin lisää ja myös ilta-aikoi­hin.

Hinta­ta­soa piti sopivana 80 prosent­tia vastaa­jista. Moni asiakas jätti myös kiitok­sensa ystäväl­li­sestä henki­lö­kun­nasta, Lipra­kan olemas­sao­losta ja toivo­muk­sensa siitä, että toiminta jatkuu. Uimahalli koetaan tärkeänä palve­luna kunta­lai­sille.

Palaut­teet on käyty läpi vapaa-aikapal­ve­luissa ja niiden suhteen on tehty toimen­pi­teitä. Torstai-illan aukio­loai­kaa on piden­netty klo 20.30 asti. Syyskuun alusta alkaen Lipra­kan siivouk­sesta on vastan­nut uusi siivous­yri­tys, jonka siivous­jäl­keen on oltu erittäin tyyty­väi­siä. Radio­ka­nava on vaihdettu hyvän mielen kanavalle, jossa soi pelkkää musiik­kia.

Lisätie­toja antaa