hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Opetus otsikko

Opetus

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointikoordinaattori-rehtori
040 834 7185
riitta.a.lappalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Pasi Suvanto

varhaiskasvatuksen vastaava
046 922 7119
pasi.suvanto@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 766 0950
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Vapaa- aikapalvelut otsikko

Vapaa- aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Raimo Piiroinen

Vapaa-aikasihteeri, poissa 5.11.2019 alkaen
0400 678 799
Koivutie 4, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöohjaaja
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kunnanhallituksen esityslistalla ensi vuoden talousarviovalmistelu

Kunnanhallituksen esityslistalla ensi vuoden talousarviovalmistelu

Kunnanhallituksen 21. lokakuuta kokouksen esityslista on nähtävillä Dynasty-palvelussa. Kokouksessa käsitellään muun muassa ensi vuoden talousarvion valmistelua, sekä lomituksen hallinnon järjestelyjä.

Kunnanhallitus käsittelee vuoden 2020 talousarviovalmistelun tilannetta kokouksessaan 21. lokakuuta ja antaa tarvittavat ohjeet jatkovalmistelulle.

Syksyn aikana kuntatalouden näkymät ovat merkittävästi heikentyneet koko maassa, mikä näkyy myös Liperissä. Talousarviovalmistelua on leimannut myös verotulojen ja valtionosuuksien heikko ennakoitavuus. Verojen ja valtionosuuksien kasvu näyttäisi jäävän pienemmäksi kuin mitä vielä elokuussa arvioitiin.

Liperin Siun soten maksuosuus on kasvamassa 6,1 % ja lautakuntien talousarvioesityksissä kasvua on 2,4 % verrattuna vuoden 2019 alkuperäiseen talousarvioon. Kokonaisuutena menot kasvaisivat 3,1 miljoonaa euroa, kun samanaikaisesti tulojen kasvu jää kahteen miljoonaan euroon. Talousarviosta on näin muodostumassa toista kertaa peräkkäin alijäämäinen.

Esityslistalla on myös Lipertek Oy:n ja kunnan välinen uusi sopimus elinkeinopalveluiden tuottamisesta. Lipertek Oy jakautui suunnitellusti 1.10.2019 in house -yhtiöksi Lipertek Oy, sekä out house -yhtiöksi Liperin Yrityskiinteistöt Oy.

Liperin kunnan lomituksen hallintoon on tulossa vuoden vaihteessa muutoksia eläköitymisen seurauksena. Esityksenä on, että lomahallinto hankitaan jatkossakin ostopalveluna Tohmajärven kunnalta. Nykyinen Liperin ja Tohmajärven välinen lomituspalveluiden hallinnon ostopalvelusopimus päättyy 31.12.2019.

Kokouksen jälkeen tarkistettu pöytäkirja julkaistaan myös Dynasty-palvelussa.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute