Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Ylämyllyn koulu mukaan kestävän kehityksen hankkeeseen

27.11.2020 Ylämyllyn koulu mukaan kestävän kehityksen hankkeeseen Ylämyllyn koulu on...

Valtuuston talousarviokäsittely maanantaina 30.11.2020

24.11.2020 Valtuuston talousarviokäsittely maanantaina 30.11.2020 Liperin kunnan...

Yritystontti Ylämyllyllä myynnissä

23.11.2020 Yritystontti Ylämyllyllä myynnissä Liperin kunta myy huutokaupalla...

Kuntalaisten jouluruokailu perutaan tältä vuodelta

18.11.2020 Kuntalaisten jouluruokailu perutaan tältä vuodelta Haluamme jatkaa...

Itä-Suomessa kokoontumisrajoitukset pysyvät ennallaan myös joulukuussa

18.11.2020 Itä-Suomessa kokoontumisrajoitukset pysyvät ennallaan myös joulukuussa ...

Liperin vapaa-aikapäälliköksi valittiin Pasi Majoinen

13.11.2020 Liperin vapaa-aikapäälliköksi valittiin Pasi Majoinen Pasi Majoinen aloittaa...

Liperi on mukana ikäihmisten joulukorttikampanjassa

03.11.2020 Liperi on mukana ikäihmisten joulukorttikampanjassa Kortteja kerätään 16....

Liperin vapaa-aikapäälliköksi esitetään Pasi Majoista

06.11.2020 Liperin vapaa-aikapäälliköksi esitetään Pasi Majoista Hyvinvointilautakunnan...

Esityslistoilla Liperissä talousarvion valmistelua ja täyttölupia

05.11.2020 Esityslistoilla Liperissä talousarvion valmistelua ja täyttölupia ...

Jätelautakunnan taksaehdotus nähtävänä 2.–27.11.2020

03.11.2020 Jätelautakunnan taksaehdotus nähtävänä 2.–27.11.2020 Taksan on tarkoitus...

Vapaa-aikapäällikön virkaan haastatellaan neljä hakijaa

30.10.2020 Vapaa-aikapäällikön virkaan haastatellaan neljä hakijaa Haastattelut pidetään...

Kiinteistöveroselvitys käynnissä Liperissä

30.10.2020 Kiinteistöveroselvitys käynnissä Liperissä Liperin kunnan rakennusrekisterit...

Liperin kunnan vapaa-aikapäälliköksi 27 hakijaa

26.10.2020 Liperin kunnan vapaa-aikapäälliköksi 27 hakijaa Liperin kunnan...

Liperin kunnanjohtaja virkavapaalle helmikuun 2021 loppuun

23.10.2020 Liperin kunnanjohtaja virkavapaalle helmikuun 2021 loppuun ...

Liperin kunnan työhyvinvointikyselyn tuloksissa positiivista virettä

23.10.2020 Liperin kunnan työhyvinvointikyselyn tuloksissa positiivista virettä Liperin...

Hae kumppaniksemme vuodelle 2021 – haku on nyt avoinna

19.10.2020 Hae kumppaniksemme vuodelle 2021 – haku on nyt avoinna Etsimme...

Maankäyttöpäällikön virkaa ei täytetty

15.10.2020 Maankäyttöpäällikön virkaa ei täytetty ...

Ylämyllyn eritasoliittymän järjestelyt elinympäristölautakunnan esityslistalla

08.10.2020 Ylämyllyn eritasoliittymän järjestelyt elinympäristölautakunnan esityslistalla ...

Liperin terveyskeskussairaalassa vierailurajoitus

09.10.2020 Liperin terveyskeskussairaalassa vierailurajoitus Vierailuista on...

Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne Pohjois-Karjalassa ja Heinävedellä 9.10.

09.10.2020 Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne Pohjois-Karjalassa ja Heinävedellä 9.10. ...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute