hallinto elinymparistopalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Elinympäristöpalvelut sisältö

Elinympäristöpalvelut

Elinympäristöpalvelut hoitavat ympäristöön ja rakentamiseen liittyviä palveluita.

Elinympäristöpalvelut vastaa kunnan maankäyttösuunnittelusta, yhdyskuntarakentamisen edellytyksistä ja toteuttamisesta, asuntotoimesta, rakentamisen ohjaamisesta ja valvonnasta sekä ympäristösuojelusta. Lisäksi elinympäristöpalvelut vastaa ruokapalvelujen järjestämisestä, kunnan kiinteistöjen ja liikuntapaikkojen ylläpidosta, siivouksesta, laitoshuoltopalveluista sekä vesi- ja viemärilaitoksen palveluista. 

Elinympäristöpalvelut hallinto otsikko

Hallinto

Sisältöjulkaisija

Jouni Pekonen

Tekninen johtaja
 050 467 3533
jouni.pekonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Tanja Jänis

Hallintosihteeri
 040 706 4145
tanja.janis@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Elinympäristöpalvelut Maankäyttö ja kaavoitus otsikko

Maankäyttö ja kaavoitus

Sisältöjulkaisija

Marja-Liisa Piironen

Maankäyttösihteeri
 040 630 0944
marja-liisa.piironen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kari Hirvonen

Kartoittaja
 050 448 9894
kari.hirvonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Markus Lajunen

lupatarkastaja
 050 592 4923
markus.lajunen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Elinympäristöpalvelut vesihuoltolaitos otsikko

Vesihuoltolaitos

Sisältöjulkaisija

Kari Riikonen

Yhdyskuntainsinööri
 0400 279 991
kari.riikonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kimmo Kaukoranta

kunnallistekniikan insinööri
 050 563 6226
kimmo.kaukoranta@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Nissinen

Toimistosihteeri
 040 630 0695
sirpa.nissinen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Elinympäristöpalvelut rakennusvalvonta ja ympäristönsuojelu otsikko

Rakennusvalvonta ja ympäristönsuojelu

Sisältöjulkaisija

Raimo Ponkilainen

rakennustarkastaja
 040 747 2200
raimo.ponkilainen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kirsi Kuronen

Lupavalmistelija
 040 630 0182
kirsi.kuronen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kari Hirvonen

Kartoittaja
 050 448 9894
kari.hirvonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sari Kettunen

valvontainsinööri
 0400 428 653
sari.kettunen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Suvi Kärmeniemi

Ympäristösuunnittelija
 050 412 3898
suvi.karmeniemi@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Elinympäristöpalvelut kunnan kiinteistöjenhoito ja siivouspalvelut otsikko

Kunnan kiinteistöjenhoito ja siivouspalvelut

Sisältöjulkaisija

Kari Tanskanen

Isännöitsijä/ Liperin Aluelämpö Oy Toimitusjohtaja
 040 661 3634
kari.tanskanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Teppo Ikonen

Kiinteistörakennusmestari
 0400 574 896
teppo.ikonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Päivi Davidsson

Siivoustyönjohtaja
 0400 573 492
paivi.davidsson@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Elinympäristöpalvelut ruokapalvelut otsikko

Ruokapalvelut

Sisältöjulkaisija

Maarit Määttä

Ruokapalvelupäällikkö
 040 563 8138
maarit.maatta@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute