hallinto elinymparistopalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Elinympäristöpalvelut sisältö

Elinympäristöpalvelut

Elinympäristöpalvelut hoitavat ympäristöön ja rakentamiseen liittyviä palveluita.

Elinympäristöpalvelut vastaa kunnan maankäyttösuunnittelusta, yhdyskuntarakentamisen edellytyksistä ja toteuttamisesta, asuntotoimesta, rakentamisen ohjaamisesta ja valvonnasta sekä ympäristösuojelusta.

Lisäksi elinympäristöpalvelut vastaa ruokapalvelujen järjestämisestä, kunnan kiinteistöjen ja liikuntapaikkojen ylläpidosta, siivouksesta, laitoshuoltopalveluista sekä vesi- ja viemärilaitoksen palveluista. 

Kiinteistö-, tila- ja tukipalvelut otsikko

Kiinteistö-, tila- ja tukipalvelut

Sisältöjulkaisija

Hallinto

Jouni Pekonen

Tekninen johtaja
 050 467 3533
jouni.pekonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Jasper Rouvinen

Hallintosihteeri
 040 706 4145
jasper.rouvinen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kiinteistöt ja siivous

Kari Tanskanen

Isännöitsijä/ Liperin Aluelämpö Oy Toimitusjohtaja
 040 661 3634
kari.tanskanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Teppo Ikonen

Kiinteistörakennusmestari
 0400 574 896
teppo.ikonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Päivi Davidsson

Siivoustyönjohtaja
 0400 573 492
paivi.davidsson@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Ruokapalvelut

Maarit Määttä

Ruokapalvelupäällikkö
 040 563 8138
maarit.maatta@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Ympäristö- ja rakennusvalvontapalvelut otsikko

Ympäristö- ja rakennusvalvontapalvelut

Sisältöjulkaisija

Rakennusvalvonta

Sari Kettunen

valvontainsinööri
 0400 428 653
sari.kettunen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Raimo Ponkilainen

rakennustarkastuspäällikkö
 040 747 2200
raimo.ponkilainen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kirsi Kuronen

Lupavalmistelija
 040 630 0182
kirsi.kuronen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kaavoitus- ja maankäyttöpalvelut otsikko

Kaavoitus- ja maankäyttöpalvelut

Sisältöjulkaisija

Maankäyttö ja kaavoitus

Saija Kärkkäinen

kaavoituspäällikkö
 0400 125 152
saija.karkkainen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Altti Lukkari

kaavasuunnittelija
 050 351 9293
altti.lukkari@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Marja-Liisa Piironen

Maankäyttösihteeri
 040 630 0944
marja-liisa.piironen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kari Hirvonen

Kartoittaja
 050 448 9894
kari.hirvonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Infrapalvelut otsikko

Infrapalvelut

Sisältöjulkaisija

Liikenneväylät

Pekka Tapio

infrapäällikkö
 050 563 6226
pekka.tapio@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Mikko Rouhiainen

ulkoaluetyönjohtaja
 050 476 0252
mikko.rouhiainen@liperi.fi
Selkärannantie 1, 83100 Liperi

Ulkoliikuntapaikat

Vesa Turkia

liikunta- ja ulkopaikkamestari
 050 535 3867
vesa.turkia@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Puistot ja yleiset alueet

Teppo Ikonen

Kiinteistörakennusmestari
 0400 574 896
teppo.ikonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Vesihuoltolaitos otsikko

Vesihuoltolaitos

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute