Tontit ja rakentaminen pääkuva

Navigaatiovalikko

Tontit ja rakentaminen sisältö

Tontit ja rakentaminen Liperissä

Etsitkö paikkaa uudelle kodillesi, tai tarvitsetko yrityksellesi tontin tai toimitilan? Tutustu Liperin viihtyisiin tontteihin. Yrityksille tarjoamme niin toimitiloja kuin tonttimaata. Rakennusvalvonta palvelee lupiin, valvontaan ja neuvontaan liittyvissä asioissa.

Huom! Lomakaudella 1.-28. heinäkuuta 2024 Liperin kunnanvirasto on suljettu.

Tuona aikana puhelimitse tavoitettavissa:

  • 1.-12.7. isännöitsijä, p. 040 661 3634
  • 16.7.-2.8. kaavoituspäällikkö, p. 0400 125 152

Maankäyttöön ja kaavoitukseen liittyvissä asioissa ensisijainen yhteydenotto maankaytto@liperi.fi -sähköpostin kautta. Rakennusvalvonnan tavoittaa rakennusvalvonta@liperi.fi -sähköpostilla.

Liperin kunnan vapaat tontit, yleis- ja asemakaavoitettujen alueiden kaavakartat sekä kaavamääräykset ja muuta hyödyllistä tietoa löydät nyt myös karttapalvelustamme.

Tutustu Liperin Maapoliittiseen ohjelmaan ja Maankäytön toteuttamisohjelmaan täällä.

Rakennusvalvonnan lupa-asiointi hoidetaan sähköisesti Lupapiste-palvelun kautta.

Yhteystiedot

Jouni Martikainen

rakennustarkastuspäällikkö
 050 401 4536
jouni.martikainen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Marja-Liisa Piironen

Maankäyttösihteeri
 040 630 0944
marja-liisa.piironen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kirsi Kuronen

Lupavalmistelija
 040 630 0182
kirsi.kuronen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kari Hirvonen

Kartoittaja
 050 448 9894
kari.hirvonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sari Kettunen

ympäristötarkastaja
 0400 428 653
sari.kettunen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Henkilökuva.

Jukka Haltilahti

Kaavoituspäällikkö
 0400 125 152
jukka.haltilahti@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Somejako

Sivu arviointi ja palaute