hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Hyvinvointipalvelut otsikko

Hyvinvointipalvelut

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointijohtaja
 040 834 7185
riitta.lappalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Maija Niemeläinen

Hallintosihteeri
 050 407 9575
maija.niemelainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Minna Lavikainen

Toimistosihteeri
 040 670 4392
Keskustie 3, 83100 Liperi

Opetus otsikko

Opetus

Opetus Liperi otsikko

Liperin koulu

Sisältöjulkaisija

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Koulutie 2, 83100 Liperi

Opetus Ylämylly otsikko

Ylämyllyn koulu

Sisältöjulkaisija

Riitta Hyttinen

Rehtori
 050 342 8018
riitta.hyttinen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Pirjo Pasanen

Apulaisjohtaja
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kai Koponen

Luokanopettaja/apulaisjohtaja
 040 672 2282
kai.koponen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 a, 80400 Ylämylly

Tiina Hiltunen

Koulusihteeri
 040 630 5944
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Opetus Viinijärvi otsikko

Viinijärven koulu

Sisältöjulkaisija

Katja Ruotsalainen

Koulunjohtaja
 040 555 4876
katja.ruotsalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Salokylä otsikko

Salokylän koulu

Sisältöjulkaisija

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Opetus Mattisenlahti otsikko

Mattisenlahden koulu

Sisältöjulkaisija

Susanna Federley

Mattisenlahden koulunjohtaja
 0400 130 076
susanna.federley@edu.liperi.fi
Mattisenlahden koulutie 7, 80400 Ylämylly

Maija Kuronen

Koulusihteeri
 0400 350 224
maija.kuronen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Varhaiskasvatuksen johtaja
 040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Hanna Ruotsalainen

Palvelusuunnittelija
 0400 428 397
hanna.ruotsalainen@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
 040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Mari Nukarinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 0400 152 880
mari.nukarinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 040 766 0950
sanna.partanen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kinnunen

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 341 5029
sirpa.kinnunen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Heidi Suvanto

Varhaiskasvatuksen vastaava
 050 410 7639
heidi.suvanto@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Vapaa-aikapalvelut otsikko

Vapaa-aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Henkilökuva

Pasi Majoinen

Vapaa-aikapäällikkö
 0400 678 799
pasi.majoinen@edu.liperi.fi
Keskustie 3, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
 0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Henkilökuva

Katriina Hankilanoja

terveysliikunnanohjaaja
 040 582 6726
katriina.hankilanoja@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

henkilökuva

Kaisa Mäkeläinen

terveysliikunnanohjaaja
 050 413 1480
kaisa.makelainen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
 040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
 040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
 040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Henkilökuva

Sanna Härkönen

Vapaa-aikaohjaaja
 050 472 3209
sanna.harkonen@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöntekijä
 040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Henkilökuva

Arttu Lehtomäki

Etsivä nuorisotyöntekijä
 050 407 0636
arttu.lehtomaki@edu.liperi.fi
Jäkäläpolku 2 A 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperi palkitsee jälleen vuoden tekoja ja toimijoita

Liperi palkitsee jälleen vuoden tekoja ja toimijoita

Liperin kunta jakaa vuosittain huomionosoituksen edellisen vuoden ansiokkaille toimijoille ja yrittäjille. Vuoden 2020 palkinnot jaetaan torstaina 28. tammikuuta 2021.

Vuoden 2020 palkitut

Vuoden yhteisöteko -palkinnon saa Viinijärven yhteisötila Vinkkari, joka perustettiin entisen linja-autoaseman tiloihin. Yhteisötila Vinkkarin kunnostaminen ja avaaminen osoittavat vahvaa yhteisöllisyyttä ja talkoohenkeä Viinijärvellä. Talkoissa oli tammikuussa enimmillään yli 30 henkilöä. Vinkkarissa on ollut ensimmäisen vuoden aikana toimintaa kahdeksalla yhdistyksellä, usealla paikallisella pienyrittäjällä ja kunnan työpajalla.

Vuoden nuori yrittäjä -palkinnon saa P&H:n piirakoita -yrittäjä Honey Bee Allaga. Vuonna 2018 perustetun yrityksen toiminta on ollut nousujohteista Allagan kehittäessä tuotteita ja palveluympäristöä. Asiakkaat ovat ottaneet yrittäjän omakseen, mikä kertoo niin tuotteiden kuin palvelun laadusta alalla ja alueella, joka on kilpailtu ja jonka laatuvaatimukset ovat korkealla.

Vuoden nuori maaseutuyrittäjä -palkinnon saa Lauri Karjalainen, joka ryhtyi maanviljelijäksi sukupolvenvaihdoksen kautta. Karjalainen on ainoa uusi vuonna 2020 Liperissä tilakaupat tehnyt maaseutuyrittäjä ja siten teko on rohkea ja kertoo eteenpäin katsovasta yrittäjästä.

Vuoden maaseutuyrittäjä -palkinnon saavat Viherkaste Oy:n Anja ja Erkki Nylund. Nylundit ovat investoineet ja kehittäneet merkittävästi vuosien varrella Viherkaste-yritystään. He ovat myös merkittävä työllistäjä maaseutuyritysrintamalla. Viherkaste Oy viettää 40-vuotisjuhlavuottaan.

Vuoden kulttuuritekona palkitaan Päivilän sanktuarin säätiö. Koronan kurittaman vuoden aikana ei ollut juurikaan kulttuuritapahtumia, mutta Päivilän sanktuarissa tapahtui myös vuonna 2020. Päivilän sanktuarissa on raikkaasti ja rohkeasti jatkettu Sylvi-Sanni Mannisen elämäntyön perintöä ja luotu uusia mahdollisuuksia henkiseen kasvuun kulttuurin keinoin.

Vuoden nuorisoteko -palkinnon saa Liperin yhteiskoulun kannatusyhdistys. Yhdistys on tukenut vuosittain liperiläisten nuorten opiskelua ja harrastamista Lykkyä-stipendeillä, jotka on jaettu lahjakorttien muodossa.

Vuoden senioriteko on Liperi-Seuran luentosarja ”Liperin hieno historia”. Koronan takia lähes kaikki ikäihmisille suunnattu kulttuuri- ja virkistystoiminta on ollut keskeytettynä vuonna 2020. Tämän poikkeuksellisen vuoden kohokohtana on ollut Liperi-Seuran järjestämä Liperin historiaa käsittelevä mielenkiintoinen luentosarja, joka halutaan palkita vuoden Senioritekona. Yhdistys on museotoiminnassaan huomioinut myös ikäihmiset niin museovierailujen osalta kuin esimerkiksi viemällä Liperin historiadokumentteja katsottavaksi palvelutaloille.

Vuoden liikuttaja -palkinnon saajat valitsee Pohjois-Karjalan Liikunta eli Pokali ry. Vuoden liperiläisinä liikuttajina palkitaan Panu Kurki ja Jari Laaksonen. Molemmat ovat toimineet Liperin Taimen lentopalloilijoissa 90-luvulta lähtien. Panu Kurki on muun muassa ollut aktiivinen valmentaja aluksi poikien ja viimeiset vuodet tyttöjen parissa. Kurki on suurena apuna uusille valmentajille, opastamalla ja tukemalla valmentajia lajin saloihin.
Jari Laaksonen on sekä valmentanut että toiminut huoltajana useille joukkueille ja toiminut pitkään Taimen lentopallojaoston johtokunnassa. Laaksonen on kouluttautunut lajiin käymällä erilaisia valmennuskursseja. Laaksonen huolehtii salit kuntoon harjoituksia sekä turnauksia varten ja auttaa näin suuresti muita valmentajia.

Liperin kunta onnittelee palkintojen saajia!

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute