hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Opetus otsikko

Opetus

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointikoordinaattori-rehtori
040 834 7185
riitta.a.lappalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Tiina Hiltunen

Palvelusuunnittelija
050 407 9575
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Pasi Suvanto

vastaava lastentarhanopettaja
046 922 7119
pasi.suvanto@edu.liperi.fi
Koulukuja 1, 83100 Liperi

Vapaa- aikapalvelut otsikko

Vapaa- aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Raimo Piiroinen

Vapaa-aikasihteeri
0400 678 799
raimo.piiroinen@liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöohjaaja
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kunnanhallituksen esityslistalla Liperin koulun peruskorjauksen ja uudisrakennuksen luonnokset

Kunnanhallituksen esityslistalla Liperin koulun peruskorjauksen ja uudisrakennuksen luonnokset

Liperin kunnanhallituksen kokouksessa 4.3. käsitellään muun muassa Ylämyllyn kirjaston väistötilojen vuokrasopimusta ja Liperin koulukeskuksen eli kirkonkylän koulun peruskorjausta ja uudisrakentamista.

Liperin kirkonkylän koulukeskuksen peruskorjaus- ja uudisrakennussuunnitelmat ovat olleet työn alla viime vuoden kesäkuusta saakka. Tähän mennessä on käsitelty tilojen luonnossuunnitelmia ja kustannusarvioita. Alakoulun suunnitelma palautettiin tammikuussa valmisteluun, sillä tuolloinen kustannusarvio oli noussut esityksessä 3,77 miljoonasta eurosta 5,6 miljoonaan euroon ja lisäksi neliömäärä oli kasvanut luonnosvaiheesta 500 neliömetrillä.

Helmikuussa arkkitehtisuunnittelijalta saatiin toiset luonnokset, joissa neliömäärää ja myös kustannuksia oli saatu pienennettyä. Koulukeskuksen tilojen suunnittelussa on haluttu ottaa huomioon koulun tarpeiden lisäksi myös koulun ulkopuolinen käyttö.

- Tulevaisuudessa koulu palvelee kuntalaisia esimerkiksi kokousten ja muiden tapahtumien järjestämispaikkana sekä toimii eri järjestöjen kohtauspaikkana, Liperin kunnan tekninen johtaja Tommi Hirvonen valottaa.

Kunnanjohtaja esittää nykyisten luonnossuunnitelmien ja kustannusarvion hyväksymistä. Koulukeskuksen peruskorjaus- ja uudisrakennushankkeen lopulliset suunnitelmat tuodaan erikseen päätettäväksi kesällä 2019.

Lue koko esityslista Dynasty-tietopalvelusta.

Puheenjohtajan nuija puisella pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute