Valtuusto pääkuva

Navigaatiovalikko

Valtuusto sisältö

Liperin valtuusto

Liperiläisten äänestämä valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Valtuusto on kunnan ylin päätöksiä tekevä toimielin. Liperiläiset valitsevat valtuustoon kuuluvat valtuutetut äänestämällä kuntavaaleissa. Valtuuston jäsenet valitaan neljän vuoden välein.

Liperin kunnan valtuustossa on kaudella 2021-2025 yhteensä 35 valtuutettua.

Liperin valtuusto kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden viimeisenä maanantaina klo 17 Penttilä-salissa.

Valtuustolla on kokonaisvastuu kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston tehtävänä on linjata Liperin kehitystä ja edistää liperiläisten osallistumista kunnan toimintaan ja päätöksentekoon.

Puheenjohtajisto

Valtuuston puheenjohtaja Eero Reijonen (KESK), p. 050 511 3099, eero.reijonen@luottamus.liperi.fi
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@luottamus.liperi.fi
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@luottamus.liperi.fi

Valtuuttettujen yhteystiedot (aakkosjärjestyksessä):

1. Behm Jukka (KESK), p. 0400 449122 metsäasiantuntija, Kalstilantie 32, E 81130 Salokylä, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
2. Eronen Virpi (SDP), p. 050 400 3284, apulaisrehtori, Rianniementie 20, 83400 Viinijärvi, virpi.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Flink Timo (PS), p. 045 126 6630, lennonopettaja, Pärnävaarantie 7, 80400 Ylämylly, timo.flink@luottamus.liperi.fi
4. Hakulinen Pauli (KESK), p. 050 540 5813, yrittäjä, Kulmanniementie 9, 83160 Tutjunniemi, pauli.hakulinen@luottamus.liperi.fi
5. Hartikainen Mikko (PS), p. 0400 186904, maanviljelijä, Kaatamontie 149 A, 83100 Liperi, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi
6. Hiltunen Esa (KESK), p. 040 5785659, viljelijä, Suonpohjantie 10, 80400 Ylämylly, esa.hiltunen@luottamus.liperi.fi
7. Hyttinen Jouni (KOK), KM/eläkkeellä, p. 040 573 7922, Tohtorintie 22, 83100 Liperi, jouni.hyttinen@luottamus.liperi.fi
8. Jetsonen Anne (SDP), p. 0500 885 333, fysioterapeutti, Ristonkankaantie 51, 83400 Viinijärvi, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Jormanainen Martti (KOK), p. 0400 279 246, hallitusammattilainen, Pahanpohjantie 3 A, 83100 Liperi, martti.jormanainen@luottamus.liperi.fi
10. Kangaskolkka Emilia (SDP), p. 045 1149034, opiskelija, Kersantintie 3 A 2, 80400 Ylämylly, emilia.kangaskolkka@luottamus.liperi.fi
11. Karttunen Tero (PS), p. 0500 170 965, yrittäjä/koneurakoitsija, Kuopiontie 207, 83480 Ahonkylä, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
12. Karvinen-Kyllönen Susanna (PS), p. 045 124 3349, myyjä, Jäkäläpolku 2 D 29, 80400 Ylämylly, susanna.karvinen-kyllönen@luottamus.liperi.fi
13. Kaskiniemi Mikko (KESK), p. 044 051 2256, ICT-Asiantuntija/yrittäjä, Ekotie 12 B, 80400 Ylämylly, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
14. Kivivuori Marja-Leena (SDP), p. 050 537 2023, kunnallisneuvos, Multamäentie 2 B C 8, 80400 Ylämylly, marja-leena.kivivuori@luottamus.liperi.fi
15. Kontkanen Heikki (KESK), p. 044 347 2006, insinööri/yrittäjä, Kontkalantie 16, 83400 Viinijärvi, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
16. Koppinen Kirsi (KESK), p. 040 574 9798, KM/luokanopettaja, Selkärannantie 4 B, 83100 Liper, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
17. Koskenkorva Atte (PS), p. 040 080 1040, opiskelija, Viinirannantie 3,  83400 Viinijärvi, atte.koskenkorva@luottamus.liperi.fi
18. Kosonen Juha (KOK), p. 040 734 5908, KM/kunnallisneuvos, Mäntytie 21,  83100 Liperi, juha.kosonen@luottamus.liperi.fi
19. Kuittinen Tero (SDP), p. 050 517 9448, koulutuspäällikkö, Tiilimiehentie 4, 83100 Liperi, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
20. Lappalainen Markus (KESK), p. 040 7707721, maanviljelijä, Tutjuntie 165 D, 83100 Liperi, markus.lappalainen@luottamus.liperi.fi
21. Melkko Satu (KD), p. 045 131 2706, palveluesimies, Riihitie 20, 83100 Liperi, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
22. Nousiainen Kirsi (SDP), p. 0400 813978, sairaanhoitaja, Nuottiniementie 4 B, 83450 Vaivio, kirsi.nousiainen@luottamus.liperi.fi
23. Pakarinen Tuula (SDP), p. 050 433 4842, sairaanhoitaja/ensihoitaja, Riihitie 14, 83100 Liperi, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
24. Pietarinen Päivi (KESK, Sit.), p. 050 466 9336, liiketalouden tradenomi AMK/nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja, Vaiviontie 95, 83450 Vaivio,  paivi.pietarinen@luottamus.liperi.fi
25. Piiroinen Heikki (KESK), p. 050 302 1651, varatuomari/eläkeläinen, Haiskuntie 21 C, 83150 Roukalahti, heikki.piiroinen@luottamus.liperi.fi
26. Reijonen Eero (KESK), p. 050 511 3099, rakennusmestari/yrittäjä, Onkisalmentie 3, 83100 Liperi, eero.reijonen@luottamus.liperi.fi
27. Rissanen Sanna (SDP), p. 050 344 2505. KM, apulaisrehtori/erityisluokanopettaja, Alokaspolku 7, 80400 Ylämylly, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
28. Rummukainen Jukka (KESK), p. 0400 183009, maanviljelijä, Sulkamantie 20, 83400 Viinijärvi, jukka.rummukainen@luottamus.liperi.fi
29. Räty Veli-Matti (KESK), p. 050 3840352, tuotantopäällikkö, Tykkiura 4, 80400 Ylämylly, veli-matti.raty@luottamus.liperi.fi
30. Sammalisto Elina, (VIHR), p. 050 567 2234, sairaanhoitaja, Jäkäläpolku 2 B 14, 80400 Ylämylly, elina.sammalisto@luottamus.liperi.fi
31. Silvennoinen Maija (KD), p. 040 596 7775, sosionomi, Kaarnapolku 8, 80400 Ylämylly, maija.silvennoinen@luottamus.liperi.fi
32. Tikka Tiina (PS), p. 050 5326164, puutarhatyöntekijä, Kuusniementie 3, 80400 Ylämylly, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi
33. Tolvanen Mauri (KOK), p. 0400 276470, yrittäjä/evp., Juvolanlahdentie 4 B, 83100 Liperi, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
34. Varis Asmo (KESK), p. 040 6743770, yrittäjä/eläkeläinen, Kiiessalo-Heponiemi 19, 83430 Käsämä, asmo.varis@luottamus.liperi.fi
35. Viitaniemi Marja (SDP), p. 050 5700363, eläkeläinen, Tiituksentie 6 D 7, 83400 Viinijärvi, marja.viitaniemi@luottamus.liperi.fi

Varavaltuutettujen yhteystiedot:

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
1. Mustonen Tapio, p. 045 182 7881, tapio.mustonen@luottamus.liperi.fi, työelämäkoordinaattori, Einonpolku 7 A, 80400 Ylämylly.
2. Salomaa Jani, p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi tuotantopäällikkö, Rantakyläntie 3 A, 80400 Ylämylly.
3. Huikuri Pekka, p. 040 963 0013, pekka.huikuri1@gmail.com, eläkeläinen, Asemamiehenkuja 6, 80400 Ylämylly.
4. Huovinen Markku, p. 044 545 9390, markku.huovinen@gmail.com, kipinätyöstäjä, Häyrynlahdentie 43 C, 83100 Liperi.
5. Rummukainen Keijo, p. 0500 278 153,  keijo.rummukainen@saunalahti.fi, yrittäjä/eläkeläinen, Jokisalontie 9, 3330 Kaatamo.
6. Kummunmäki Minna, p. 040 5371603, minna@hyvinvointipalvelusydanpolku.fi, sosionomi/pääluottamusmies, Niinikkosaarentie 97, 83100 Liperi.
7. Karkkonen Esko, esko.karkkonen@edu.liperi.fi, erityisluokanopettaja, Pitkälammentie 14, 83430 Käsämä.
8. Alava Annu, p. 050 552 6242, annu.alava@gmail.com, tukipalvelutyöntekijä, Piitsamonniemi 4 A, 83150 Roukalahti.
9. Ylönen Juuso, p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com, FM/lehtori, Hoprinkalliontie 2, 80400 Ylämylly.

Perussuomalaiset
1. Humaloja Tero, p. 040 358 7601, tero_94@msn.com, raskaan kaluston asentaja, Surakkalantie 2, 83400 Viinijärvi.
2. Vilén Oili, p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi, myymälänhoitaja, Katajakuja 2 d as 23, 80400 Ylämylly.
3. Mutanen Matti, p. 045 313 1222, mattimutanen61@gmail.com, jauhemaalari, Niementie 3,  83400 Viinijärvi.
4. Koukkumäki Janne, p. 044 0377 225, itsetehty.jk@gmail.com, yrittäjä, Kuopiontie 106, 83400 Viinijärvi.
5. Mustonen Heidi, p. 040 559 7830, heidi.mustonen@outlook.com, merkonomi, Kehrääjänpolku 6, 80400 Ylämylly.
6. Kailaheimo Antti, p. 041 456 0145, antti.kailaheimo@hotmail.com, yrittäjä/toimitusjohtaja, Vaiviontie 47, 83450 Vaivio.

Suomen Keskusta
1. Savolainen Tiina, p. 040 574 8308, tiina.savolainen@luottamus.liperi.fi, insinööri, Korpivaarantie 44, 83330 Kaatamo.
2. Sormunen Piia, sormupii@gmail.com, lähihoitaja, Kantolantie 11, 80400 Ylämylly.
3. Eskelinen Veera, p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi, sairaanhoitaja, Honkavaarantie 60 B, 80400 Ylämylly.
4. Hyvärinen Pirkko, p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com, maatilan emäntä/maaseudunkehittäjä, Kaarnalammentie 14, 83400 Viinijärvi.
5. Mäenpää Harri, yrittäjä/mainoskuvaaja,
6. Verkasalo Erkki, p. 050 391 3020, erkki.verkasalo@luke.fi, tutkimusprofessori, Honkapurontie 7, 80400 Ylämylly.
7. Martikainen Sari, p. 045 157 9067, sarimartikainen67@gmail.com, KM/rehtori, Korsutie 1 D, 80400 Ylämylly.
8. Juuti Miso, p. 050 328 5454, misojuuti@gmail.com, logistiikkapäällikkö, Kuopiontie 26, 83430 Käsämä.
9. Kokko Ismo, maatalouslomittaja,
10. Rummukainen Arttu, valmistuksenohjaaja,
11. Tanskanen Timo, RKM/eläkeläinen
12. Hartikka Juha, p. 045 787 45701, Jhartikka@hotmail.com, DI, Sotkumantie 2 D, 83430 Käsämä.
13. Hanikka Tuula, p. 0400 674 815, tuula.hanikka@gmail.com, eläkeläinen, Pehkolantie 3, 83400 Viinijärvi.

Vihreä liitto
1. Eronen Eveliina, eveliina.eronen.design@gmail.com.
2. Aalto Arja, kuntavaalit.aalto@gmail.com, lehtori

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)
1. Kettunen Eila, pankkitoimihenkilö/eläkeläinen,
2. Attila-Pekonen Talvikki, talvikki.ap@gmail.com, kanttori/musiikkipedagogi, Käsämäntie 114 C 1, 83100 Liperi.

Kansallinen Kokoomus
1. Koskinen Tuomas, p. 0500 212 180, tuomas.koskinen@flynorra.com, liikennelentäjä.
2. Kuikka Marketta, p. 0400 869 977, marketta.kuikka@luottamus.liperi.fi, eläkeläinen, Jokiranta 8, 83400 Viinijärvi.
3. Granlund Aarne, ilmastoasiantuntija,
4. Pesonen Anna, p. 040 7790 520, anna.h.piiroinen@gmail.com, opettaja, Tykkimiehenkuja 7, 80400 Ylämylly.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kunnan vuoden 2020 tilinpäätös kääntyi ylijäämäiseksi

Liperin kunnan vuoden 2020 tilinpäätös kääntyi ylijäämäiseksi

Tilikauden tulosta paransivat muun muassa talouden tasapainottamisohjelman mukaisesti toteutetut noin miljoonan euron toimenpiteet ja verotulomenetyksiä paikkaamaan saadut valtion koronatuet.

Tilikauden 2020 ylijäämäksi muodostui 0,92 miljoonaa euroa ja kumulatiivinen ylijäämä kasvoi 5,1 miljoonaan euroon.

Syksyn 2019 alkuperäinen talousarvio oli 1,8 miljoonaa euroa alijäämäinen.

Tilikauden tulosta paransivat muun muassa talouden tasapainottamisohjelman mukaisesti toteutetut noin miljoonan euron toimenpiteet, Siun soten v. 2020 maksuosuudessa olleiden teknisten virheiden korjaus, verotulomenetyksiä paikkaamaan saadut valtion koronatuet ja osittain koronastakin johtuneet määrärahojen alitukset.

Elinvoima

  • Ylämyllyn alueella valmistui kaksi asuinaluekaavaa ja useita muita kaavahankkeita eteni valmistelussa.
  • Valtatie 9 hankkeen sekä Ylämyllyn eritasoliittymän toimenpideselvitys valmistui, jonka pohjalta käynnistetään vuoden 2021 aikana tiesuunnitelman laadinta.
  • Liperin kirkonkylän Myllyn alueella käynnistyi alueen laajamittainen kehittämistyö, jolla parannetaan alueen ja koko Liperin kirkonkylän elinvoimaa mm. suunnitelmalla alueelle asuin, matkailu-, majoitus-, liike- ja toimistorakentamista sekä kehitetään alueesta moderni ja kestävään kehitykseen tukeutuva alue.
  • Ylämyllyn alueelta hankittiin merkittävä määrä raakamaata tuleviin kaavoituksen tarpeisiin.
  • Duunitalo Linkin toiminnan näkyväksi tekemistä vahvistettiin ja YTYÄ! yhteistyöllä tuloksiin ESR-työllisyyshanke käynnistettiin. Hanke eteni koronatilanteeseen nähden positiivisesti. Lisäksi valmistauduttiin työllisyyden kuntakokeilun aloittamiseen vuoden 2021 alkupuolella.
  • Yrityskiinteistöt toteutti vanhan Yritystalon purkuoperaation Tehtaantiellä ja teki päätöksen Yritystalo II rakentamisesta Tehtaantielle vuoden 2021 aikana.
  • Yksinyrittäjätukihakemuksia saapui 126 kpl, joista 103 kpl hyväksyttyä päätöstä.
  • Uusia yrityksiä perustettiin Liperiin 55 kpl. Lakanneita, lopetettuja sekä poistettuja yrityksiä oli 48 kpl.
  • Maaseutupalveluissa valmisteltiin yhteistoimintaalueen laajentumista maakunnalliseksi vuoden 2021 alusta alkaen.

Hyvinvointi

  • Ylämyllylle rakentuu monipuolinen opetuksen, kulttuurin, kirjaston ja nuorisotyönkeskus. Rakentaminen käynnistyi keväällä 2020 ja eteni suunnitellusti.
  • Uuden koulun liikunta- ja aktiviteettialueiden laajennussuunnittelu käynnistyi koulun viereiselle tontille, kun tontti saatiin ostatettua syksyllä 2020 kunnalle.
  • Kirkonkylän keskuskoulun urakkalaskentavalmistelutyöt käynnistyvät loppuvuodesta.
  • Ylämyllyn alueelle toteutettiin laaja-alainen luontoliikuntareitistö kahden hankkeen puitteissa. Talvipolku, eli Heinälampi Winter Trail avautui tammikuussa. Alamäkipyöräilyyn tarkoitettu Pärnä Bike Park ja muodonmuutoksen kokeneet entiset Kinttupolut valmistuvat alkukesällä 2021.
  • Vammaisneuvoston kanssa valmisteltiin Liperin ensimmäinen vammaispoliittinen ohjelma.
  • Laajan hyvinvointikertomuksen valmistelutyössä kuultiin laajasti eri kuntalais- ja työntekijäryhmiä.
  • Liperin kunta lähti hakemaan Unicefin lapsiystävällisen kunnan tunnustusta.
  • Koulujen moniammatillisuutta lisättiin hyvinvointipedagogien, koulunuoristyöntekijän, ja toisen etsivän nuorisotyöntekijän palkkauksella.
  • Erityisopetuksen resursseja vahvistettiin etenkin kyläkouluissa.
  • Päiväkoteihin valmistui kuusi omaa kirjastoa ja musiikkitilaa.
  • Matalan kynnyksen neuvova puhelin otettiin varhaiskasvatuksessa käyttöön.
  • Varhaiskasvatuksen kaikki lastenhoitajat osallistuivat täydennyskoulutukseen ja valmistuivat lastenohjaajiksi.

Osallisuus

  • Henkilöstön työhyvinvointikysely toteutettiin vuonna 2020 ja tulokset olivat huomattavasti edellistä kertaa paremmat. Kehittämiskohteisiin on tehty toimintasuunnitelma.
  • Henkilöstöä koskeva varhaisen tuen toimintamalli uudistettiin ja jalkautettiin koko henkilöstön tietoon.
  • Esimiehille räätälöity esimiesvalmennus Johtaminen kuntatyössä saatettiin loppuun yhteistyössä Karelia-ammattikorkeakoulun kanssa.
  • Liperin lapsiparlamentti LL Bubble aloitti toimintansa.
  • Kirkonkylän pienten koulu avasi ovensa paikallisten yhdistysten voimin ja monipuolinen aktiviteettien valikoima odottaa koronatilanteen helpottumista.

Nostoja tilinpäätöksen tunnusluvuista:

  • Toimintakate heikkeni 4,3 % eli kunnan nettomenot kasvoivat 2,8 M€. Siun soten maksuosuuden kasvu selittää tästä 2,04 M€ ja Siun soten alijäämien kattamiseksi tehdyt pakolliset varaukset 0,89 M€. Kunnan oman toiminnan nettomenot olivat näin ollen vuonna 2020 pienemmät kuin vuonna 2019.
  • Verotulot kasvoivat 1,5 % vuoden 2019 tasosta.
  • Valtionosuudet kasvoivat peräti 16,4 %. Kasvua selittävät valtion lisätalousarvioissa päätetyt kuntien koronatuet.
  • Taseesta alaskirjattiin 1,05 M€ tyhjilleen jäävien tai purettavien rakennusten jäännösarvoja.
  • Kumulatiivinen ylijäämä palasi noin 5 M€ tasolle.
  • Liperin kunnan lainakanta kasvoi 622 €/asukas, ollen 3 526 €/asukas. Toisaalta kunnan kassavarat kasvoivat vuoden aikana 340 €/asukas, ollen vuoden lopussa 647 €/asukas.
  • Konsernin lainakanta kasvoi 725 €/asukas, ollen 4 900 €/asukas

Liperin kunnan tilinpäätöksen 2020 tunnuslukuja

 

TP 2020

TP 2019

Asukasluku

11 997

12 080

Veroprosentti

21,50

21,50

Verotulot, milj. €

41,38

40,75

Valtionosuudet, milj. €

30,87

26,53

Nettoinvestoinnit, €/as.

719

229

Lainakanta, milj. €

42,3

35,1

Lainat, €/as.

3 526

2 904

Vuosikate, milj. €

4,92

2,30

Suunnitelman mukaiset poistot, milj. €

3,07

2,95

Arvonalentumiset, milj. €

1,05

0

Vuosikate % poistoista

119

78

Vuosikate €/asukas

410

190

Tilikauden ylijäämä, milj. €

0,92

-0,53

Kumulatiivinen ylijäämä, milj. €

5,09

4,52

Konsernin tunnuslukuja

TP 2020

TP 2019

Konsernin lainakanta, milj. €

58,8

50,4

Konsernin lainat, €/as

4 900

4 175

Konsernin tilikauden ylijäämä, milj. €

1,22

-0,91

 

Kunnanhallitus käsittelee tilinpäätöksen 29.3.2021 kokouksessaan, jonka jälkeen tilinpäätös annetaan tilintarkastajalle ja tarkastuslautakunnalle.

Valtuustoon tilinpäätös tulee käsiteltäväksi kesäkuun loppuun mennessä.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute