Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Liperin kunnan vapaa-aikapäälliköksi 27 hakijaa

26.10.2020 Liperin kunnan vapaa-aikapäälliköksi 27 hakijaa Liperin kunnan...

Liperin kunnanjohtaja virkavapaalle helmikuun 2021 loppuun

23.10.2020 Liperin kunnanjohtaja virkavapaalle helmikuun 2021 loppuun ...

Liperin kunnan työhyvinvointikyselyn tuloksissa positiivista virettä

23.10.2020 Liperin kunnan työhyvinvointikyselyn tuloksissa positiivista virettä Liperin...

Hae kumppaniksemme vuodelle 2021 – haku on nyt avoinna

19.10.2020 Hae kumppaniksemme vuodelle 2021 – haku on nyt avoinna Etsimme...

Maankäyttöpäällikön virkaa ei täytetty

15.10.2020 Maankäyttöpäällikön virkaa ei täytetty ...

Ylämyllyn eritasoliittymän järjestelyt elinympäristölautakunnan esityslistalla

08.10.2020 Ylämyllyn eritasoliittymän järjestelyt elinympäristölautakunnan esityslistalla ...

Liperin terveyskeskussairaalassa vierailurajoitus

09.10.2020 Liperin terveyskeskussairaalassa vierailurajoitus Vierailuista on...

Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne Pohjois-Karjalassa ja Heinävedellä 9.10.

09.10.2020 Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne Pohjois-Karjalassa ja Heinävedellä 9.10. ...

Liperin entisestä pienten koulusta yhteisötila

08.10.2020 Liperin entisestä pienten koulusta yhteisötila Pro Liperi ry esittää, että...

Kuoringan vesiensuojeluyhdistyksen puheenjohtajaksi Jari Rouvinen

02.10.2020 Kuoringan vesiensuojeluyhdistyksen puheenjohtajaksi Jari Rouvinen Liperissä...

Kela tiedottaa: toimeentulotukiasiakkaille väliaikainen epidemiakorvaus

01.10.2020 Kela tiedottaa: toimeentulotukiasiakkaille väliaikainen epidemiakorvaus ...

Liperin kunnanjohtaja Hannele Mikkanen jää virkavapaalle

15.09.2020 Liperin kunnanjohtaja Hannele Mikkanen jää virkavapaalle Virkavapauden kesto...

Kuntalaiskyselyn tuloksia kuullaan Kuntamarkkinoilla 10. syyskuuta

04.09.2020 Kuntalaiskyselyn tuloksia kuullaan Kuntamarkkinoilla 10. syyskuuta ...

Maankäyttöpäällikön virka haettavana

27.08.2020 Maankäyttöpäällikön virka haettavana Haemme Liperin kunnan avainvirkaan...

Siun sote varautuu kasvomaskien jakeluun vähävaraisille – suositusta käyttöön ei vielä ole

21.08.2020 Siun sote varautuu kasvomaskien jakeluun vähävaraisille – suositusta käyttöön ei vielä ole ...

YTYÄ! -hankkeeseen haetaan koordinaattoria

14.08.2020 YTYÄ! -hankkeeseen haetaan koordinaattoria Hankekoordinaattori vastaa...

Ikäihmisten asiointiapu Liperissä päättyy toistaiseksi

31.07.2020 Ikäihmisten asiointiapu Liperissä päättyy toistaiseksi Liperin kunta järjesti...

Koulukuljetuksissa uusia tuulia seuraavalle lukuvuodelle

01.07.2020 Koulukuljetuksissa uusia tuulia seuraavalle lukuvuodelle Liperin kunnan...

Liperin uusi yläkoulu rakentuu hiilineutraalista betonista

18.06.2020 Liperin uusi yläkoulu rakentuu hiilineutraalista betonista Ylämyllylle...

Liperin kunta kehittää vanhoja ja opastaa uusia luontoliikuntareittejä

10.06.2020 Liperin kunta kehittää vanhoja ja opastaa uusia luontoliikuntareittejä ...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute