Vesihuolto pääkuva

Navigation Menu

Vesihuolto sisältö

Vesihuolto

Vesilaitos toimittaa talousveden kuluttajille ja ottaa vastaan jäteveden.

Liperin kunnan vesilaitos toimittaa kuluttajille laatuvaatimukset ja -suositukset täyttävän talousveden. Laitos myös vastaanottaa jäteveden ja johtaa sen Joensuun Veden Kuhasalon jätevedenpuhdistamolle käsiteltäväksi.

Vesiaitoksella on käytössään viisi vedenottamoa. Niistä kaksi sijaitsee Ylämyllyllä, yksi kirkonkylällä ja kaksi Viinijärvellä.

Ylämyllyn verkostosta vettä johdetaan myös Liperin kirkonkylälle hieman reilu puolet kirkonkylän ja siihen liitettyjen vesiosuuskuntien tarvitsemasta vuorokautisesta vesimäärästä.

Verkostoon pumpataan vettä noin 1600–1700 kuutiometriä vuorokaudessa. Käyttövesiverkoston kokonaispituus on 137 kilometriä ja jätevesiverkoston pituus 160 kilometriä.

Vesilaitos hoitaa ja pitää kunnossa myös ison määrän jätevedenpumppaamoja: vuoden 2017 lopussa niitä oli 62 kappaletta.

Innehållspresentatör

Vikailmoitus Vesi, viemäri, kunnan kiinteistöt

Vikailmoitusnumero
0400 575 447

Dokument och media

Mappar
  • Toimintakertomukset

  • thumbnail
    Right Now by

    {title}

  • Innehållspresentatör

    Kari Riikonen

    Yhdyskuntainsinööri
    0400 279 991
    kari.riikonen@liperi.fi
    Varolantie 3, 83100 Liperi

    Sirpa Nissinen

    Toimistosihteeri
    040 630 0695
    sirpa.nissinen@liperi.fi
    Varolantie 3, 83100 Liperi

    Kirkonkylän ja Viinijärven alue

    Seppo Mononen

    Laitosmies
    0400 573 688
    seppo.mononen@liperi.fi

    Anssi Hiltunen

    Laitosmies
    040 167 6508
    anssi.hiltunen@liperi.fi

    Ylämyllyn alue

    Jari Kinnunen

    Laitosmies
    0400 678 958
    jari.kinnunen@liperi.fi

    Harri Lavikainen

    Laitosmies
    0400 570 104
    harri.lavikainen@liperi.fi

    Vikailmoitus Vesi, viemäri, kunnan kiinteistöt

    Vikailmoitusnumero
    0400 575 447

    SOME painikkeet

     

    Sivu arviointi ja palaute