Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Kesän poikkeukset aukioloaikoihin

17.06.2021 Kesän poikkeukset aukioloaikoihin Liperin kunnanvirasto ja kunnan...

Liperin kunnan ohjeet ja suositukset 4. kesäkuuta 2021 alkaen

04.06.2021 Liperin kunnan ohjeet ja suositukset 4. kesäkuuta 2021 alkaen Liperin kunnan...

Ylämyllyn palveluasumisen yksikkö käsittelyssä

03.06.2021 Ylämyllyn palveluasumisen yksikkö käsittelyssä Liperin kunta on valmistellut...

Kokoontumisrajoituksia puretaan Itä-Suomen alueella

03.06.2021 Kokoontumisrajoituksia puretaan Itä-Suomen alueella Itä-Suomen...

Kaavoitusaloite Korpivaaran tuulivoimapuistoa varten

03.06.2021 Kaavoitusaloite Korpivaaran tuulivoimapuistoa varten Hankeyhtiö Korpivaara...

Ylämyllyn koulun Patteriston yksikölle myönnettiin vihreää rahoitusta

01.06.2021 Ylämyllyn koulun Patteriston yksikölle myönnettiin vihreää rahoitusta ...

Koronarokotusten ajanvaraus avautuu 50 vuotta täyttäville ja sitä vanhemmille

28.05.2021 Koronarokotusten ajanvaraus avautuu 50 vuotta täyttäville ja sitä vanhemmille ...

Opettajien virkavalinnat keväällä 2021

27.05.2021 Opettajien virkavalinnat keväällä 2021 Liperin kunnassa on ollut keväällä...

Liperin kunnasta viime kertaa runsaammin vastauksia Pokalin liikuntakyselyyn

20.05.2021 Liperin kunnasta viime kertaa runsaammin vastauksia Pokalin liikuntakyselyyn ...

Yleisötilaisuuksien rajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa lievennettynä

18.05.2021 Yleisötilaisuuksien rajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa lievennettynä ...

Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin

06.05.2021 Koronaviruspandemian vaikutukset Liperin kunnan palveluihin Liperin kunta...

Alle 65-vuotiaiden koronarokotukset käynnistyvät piakkoin

06.05.2021 Alle 65-vuotiaiden koronarokotukset käynnistyvät piakkoin Siun sote...

Pohjois-Karjalassa kokoontumisrajoituksia kevennetään 3. toukokuuta alkaen

30.04.2021 Pohjois-Karjalassa kokoontumisrajoituksia kevennetään 3. toukokuuta alkaen ...

Kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikat

13.04.2021 Kaksivuotisen esiopetuskokeilun kokeilutoimipaikat Liperissä...

Liperin kunnan vuoden 2020 tilinpäätös kääntyi ylijäämäiseksi

30.03.2021 Liperin kunnan vuoden 2020 tilinpäätös kääntyi ylijäämäiseksi Tilikauden...

Aluehallintovirasto tiedottaa: Kokoontumisrajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa ennallaan

18.03.2021 Aluehallintovirasto tiedottaa: Kokoontumisrajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa ennallaan ...

Liperin kunnan alueen koulukuljetusten kilpailutus on käynnissä

18.03.2021 Liperin kunnan alueen koulukuljetusten kilpailutus on käynnissä ...

Koronarokotukset laajenevat Siun soten alueella

16.03.2021 Koronarokotukset laajenevat Siun soten alueella Siun sote tiedottaa, että...

Opetuksen järjestämisen ja koulujen johtamisen vaihtoehdot Ylämyllyn alueella pohdinnassa

09.03.2021 Opetuksen järjestämisen ja koulujen johtamisen vaihtoehdot Ylämyllyn alueella pohdinnassa ...

Liperin Kirkkolahden hankekokonaisuuden projektipäälliköksi Lauri Jänis

05.03.2021 Liperin Kirkkolahden hankekokonaisuuden projektipäälliköksi Lauri Jänis ...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute