Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Liperin kunnanjohtaja Hannele Mikkanen jää virkavapaalle

15.09.2020 Liperin kunnanjohtaja Hannele Mikkanen jää virkavapaalle Virkavapauden kesto...

Kuntalaiskyselyn tuloksia kuullaan Kuntamarkkinoilla 10. syyskuuta

04.09.2020 Kuntalaiskyselyn tuloksia kuullaan Kuntamarkkinoilla 10. syyskuuta ...

Maankäyttöpäällikön virka haettavana

27.08.2020 Maankäyttöpäällikön virka haettavana Haemme Liperin kunnan avainvirkaan...

Siun sote varautuu kasvomaskien jakeluun vähävaraisille – suositusta käyttöön ei vielä ole

21.08.2020 Siun sote varautuu kasvomaskien jakeluun vähävaraisille – suositusta käyttöön ei vielä ole ...

YTYÄ! -hankkeeseen haetaan koordinaattoria

14.08.2020 YTYÄ! -hankkeeseen haetaan koordinaattoria Hankekoordinaattori vastaa...

Ikäihmisten asiointiapu Liperissä päättyy toistaiseksi

31.07.2020 Ikäihmisten asiointiapu Liperissä päättyy toistaiseksi Liperin kunta järjesti...

Koulukuljetuksissa uusia tuulia seuraavalle lukuvuodelle

01.07.2020 Koulukuljetuksissa uusia tuulia seuraavalle lukuvuodelle Liperin kunnan...

Liperin uusi yläkoulu rakentuu hiilineutraalista betonista

18.06.2020 Liperin uusi yläkoulu rakentuu hiilineutraalista betonista Ylämyllylle...

Liperin kunta kehittää vanhoja ja opastaa uusia luontoliikuntareittejä

10.06.2020 Liperin kunta kehittää vanhoja ja opastaa uusia luontoliikuntareittejä ...

Siun sote tiedottaa - Pohjois-Karjalan keskussairaala purkaa synnytysvuodeosaston vierailurajoituksia

08.06.2020 Siun sote tiedottaa - Pohjois-Karjalan keskussairaala purkaa synnytysvuodeosaston...

Liprakan kulkukorttien voimassaoloaikaa jatketaan

04.06.2020 Liprakan kulkukorttien voimassaoloaikaa jatketaan 16. maaliskuuta...

Kunnan sisä- ja ulkoliikuntapaikkoja otetaan vähitellen käyttöön kesäkuusta alkaen

29.05.2020 Kunnan sisä- ja ulkoliikuntapaikkoja otetaan vähitellen käyttöön kesäkuusta alkaen ...

Korkein hallinto-oikeus on antanut päätöksen osastosihteerin irtisanomista koskevassa asiassa

28.05.2020 Korkein hallinto-oikeus on antanut päätöksen osastosihteerin irtisanomista koskevassa asiassa ...

Muutoksia Joensuun seudun joukkoliikenteessä 1.6.2020 alkaen

28.05.2020 Muutoksia Joensuun seudun joukkoliikenteessä 1.6.2020 alkaen ...

Pohjois-Karjalan maakuntakaavan 2040, 1. Vaiheen vireilletulo ja osallistumis- ja arviointisuunnitelman luonnos

26.05.2020 Pohjois-Karjalan maakuntakaavan 2040, 1. Vaiheen vireilletulo ja osallistumis- ja...

Opetusjärjestelyjen muutokset Liperin koulussa lukuvuodelle 2020–21

22.05.2020 Opetusjärjestelyjen muutokset Liperin koulussa lukuvuodelle 2020–21 ...

Rakennuslupahakemusten käsittelyaika kesällä 2020

20.05.2020 Rakennuslupahakemusten käsittelyaika kesällä 2020 ...

Keski-Karjalan Musiikkiopiston etätarjonta laajenee

19.05.2020 Keski-Karjalan Musiikkiopiston etätarjonta laajenee Keski-Karjalan...

Virallinen kaksivuotinen esiopetuskokeilu syksylle 2021

19.05.2020 Virallinen kaksivuotinen esiopetuskokeilu syksylle 2021 Liperissä...

Koulukuljetusten järjestäminen 14.–31. toukokuuta

13.05.2020 Koulukuljetusten järjestäminen 14.–31. toukokuuta Ilmoitathan lapsesi...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute