Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Yleisötilaisuuksien rajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa lievennettynä

Yleisötilaisuuksien rajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa lievennettynä

Itä-Suomen aluehallintovirasto tiedottaa yleisötilaisuuksista ja kokouksista ajalla 18.5.–17.6.2021.

Koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi Itä-Suomen aluehallintovirasto jatkaa yleisiä kokouksia ja yleisötilaisuuksia koskevia rajoituksia toimialueellaan, kuitenkin aikaisemmin 19.4.2021 ja 29.4.2021 annettuja rajoituspäätöksiä lieventäen.

Itä-Suomen aluehallintovirasto kieltää tartuntatautilain nojalla toimialueensa kaikissa sairaanhoitopiireissä (Etelä-Savo, Itä-Savo, Pohjois-Karjala ja Pohjois-Savo) kaikki sisä- ja ulkotiloissa järjestettävät yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset, joihin osallistuu yli viisikymmentä (50) henkilöä.

Sisätiloissa ja alueellisesti rajatuissa ulkotiloissa voidaan kuitenkin järjestää yleisötilaisuuksia ja yleisiä kokouksia, joihin osallistuu yli viisikymmentä (50) henkilöä edellyttäen, että turvallisuus niissä voidaan varmistaa noudattaen opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) 21.9.2020 antamaa ja viimeksi 22.2.2021 päivitettyä ohjetta. Ohje täydentää suoraan tartuntatautilaista tulevia velvoitteita.

Määräys on voimassa ajalla 18.5.–17.6.2021.

Tämä päätös kumoaa Itä-Suomen aluehallintoviraston aikaisemmin 19.4. ja 29.4.2021 antamat päätökset.

Kaikissa tilaisuuksissa tulee arvioida tartuntatautilain 58 c §:n säädetyt toimenpiteet covid-19-epidemian leviämisen estämiseksi.

Itä-Suomen sairaanhoitopiirien alueet vakaasti perustasolla

Itä-Suomen aluehallintovirasto on saanut pyytämänsä arviot toimialueensa sairaanhoitopiirien covid-19-tilannekuvasta ja sairaanhoitopiirien esittämät näkemykset epidemian hillitsemiseksi tarvittavista rajoitustoimenpiteistä yleisötilaisuuksia koskien.

Itä-Suomen aluehallintoviraston alueella epidemiatilanne on rauhoittunut selvästi kevättalven epidemiahuipusta. Pohjois-Karjalan, Pohjois-Savon ja Etelä-Savon sairaanhoitopiireissä tilanne on pysynyt vakaasti perustasolla jo useita viikkoja ja Itä-Savon sairaanhoitopiirin alueen viimeisin koronavirustartunta on todettu 5.5.2021 (tilanne 14.5.2021).

Muuntuneet virusvariantit kuitenkin vaikuttavat tartuntojen leviämiseen ja näin ollen myös torjuntatoimien tarpeeseen.

Rajoituksia jatketaan lievennettynä

Aluehallintovirasto katsoo, että koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi on välttämätöntä jatkaa yleisiä kokouksia ja yleisötilaisuuksia koskevia rajoituksia Itä-Suomen aluehallintoviraston toimialueella, mutta kuitenkin siten, että aluehallintoviraston 19.4.2021 ja 29.4.2021 antamissa päätöksissä asetettuja rajoituksia lievennetään.

Päätös tehdään yhden kuukauden ajaksi. Jos epidemiologinen tilanne muuttuu, aluehallintovirasto arvioi tätä kokoontumisia koskevaa rajoituspäätöstä uudestaan.

 

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute