Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 744 1555, mira.karjalainen@liperi.fi.

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi.
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi.
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi.
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi.
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861.
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi.
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi.

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi.
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi.
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi.
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi.
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com.
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com.
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi.
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com.
Minna Kosonen (SDP), p. 050 439 1678, minna.kosonen@sovittelu.fi.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Yksityisteiden kunnossapitoavustukset on myönnetty

Yksityisteiden kunnossapitoavustukset on myönnetty

Kunnan talousarviossa vuodelle 2019 on yksityisteiden kunnossapitoavustuksiin varattu 40 000 euron määräraha.

Liperin kunnan tekninen johtaja on myöntänyt vuoden 2019 kunnossapitoavustuksia yksityisteille viranhaltijapäätöksestä löytyvän jakotaulukon mukaisesti. Alta löydät suorat linkit päätökseen ja myönnettyihin avustuksiin. Linkit avautuvat uusiin ikkunoihin.

Päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen. Oikaisuvaatimuksen saa tehdä se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen).

Oikaisuvaatimus on tehtävä neljäntoista (14) päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.

Oikaisuvaatimusviranomainen: Liperin elinympäristölautakunta
Postiosoite: PL 20, 83101 Liperi

Käyntiosoite: Varolantie 3, 83100 Liperi
Puhelin: (013) 6865 11
Sähköposti: kirjaamo@liperi.fi

Yksityistien liikennemerkin vieressä auto, ympärillä metsämaisemaa.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute