Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Vastaa kyselyyn ja vaikuta kunnan mielenterveys- ja päihdesuunnitelmaan

Vastaa kyselyyn ja vaikuta kunnan mielenterveys- ja päihdesuunnitelmaan

Liperin kunnassa laaditaan lakisääteistä mielenterveys- ja päihdesuunnitelmaa sekä ennaltaehkäisevää päihdesuunnitelmaa vuosille 2022-2025. Kysely on suunnattu kaikille Liperin kunnan alueella asuville ja se on avoinna 30. huhtikuuta 2021 asti.

Vastaamalla vaikutat Liperin kunnan palveluihin!

Liperin kunnassa laaditaan lakisääteistä mielenterveys- ja päihdesuunnitelmaa sekä ennaltaehkäisevää päihdesuunnitelmaa vuosille 2022-2025.

Suunnitelman tarkoituksena on varmistaa ennaltaehkäisevän työn toteutuminen kaikissa kunnan palveluissa sekä vahvistaa yhteistyötä kunnan, Siun soten ja järjestöjen kesken kuntalaisten päihde- ja mielenterveyshaittojen vähentämiseksi.

Kysely on suunnattu kaikille Liperin kunnan alueella asuville.

Kyselyn tavoitteena on kuulla kuntalaisten tämänhetkisiä näkemyksiä mielenterveyteen ja päihteisiin liittyvissä asioissa.

Kyselyn tuloksia hyödynnetään suunnitelman kuntakohtaisten painopistealueiden ja tavoitteiden asettamisessa.

Kyselyyn vastaaminen tapahtuu nimettömänä. Vastaa kyselyyn 30.4.2021 mennessä alla olevan linkin kautta ja vaikuta!

Kyselyyn on tulossa myös mahdollisuus vastata paperisesti, tiedotamme paikoista niiden varmistuttua!

Kaksi ihmistä pitelemässä toisiaan kädestä, kuva rajattu vain käsiin

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute