Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Valmiuslain vaikutukset Liperin kunnassa

Valmiuslain vaikutukset Liperin kunnassa

Valtioneuvoston tiedotteessa 16.3.2020 linjattiin, että Suomessa otetaan käyttöön valmiuslaki. Sen tarkoituksena on hillitä koronavirusepidemian leviämistä, jotta terveydenhoito ei ylikuormitu ja epidemiahuippu saadaan tasattua pidemmälle aikavälille. Lue tästä tiedotteesta Liperin kunnan palveluissa tapahtuvista muutoksista.

Valmiuslaki astuu voimaan keskiviikkona 18. maaliskuuta ja sen on tarkoitus olla voimassa 13. huhtikuuta 2020 saakka.

Liperin kunnan palveluissa on 18.3.2020 alkaen seuraavia muutoksia:

  • Kunnan ylläpitämät sisäliikuntapaikat, kuten kuntosalit ja Liprakan uimahalli sekä koulujen liikuntasalit ovat suljettuja 13.4.2020 saakka. Myös kunnan ohjatut liikuntaryhmät perutaan. Hyvinvointilautakunta tekee päätöksen vapaa-aikatoimen kevätkauden 2020 asiakasmaksuista 19.3. kokouksessaan. Päätöksestä tiedotetaan perjantaina 20.3.2020.
  • Nuorisotilat ovat suljettuna 13.4.2020 saakka.
  • Ulkopuoliset käyttäjät eivät myöskään voi tänä aikana käyttää kunnan liikuntasaleja tai nuorisotiloja, eivätkä ulkopuoliset ryhmät saa vierailla esimerkiksi päiväkodeilla.
  • Kirjastojen toimipisteet ovat suljettuna, tarkista tilanne myös suoraan Vaara-kirjastojen sivulta.
  • Liperin kunnan ulkoliikuntapaikkojen yhteydessä olevat pukukoppi ja vastaavat tilat suljetaan 18.3.2020 alkaen. Kesto tarpeen mukaan toistaisesti. Tämä koskee myös Pärnävaaran hiihtostadionia.
  • Ulkoliikuntapaikat, kuten pelikentät pysyvät avoinna, mutta suosittelemme, ettei niissä kokoonnuta pelaamaan isolla porukalla.
  • Hiihtolatujen ylläpito jatkuu Liperin kunnassa niin kauan kuin olosuhteet sen sallivat.
  • Työllisyyspalveluiden Duunitalo Linkki sekä kuntouttava työtoiminta ovat suljettuina 13.4.2020 saakka.
  • Tiedotamme varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen järjestelyistä suoraan huoltajia.

Yllä mainittujen lisäksi tulee muistaa yleiset ohjeistukset koronavirusepidemian hillitsemiseksi:

  • Rajoitetaan julkiset kokoontumiset kymmeneen henkilöön ja suositellaan välttämään tarpeetonta oleilua yleisillä paikoilla.
  • Vanhusten ja muiden riskiryhmien asumispalveluyksiköissä ei saa tällä ajalla vierailla.
  • Noudatetaan edelleen hyvää käsihygieniaa.
  • Flunssan oireissa tai muutoin sairaana ei tulla töihin tai varhaiskasvatukseen.
  • Jos sinulla on lieviä hengitystieoireita, etkä ole matkaillut ulkomailla tai ollut tekemisissä koronaviruspotilaan kanssa, sairasta rauhassa kotona. Ota yhteyttä terveydenhuoltoon vain, jos oireesi ovat vakavia.

Valmiuslain voimassa ollessakin terveet henkilöt saavat asioida normaalisti esimerkiksi kaupassa ja apteekissa ja ulkoiluttaa lemmikkejä.

Liperin kunnan johtoryhmä seuraa jatkuvasti tilannetta ja viranomaistiedotusta ja tiedottaa edelleen kuntalaisia ja henkilöstöä.

 

*Uutista päivitetty 18.3.2020, lisätty tieto liikuntaryhmien maksuista**

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute