Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstö- ja työllisyysjaosto

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstö- ja työllisyysjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Tehostetun palveluasumisen palvelukoti rakentuu Liperin Ylämyllylle 2022–2023

Tehostetun palveluasumisen palvelukoti rakentuu Liperin Ylämyllylle 2022–2023

Ylämyllyn taajamaan Honkalammen alueelle nousee uusi ikäihmisten 30-paikkainen tehostetun palveluasumisen palvelukoti.

Suomen Hoiva ja Asunto Oy:n omistukseen tulevan palvelukodin suunnittelusta ja rakentamisesta vastaa Rakennusliike Lapti Oy. Arkkitehtina kohteessa toimii Sweco Architects Oy ja palveluntuottajaksi tulee Siun sote ja 1.1.2023 alkaen Pohjois-Karjalan hyvinvointialue. Rakentaminen alkaa lokakuussa 2022, ja palvelukodin on määrä valmistua syksyllä 2023.

Yksikerroksisen palvelukodin sisätiloissa on kahdessa asuinsiivessä yhteensä 30 asuinhuonetta, oleskelu- ja yhteistilat sekä apu- ja huoltotilat. Asukkaiden käytössä on myös saunaosasto. Palvelukotia ympäröi kangasmetsä, johon on näkymä kaikista asuinhuoneista sekä yhteistiloista ja oleskeluterassilta. Kooltaan palvelukoti on noin 1 600 m².

- Kokeneena hoivatilarakentajana olemme suunnittelussa halunneet mahdollistaa tuleville asukkaille mielekkään arjen ja turvallisen asumisen laadukkaassa palvelutalossa. Metsällä on todettu olevan positiivisia ja rauhoittavia vaikutuksia ihmisen henkiseen hyvinvointiin, ja tulemme tuomaan luontokokemuksen asukkaille vahvasti läsnä paitsi visuaalisesti, myös luonnon äänien ja tuoksujen sekä kosketeltavien materiaalien ja kasvillisuuden myötä, kertoo Laptin palvelu- ja toimitilayksikön liiketoimintajohtaja Tuomas Lindfors.

Palvelukoti sijoittuu loivasti etelään viettävälle mäntykangastontille. Palvelukodissa on myös oma oleskelupiha, josta löytyy osin katettu grillipergola, penkki- ja pöytäryhmiä, puutarhakeinu, istuskelusopukoita sekä istutuslaatikoita pienviljelyä ja kukkaistutuksia varten. Pihalla on myös esteettömiä kulkureittejä, joiden varrella on istuskelu- ja levähdyspaikkoja sekä tukikaide.

Rakennuksen pääasiallisena rakennusmateriaalina käytetään puuta sen miellyttävän lämpimän luonteen sekä ympäristöystävällisyyden vuoksi. Ympäristöystävällisyyttä ja energiansäästöä tukevat myös muun muassa rakennuksen tiiviys, poistoilman lämmöntalteenotto ja automaattinen talotekniikan ohjaus.

- Hienoa, että odotettu palvelukoti lähtee rakentumaan, sanoo Liperin kunnan talousjohtaja Pellervo Hämäläinen.

Myös kunnan tekninen johtaja Jouni Pekonen on tyytyväinen palvelukodin tuomasta lisästä Honkalammen alueelle.

- Rakennus on kokonaisuutena laadukkaasti suunniteltu ja istuu muotokieleltään hyvin sijaintiinsa, Pekonen kuvailee.

Havainnekuva tulevasta palvelukodin julkisivusta, kuvan omistaa Sweco Architects Oy

Lisätietoja antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute