Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjalan koronasuositukset ja -rajoitukset pysyvät ennallaan

Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjalan koronasuositukset ja -rajoitukset pysyvät ennallaan

Virusmuunnosten leviämisen riski on tärkeää huomioida myös vapaa-ajalla. Siun sote kehottaa välttämään alueiden välistä liikkumista.

Kuluvalla viikolla 4 torstaiaamuun mennessä uusia tartuntoja on varmistunut 17 ja karanteenissa koronaviruksella altistumisen takia on noin kaksisataa henkilöä.

Viimeisen kahden viikon aikana uusista tartunnoista noin 44 % on todettu alle 30-vuotiailla ja maakunnassa on ollut useampia kouluissa tapahtuneita altistumisia. Lasten ja nuorten harrastustoimintaa ei ole alueellisilla suosituksilla suoraan rajoitettu, mutta virusmuunnosten leviämisen riski on tärkeää huomioida myös vapaa-ajalla.

– Eri harrastusryhmien sekoittumista ja esimerkiksi pelireissuja toiselle paikkakunnalle kannattaisi välttää. Matkustamis- ja kokoontumissuositukset koskevat kaikkia, muistuttaa tilannekuvatyöryhmän puheenjohtajana toimiva Sirpa Kaipiainen.

– Myös tartuntojen jäljittäminen vaikeutuu ja viivästyy alueiden välisen liikkumisen myötä. Tartuntojen jäljitystyö on kilpailua aikaa vastaan.

Siun soten toiminta-alueen Covid-19-tilannekuvatyöryhmään kuuluu Siun soten edustuksen lisäksi alueen kuntien ja elinkeinoelämän edustus sekä Itä-Suomen aluehallintoviraston (ISAVI), Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) sekä Pohjois-Karjalan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) edustus. Työryhmä kokoontuu torstai-iltapäivisin.

Pohjois-Karjalassa voimassa olevat alueelliset suositukset ja rajoitukset on koottu Siun soten verkkosivuille osoitteeseen www.siunsote.fi/alueelliset-suositukset-ja-rajoitukset.

Koronavirustilanne Pohjois-Karjalassa viikolla 3 (18.–24.1.)

Luvuissa ovat mukana kaikki Siun sotessa varmistetut positiiviset koronavirustapaukset. Luvut voivat poiketa THL:n tartuntatautirekisterin tiedoista, johon tiedot kirjautuvat sen mukaan, missä henkilö on kirjoilla.

  • Koronavirustartuntojen määrä (18.–27.1.2021): 32, muutos edellisviikkoon +4
  • Tartuntojen alkuperä selvitetty 80 % tapauksista
  • 7 vrk ilmaantuvuus (18.–24.1.2021): 14,88, muutos +0,55
  • 14 vrk ilmaantuvuus (11.–24.1.2021): 29,20, muutos +7,15
  • Koronanäytteitä 1940, muutos +70
  • Positiivisten koronanäytteiden osuus 1,65 %

Valtakunnalliset kriteerit epidemiatilanteen tason arvioimiseksi löytyvät sosiaali- ja terveysminiteriön verkkosivuilta: https://stm.fi/koronavirusepidemian-tasot

Kertakäyttöisiä kasvomaskeja pöydällä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute