Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Pokali ry:n liikuntakysely on avoinna

Pokali ry:n liikuntakysely on avoinna

Pohjois-Karjalan Liikunta ry (Pokali) toteuttaa yhteistyössä maakunnan kuntien kanssa kaikkia pohjoiskarjalaisia koskevan liikuntakyselyn ajalla 8.2.–8.3.2021. Kyselyllä kartoitetaan muun muassa kuntalaisten liikuntatottumuksia ja kysytään kehitettäviä asioita liikunnan osalta omassa kunnassa.

Pohjois-Karjalan Liikunta ry (Pokali) toteuttaa yhteistyössä maakunnan kuntien kanssa kaikkia pohjoiskarjalaisia koskevan liikuntakyselyn ajalla 8.2.–8.3.2021. Kaikki Pohjois-Karjalan kunnat ovat sitoutuneet kyselyyn, jossa hyödynnetään Webropol-kyselytyökalua.

Kysely toteutettiin ensimmäisen kerran vuonna 2017 osana Tulevaisuuden liikuntakunta -hanketta.

- Kysely toteuttaa liikuntalakia, jonka mukaan jokaisen kunnan tulee kuulla asukkaitaan liikuntaa koskevissa päätöksissä. Ei ole tiedossa, että muut maakunnat toteuttaisivat tällaista kyselyä näin yhtenäisesti. Siltä osin olemme Pohjois-Karjalassa edelläkävijöitä. Tavoitteena on saada liikunnan vaikuttamistyöhön kuntakohtaista tietoa käyttökelpoisessa muodossa, Pokalin vs. aluejohtaja Tomi Pyylampi selventää.

Liikuntakyselyssä selvitetään mm. kuntalaisten liikunta-aktiivisuutta, eniten harrastettuja liikuntamuotoja, liikunnan harrastamista lisääviä ja rajoittavia tekijöitä, urheiluseuratoimintaan osallistuvien määrää ja halua panostaa taloudellisesti liikunnan harrastamiseen.

Lisäksi kuntalaisilta kysytään kehitettäviä asioita liikunnan osalta omassa kunnassa.

- Kyselyssä käytetään vuonna 2017 luotuja seurantaindikaattoreita, joskin osittain hiukan päivitettyinä. Tätä on tiiviisti työstetty maakunnan liikuntaviranhaltijoiden kanssa ja toivomme kyselyn keräävän paljon vastauksia, vs. aluejohtaja Pyylampi toteaa.

Kysely suoritetaan jokaisessa Pohjois-Karjalan kunnassa samaan aikaan, jolloin tuloksia voidaan vertailla kuntien kesken. Samalla saadaan tärkeää tietoa koko maakunnan tilanteesta.

Kyselyn tuloksia voidaan tarkastella muun muassa kokonaisuutena, kunnittain, ikäryhmittäin ja postinumeroiden mukaan alueittain jaoteltuina.

Tarkoituksena on saavuttaa mahdollisimman laaja-alainen vastaajien joukko.

Kyselyn täyttäminen on hyvin nopeaa ja yksinkertaista.

Päivitys 10.2.2021: Kyselyyn voi vastata myös paperisella lomakkeella Liperin, Viinijärven ja Ylämyllyn kirjastoilla!

Metallin väriset käsipainot lattialla, painojen päällä Liperin kunnan sydänheijastin

Lisätietoja kyselystä:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute