Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen yksiköiden toiminta 18.3.2020 alkaen

Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen yksiköiden toiminta 18.3.2020 alkaen

Valtioneuvosto on linjannut koulujen sulkemisesta 18.3.2020 alkaen. Liperin kunnassa järjestetään perusopetuksen lähiopetusta ajalla 18.3 –13.4. vain niiden vanhempien lapsille, jotka työskentelevät yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisillä aloilla.

Opetustoimintaa on hyvin pienimuotoisesti Liperin, Viinijärven, Salokylän ja Ylämyllyn kouluissa. Mattisenlahden koulu on kokonaan suljettu. Opetuksen järjestämisestä voit olla yhteydessä suoraan koulujen johtajiin/rehtoreihin.

Liperin kunnassa on linjattu, että esioppilailla on mahdollisuus tulla esiopetukseen ja sitä täydentävään varhaiskasvatukseen, mikäli huoltajien työ sitä edellyttää. Valtioneuvoston linjauksen mukaan ne vanhemmat ja huoltajat, joiden on mahdollista järjestää lapsen hoito kotona, menettelevät niin.

Linjaus astuu voimaan 18.3.2020 alkaen. Tilannetta seurataan koko ajan ja mahdollisista muutoksista tiedotetaan heti huoltajille.

Esiopetusta ja sitä täydentävää varhaiskasvatusta järjestetään

  • Jyrin koululla
  • Viinijärven koululla
  • Liperin päiväkodilla 19.3. alkaen (18.3. Liperin Penttilässä)
  • Salokylän koululla, johon yhdistetään Mattisenlahden esioppilaat

Lapsen esiopetuksen ja sitä täydentävän varhaiskasvatuksen tarpeesta tulee ilmoittaa sähköpostilla mari.naumanen@liperi.fi.

 Lisätietoja antaa varhaiskasvatuksen johtaja Sirkka Helisten, p. 040 766 0940.

Lähiopetukseen osallistuvien oppilaiden koulukyydit järjestetään ja aikatauluista tiedotetaan huoltajia.

Varhaiskasvatuksen asiakasmaksujen sekä ip-toiminnan ja maksullisten koulukuljetuksen maksujen perimisestä ajalta 18.3.–13.4. valmistellaan pykälä hyvinvointilautakunnan kokoukseen 19.3.2020. Päätöksistä tiedotetaan perjantaina 20.3.2020.

Kolme alakoulun oppilasta piirtämässä pöydän ääressä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute