Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin uudeksi vapaa-aikapäälliköksi on valittu Anu Koistinen

Liperin uudeksi vapaa-aikapäälliköksi on valittu Anu Koistinen

Liperin hyvinvointilautakunta valitsi Koistisen uudeksi vapaa-aikapäälliköksi 23.1.2020 kokouksessaan. Varasijalle lautakunta valitsi liikuntatieteiden maisteri Janne Kivelän.

Lappeenrantalainen terveystieteiden maisteri Anu Koistinen oli haastatteluryhmän yksimielinen valinta Liperin kunnan uudeksi vapaa-aikapäälliköksi. Vapaa-aikapäällikön virka tuli haettavaksi loppuvuodesta 2019, kun työtehtäviä aiemmin hoitanut vapaa-aikasihteeri Raimo Piiroinen jäi eläkkeelle.

Koistinen kertoo, että nähdessään työpaikkailmoituksen hän kiinnostui heti monipuolisesta työnkuvasta.

- Kun näin, millaista henkilöä haettiin virkaan, se tuntui osuvan täysin nappiin itselleni. Päätin pistää paperit vetämään ja katsoa mihin asti se riittää. Nyt se näköjään riitti näin pitkälle!

Koistinen edellinen työpaikka on Lappeenrannassa, jossa hän on vastannut kaupungin kulttuurisen nuorisotyön koordinoinnista. Koistinen perheineen asuu Joutsenossa, mutta työn myötä edessä on muutoksia.

- Ainakin näin alkuun suunnitelmissa on vuokrata asunto Liperistä ja työskennellä sieltä käsin viikot.

Koistinen toteaa, että joskus varmasti myös perhe tulee viettämään viikonloppuja Liperissä.

Koistisella on aikaisempaa kokemusta liikuntapuolen työstä muun muassa Hyvinkäältä, jossa hän työskenteli kaupungin liikuntapäällikkönä 2013–2018. Sitä ennen hän on myös työskennellyt Riihimäellä liikuntatoimen johtajan viransijaisena sekä terveysliikunnan koordinaattorina.

Liperi ja Pohjois-Karjala ovat Koistiselle perheen matkailun myötä tuttua seutua.

Koistinen kertoo odottavansa uusia työtehtäviä jännityksellä.

- Muutos aina jännittää, mutta hyvällä tavalla! Tämä on kuitenkin ehdottomasti positiivinen asia.

Liperin hyvinvointilautakunta valitsi Koistisen uudeksi vapaa-aikapäälliköksi 23.1.2020 kokouksessaan. Varasijalle lautakunta valitsi liikuntatieteiden maisteri Janne Kivelän. Koistinen aloittaa vapaa-aikapäällikkönä 1. maaliskuuta 2020.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute