Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin Kirkkolahden hankkeissa käynnistyi projektipäällikön rekrytointi

Liperin Kirkkolahden hankkeissa käynnistyi projektipäällikön rekrytointi

Liperin kunta hakee projektipäällikköä LATVAVESILTÄ OSAKSI SAIMAAN MATKAILU- JA SATAMAVERKOSTOA - kehittämis- ja investointihankkeille. Haku on käynnissä 28.2.2021 saakka.

Liperin kirkonkylässä sijaitsevan Kirkkolahden satama-alueesta on jo pitkään toivottu matkailu- ja vesistöpalveluyrittäjien, matkailijoiden, vapaa-ajanasukkaiden ja kuntalaisten yhteistä, ympärivuotista kohtaamispaikkaa.

Liperin kunta on valmistellut kaksiosaisen hankekokonaisuuden, joka sisältää kehittämis- ja investointihankkeet Liperin kirkonkylän satama-alueen kehittämiseksi. Hankkeet toteutetaan 1/2021–12/2022 välisenä aikana.

Hankkeessa toteutettavien investointien myötä alueen palvelurakenne kehittyy ja monipuolistuu, ja alueesta tulee aiempaa monipuolisemmin ympärivuotisesti käytettävä. Investointeja toteutetaan veneilyn, palveluiden ja viihtymisen näkökulmista. 

Liperin kunta hakee nyt hankkeelle projektipäällikköä. Tehtävään valittavalta henkilöltä edellytetään soveltuvaa korkeakoulututkintoa tai muutoin hankittua laajaa osaamista ja kokemusta. Työsuhde alkaa aikaisintaan 1.3.2021, ja sen kesto on sidottu hankkeen toteuttamisaikaan.

Hakuaika päättyy 28.2.2021 klo 23:59.

Liperin kirkkolahden maisemaa kesäisenä päivänä

Lisätietoja tehtävästä:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute