Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 744 1555, mira.karjalainen@liperi.fi.

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi.
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi.
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi.
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi.
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861.
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi.
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi.

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi.
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi.
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi.
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi.
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com.
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com.
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi.
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com.
Minna Kosonen (SDP), p. 050 439 1678, minna.kosonen@sovittelu.fi.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kouluhankkeet etenevät valtuustoon

Kouluhankkeet etenevät valtuustoon

Kunnanvaltuuston 17.6. kokouksen esityslistalla on muun muassa yläkoulun luonnossuunnitelmien ja kustannusarvion hyväksyminen.

Kunnanvaltuuston 17.6. kokouksen esityslista on nyt nähtävillä Dynasty-palvelussa. Liperin yläkoulun luonnossuunnitelmat ja kustannusarvio ovat edenneet kunnanhallituksen yksimielisellä hyväksynnällä valtuuston käsiteltäväksi.

Yläkoulun luonnossuunnitelmia on hiottu matkan varrella ja tavoitteena on ollut luoda mahdollisimman hyvin kaikkia koululaisia, kuntalaisia ja muita käyttäjiä palvelevat tilat.

Esityslistalla on myös hyvinvointijohtajan viran perustaminen. Tällä hetkellä hyvinvointipalveluiden johtaminen on järjestetty määräaikaisesti kahden viranhaltijan kautta. Jatkossa hyvinvointipalveluiden johdossa olisi yksi viranhaltija ja nykyiset viranhaltijat palaavat entisiin virkoihinsa.

Koko esityslistan voit lukea Dynasty-palvelusta.

Kokouksen jälkeen tarkistettu pöytäkirja julkaistaan myös Dynastyssa.

Kunnanvaltuuston kokous pidetään maanantaina 17.6.2019 klo 17 alkaen Penttilä-salissa, Koulukuja 1, 83100 Liperi.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute