Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Sanna Parkkinen, SDP, puh. 040 740 9125, sanna.parkkinen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Jorma Pitkänen, KESK, puh. 040 074 5829, jorma.k.pitkanen@liperi.fi

 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Sanna Parkkinen (SDP). p. 040 740 9125, sanna.parkkinen@liperi.fi.
Jorma Pitkänen (KESK). p. 040 074 5829, jorma.k.pitkanen@liperi.fi.
Mira Karjalainen (KESK). p. 040 744 1555, mira.karjalainen@liperi.fi.
Heikki Kontkanen (KESK). p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi.
Juha Kosonen (KOK). p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi.
Tero Kuittinen (SDP). p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi.
Juhani Kummunmäki (PS). p. 040 725 8861.
Piritta Kärki (PS). p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi.
Tuula Pakarinen (SDP). p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi.

 

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Marja-Leena Kivivuori (SDP). p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi.
Helinä Hoppa (KESK). p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi.
Veli-Matti Räty (KESK). p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi.
Pirkko Hyvärinen (KESK). p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com.
Mauri Tolvanen (KOK). mauriantero56@gmail.com.
Esko Karkkonen (SDP). p. 040 588 9877, esko.karkkonen@liperi.fi.
Oili Vilén (PS). p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi.
Kari Pitkänen (PS). p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com.
Minna Kosonen (SDP). p. 050 439 1678, minna.kosonen@sovittelu.fi.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kouluhankkeet etenevät valtuustoon

Kouluhankkeet etenevät valtuustoon

Kunnanvaltuuston 17.6. kokouksen esityslistalla on muun muassa yläkoulun luonnossuunnitelmien ja kustannusarvion hyväksyminen.

Kunnanvaltuuston 17.6. kokouksen esityslista on nyt nähtävillä Dynasty-palvelussa. Liperin yläkoulun luonnossuunnitelmat ja kustannusarvio ovat edenneet kunnanhallituksen yksimielisellä hyväksynnällä valtuuston käsiteltäväksi.

Yläkoulun luonnossuunnitelmia on hiottu matkan varrella ja tavoitteena on ollut luoda mahdollisimman hyvin kaikkia koululaisia, kuntalaisia ja muita käyttäjiä palvelevat tilat.

Esityslistalla on myös hyvinvointijohtajan viran perustaminen. Tällä hetkellä hyvinvointipalveluiden johtaminen on järjestetty määräaikaisesti kahden viranhaltijan kautta. Jatkossa hyvinvointipalveluiden johdossa olisi yksi viranhaltija ja nykyiset viranhaltijat palaavat entisiin virkoihinsa.

Koko esityslistan voit lukea Dynasty-palvelusta.

Kokouksen jälkeen tarkistettu pöytäkirja julkaistaan myös Dynastyssa.

Kunnanvaltuuston kokous pidetään maanantaina 17.6.2019 klo 17 alkaen Penttilä-salissa, Koulukuja 1, 83100 Liperi.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute