Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstö- ja työllisyysjaosto

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstö- ja työllisyysjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstö- ja työllisyysjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kirkonkylän kehittämissuunnitelman luonnosta esitellään yleisötilaisuudessa 22.9.2022

Kirkonkylän kehittämissuunnitelman luonnosta esitellään yleisötilaisuudessa 22.9.2022

Kaikille avoimessa tilaisuudessa on mahdollisuus antaa palautetta suunnitelmista.

Tervetuloa tutustumaan Liperin kirkonkylän kehittämissuunnitelman luonnoksiin! Suunnittelijat esittelevät kirkonkylän kehittämissuunnitelman luonnosta yleisötilaisuudessa torstaina 22.9.2022 klo 17.00-18.30 Penttilä-salissa (Koulukuja 1). Tilaisuudessa on mahdollisuus tutustua luonnoksiin ja antaa palautetta suunnitelmista, ja se on avoin kaikille kiinnostuneille.

Yleisötilaisuuden ohjelma:

  • Tilaisuuden avaus
  • Kunnan puheenvuoro
  • Suunnittelijat esittelevät luonnokset
  • Vapaata keskustelua

Suunnitelmaluonnoksiin voi tutustua myös kunnan verkkosivuilla 26.9.–9.10.2022. Tänä aikana suunnitelmista voi antaa palautetta nettilomakkeella.

Suunnitelma viimeistellään palautteen pohjalta vuoden loppuun mennessä.

Tilaisuuden järjestävät Liperin kunta, Suunnittelutoimisto Muuan Oy sekä WSP Finland Oy.

Kartta Liperin kirkonkylän alueelta.

Lisätietoja antaa

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute