Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilu alkaa Liperissä syksyllä 2021

Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilu alkaa Liperissä syksyllä 2021

Aloitamme Liperin varhaiskasvatuksessa kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun vaiheittain ja porrastetusti.

Hallitus on kuluneen vuoden aikana selvittänyt esiopetuksen laajentamista 5-vuotiaisiin. Osa kunnista onkin lähtemässä kokeiluun mukaan. Kaksivuotisen esiopetuksen tavoitteena on vaikuttaa laajasti lapsen hyvinvointiin ja oppimiseen.

Elokuusta 2020 lähtien 5- ja 6-vuotiaat ovat jo yhdessä Taikametsän päiväkodissa ja Liperin Penttilässä. Lisäksi Puolivälin vuoropäiväkodissa heillä on yhteiset toiminta-alueet sisällä ja uudessa ulkotoiminnassa.

Virallisesti kaksivuotinen esiopetuskokeilu alkaa pilottikunnissa syksyllä 2021.

Kaksivuotisessa esiopetuksessa 5- ja 6-vuotiaat toimivat samassa ryhmissä, jolloin lapsi saa rauhassa tutustua ikäryhmässä toimimiseen ja ohjattuun toimintaan. Kahden vuoden aikana lapset tutustuvat oppimaan oppimisen taitoihin ja ryhmässä toimimiseen.

Leikki, luonnossa oppiminen, tutkiminen ja kokeilu sekä ilmaisun monen muodot ovat keskeisiä toimintamuotoja. Lisäksi esiopetus tekee tiivistä yhteistyötä varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen kanssa.

Kunnassa jatkuu Jyrin- ja Viinijärven esiopetuksessa joustava esi- alkuopetus, jossa toteutetaan esiopetussuunnitelmaa ja perusopetuksen opetussuunnitelmaa.

Kaksivuotisen esiopetuksen suunnittelutyö on alkamassa. Vanhempainillat pidetään näillä näkymin elokuussa, mikäli poikkeustilanne on tuolloin päättynyt.

Palvelusuunnittelijamme on lähiaikoina suoraan yhteydessä Taikametsän, Puolivälin ja Liperin päiväkotien 5-vuotiaiden lasten vanhempiin.

 

//Uutista muokattu 19. toukokuuta 2020, päivitetty virallista esiopetuskokeilua koskeva alkamisaika.//

Esiopetuksen lapsia leikkimässä kukkakedolla kesäisenä päivänä.

Lisätietoja antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute