Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Jätehuollon palvelutaso hyväksytty vuosille 2022-2024

Jätehuollon palvelutaso hyväksytty vuosille 2022-2024

Joensuun alueellisen jätelautakunnan ja jätehuoltoyhtiö Puhas Oy:n toiminta-alueen jätehuollon palvelutaso on hyväksytty vuosille 2022-2024.

Jätehuoltopalveluiden vähimmäistason määrittävä jätehuollon palvelutaso on hyväksytty vuosille 2022-2024. Se koskee Joensuun alueellisen jätelautakunnan ja jätehuoltoyhtiö Puhas Oy:n toiminta-aluetta eli Joensuun, Ilomantsin, Kontiolahden, Liperin ja Polvijärven kuntia. Palvelutason hyväksyi Joensuun alueellinen jätelautakunta kokouksessaan 16.06.2022 § 36.

Jätehuollon palvelutaso on laadittu edellisen kerran vuosille 2018-2021 ja palvelutason päivitystyötä on tehty kevään 2022 aikana. Pääosin kuntalaisten jätepalveluiden järjestämisestä vastaa kunnallinen jätehuoltoyhtiö Puhas Oy, jonka tuottamat jätehuoltopalvelut kuntien asukkaille ja vapaa-ajan asukkaille kuvataan palvelutasossa. Palvelutaso määritetään myös viranomaispalveluille ja lisäksi palvelutasossa on informatiivisesti kerrottu osittain yleisimmistä tuottajavastuun perusteella järjestetyistä kuluttajien jätepalveluista.

Jätehuoltopalveluiden tulee olla riittävän monipuolisia ja täyttää muutoinkin kunnille jätelainsäädännössä asetetut velvoitteet. Kunnan jätemaksujen on puolestaan vastattava kunnan tarjoamaa palvelutasoa. Palvelutaso sisältää muun muassa kiinteistökohtaisen poltettavan jätteen ja biojätteen keräyksen, poltettavan jätteen aluekeräyksen, ekopisteverkoston, jäteasemapalveluiden sekä palveluneuvonnan ja viestinnän vähimmäistason kuvauksen.

Tutustu päivitettyyn palvelutasoon tästä: Jätehuollon palvelutaso 2022-2024 (pdf)

Puhas Oy:n jäteastioita

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute