Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Harrastamisen malli käynnistyy Liperissä

Harrastamisen malli käynnistyy Liperissä

Tavoitteena on kehittää Liperin harrastamisen mallia, jossa eri toimijoiden yhteistyöllä pystytään toteuttamaan monipuolista kerhotoimintaa myös jatkossa.

Liperin kunta on saanut aluehallintovirastolta 65 000 euron rahoituksen ja lisäksi Opetushallitukselta kerhotoiminnan kehittämisrahaa 11 000 euroa.
Tämän kehittämisrahoituksen avulla Liperin kunnassa aletaan toteuttaa monipuolista, välittömästi koulupäivän jälkeen tapahtuvaa kerhotoimintaa kaikilla kouluillamme.

Kerhojen sisällöt on suunniteltu lasten ja nuorten toiveiden pohjalta. Kerhojen suunnittelussa on tehty tiivistä yhteistyötä koulujen, järjestöjen sekä muiden toimijoiden edustajien kanssa.

Tavoitteena on kehittää Liperin harrastamisen mallia, jossa eri toimijoiden yhteistyöllä pystytään toteuttamaan monipuolista kerhotoimintaa myös jatkossa.

Liperin harrastamisen mallin toiminnan tavoitteena on tarjota mahdollisemman monelle lapselle ja nuorelle itseä kiinnostava matalan kynnyksen harrastamisen paikka koulupäivän yhteydessä ja luoda toimintamalli, jonka pohjalta harrastustoimintaa voidaan toteuttaa pitkäjänteisesti, laadukkaasti ja eri toimijoiden välisellä sujuvalla yhteistyöllä. Tavoitteena on myös kehittää ja laajentaa toimintaa vuosittain.

Liperin kunnassa aloittaa syksyllä puolipäiväisessä työssä harrastekoordinaattori Anni Kärjä, jonka työtehtäviin kuuluu Liperin harrastamisen mallin jalkauttaminen. Kärjä tekee myös nuorisotalotyötä.

Kerhojen toiminta alkaa syyskuussa ja kerhojen aikataulut tulevat koulukohtaisiin kerhokalentereihin.

Lapsia luokkahuoneessa piirtämässä ja maalaamassa pulpettien äärellä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute