hallinto kunnan yhtiöt pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnan yhtiöt sisältö

Kunnan yhtiöt

Liperin kuntakonserniin kuuluu useampia osakeyhtiöitä, jotka hoitavat tiettyjä kunnalle kuuluvia tehtäviä.

Lipertek Oy

Lipertek Oy on Liperin kunnan elinkeinoelämän kehittäjä ja yrityspalvelujen tuottaja.

Lipertek vastaa myös kunnan vuokra-asuntojen isännöinnistä.

Yhteystiedot
Jaana Karppanen, Arja Piironen, Vesa Laurell, Marjut Karjalainen ja Mika Hyttinen

Liperin Yrityskiinteistöt Oy

Liperin Yrityskiinteistöt Oy toimii yritystilojen rakennuttajana, myyjänä ja vuokraajana.

Yhteystiedot
Arja Piironen ja Mika Hyttinen

Kiinteistö Oy Liperin vuokratalot 

Liperin kunnan vuokra-asunnoista vastaa Kiinteistö Oy Liperin vuokratalot, tuttavallisemmin Liperin vuokratalot.

Kunnalla on vuokra-asuntoja Ylämyllyllä, Liperin kirkonkylällä sekä Viinijärvellä. Kaikkiaan asuntoja on yli 570 sekä kerros- että rivitaloissa.

Yhteystiedot:
Arja Piironen, Mira Siponen, Marjut Karjalainen ja Vesa Laurell

Liperin Aluelämpö Oy

Liperin Aluelämpö Oy;n kaukolämpöverkko huolehtii Liperin kirkonkylän lämmitystarpeista.

Yhtiö vastaa myös kunnan kiinteistöjen lämpö-, vesi- ja ilmanvaihtoautomaation käytöstä ja ylläpidosta.

Yhteystiedot
Kari Tanskanen

Liperin vesihuoltolaitos

Liperin Vesihuoltolaitos vastaa vesihuollosta ja jätevesien käsittelyssä Liperissä.

Yhteystiedot
Kari Riikonen ja Sirpa Nissinen
 

Yhteystiedot

Mika Hyttinen

elinkeinojohtaja, toimitusjohtaja
 0400 134 634
mika.hyttinen@liperi.fi
Tehtaantie 8, 80400 Ylämylly

Jaana Karppanen

Yritysneuvoja
 050 472 8575
jaana.karppanen@liperi.fi
Lipertek, Tehtaantie 8 80400 Ylämylly

Arja Piironen

hallinnollinen isännöitsijä
 0400 679 556
arja.piironen@liperi.fi

Vesa Laurell

tekninen isännöitsijä
 0400 215 888
vesa.laurell@liperi.fi

Kari Tanskanen

Isännöitsijä/ Liperin Aluelämpö Oy Toimitusjohtaja
 040 661 3634
kari.tanskanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kari Riikonen

Vesihuoltopäällikkö
 0400 279 991
kari.riikonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Nissinen

Toimistosihteeri
 040 630 0695
sirpa.nissinen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute