hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Opetus otsikko

Opetus

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointikoordinaattori-rehtori
040 834 7185
riitta.a.lappalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Tiina Hiltunen

Palvelusuunnittelija
050 407 9575
tiina.hiltunen@edu.liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Else Päivinen

Varhaiskasvatuksen vastaava
050 341 5029
else.paivinen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Pasi Suvanto

vastaava lastentarhanopettaja
046 922 7119
pasi.suvanto@edu.liperi.fi
Koulukuja 1, 83100 Liperi

Vapaa- aikapalvelut otsikko

Vapaa- aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Raimo Piiroinen

Vapaa-aikasihteeri
0400 678 799
raimo.piiroinen@liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöohjaaja
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kunta osallistui kansalliseen TAISTO18-harjoitukseen

Kansallisessa TAISTO18-harjoituksessa testattiin kunnan valmiuksia kyberhyökkäyksen varalta

Valtiovarainministeriön toteuttama TAISTO18 on ensimmäinen julkishallinnon yhteinen harjoitus, jossa harjoitellaan toimintaa julkisten organisaatioiden tietoturvapoikkeamissa ja henkilötietojen tietoturvaloukkauksissa.

Miten kunnassa tai muussa julkisessa organisaatiossa lähdetään setvimään tilannetta, jossa sen kyberturvallisuutta on loukattu ja aktivistiryhmä varastaa suuren määrän arkaluontoisia henkilötietoja? Kaikkialla on varmasti olemassa valmius- ja kriisiviestintäsuunnitelma vastaavanlaisen tilanteen varalta, mutta sitä voi harvemmin testata käytännössä. Liperin kunnalle tarjoutui testaamiseen turvallinen mahdollisuus TAISTO18-harjoituksen avulla.

Valtiovarainministeriön toteuttama TAISTO18 on ensimmäinen julkishallinnon yhteinen harjoitus, jossa harjoitellaan toimintaa julkisten organisaatioiden tietoturvapoikkeamissa ja henkilötietojen tietoturvaloukkauksissa. TAISTOON on osallistunut marraskuussa 2018 yhteensä 190 julkisen hallinnon organisaatiota.

Harjoituspäivän aikana Liperin kunnanvirastolle perustettiin tilannekeskus, jossa oli mukana eri palvelualojen työntekijöitä sekä kunnan tietosuoja- ja tietoturvavastaavat. Lisäksi harjoitukseen osallistui kunnan ICT-palvelutuottaja.

Harjoituksessa hakkeriryhmä ilmoitti murtautuneensa suureen määrään suomalaisia henkilötietoja. Uutta informaatiota saatiin pitkin päivää, ja vähitellen fiktiivisen tilanteen mittasuhteet kasvoivat. Tehtävänämme oli tehdä tilanteessa riskiarvio ja suorittaa sen mukaiset toimenpiteet valmiussuunnitelmamme pohjalta.

Harjoituksen parasta antia oli päästä testaamaan kunnan toimintamalleja ja reagointivalmiutta mahdollisen kyberturvallisuusuhan sattuessa. Päivän perusteella voimme yhdessä todeta, että vaikka todellisten tilanteiden onneksi puuttuessa emme ole aiheessa juuri harjoitusta saaneet, ovat valmius- ja kriisiviestintäsuunnitelmamme hyvällä mallilla. TAISTO18-harjoituksessa oppimamme perusteella pystymme myös kehittämään suunnitelmia edelleen ja toimimaan paremmin todellisen uhan sattuessa.

Suosittelemme harjoitusta lämpimästi muillekin!

Liperin kunnan henkilöstön tietosuoja- ja tietoturvaoppaan kansi

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute