hallinto hyvinvointipalvelut pääkuva

Navigaatiovalikko

Hyvinvointipalvelut sisältö

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut vastaavat perusopetuksesta, esiopetuksesta, varhaiskasvatuksesta ja vapaa-ajan palveluista.

Hyvinvointipalvelut edistävät omalta osaltaan kuntalaisten hyvinvointia. Laadukas perusopetus ja varhaiskasvatus sekä nuoriso- liikunta- ja kulttuuripalvelut luovat perustan. Lisäksi kunta tarjoaa mahdollisuuksia aktiiviseen ja hyvinvoivaan elämään turvallisessa ja viihtyisässä elinympäristössä.

Opetus otsikko

Opetus

Sisältöjulkaisija

Riitta Lappalainen

Hyvinvointikoordinaattori-rehtori
040 834 7185
riitta.a.lappalainen@edu.liperi.fi
Kirkkotie 4, 83400 Viinijärvi

Anna-Maija Mustonen

Toimistosihteeri
040 670 4392
anna-maija.mustonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Varhaiskasvatus otsikko

Varhaiskasvatus

Sisältöjulkaisija

Sirkka Helisten

Hyvinvointivastaava-varhaiskasvatuksen johtaja
040 766 0940
sirkka.helisten@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sirpa Kivivuori

Toimistosihteeri
040 674 2820
sirpa.kivivuori@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Mari Naumanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
0400 152 880
mari.naumanen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Sari Miinalainen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 714 0899
sari.miinalainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Annina Hirvonen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 740 1878
annina.hirvonen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Aune Räsänen

Palvelusuunnittelija
0400 428 397
aune.rasanen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sanna Partanen

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 766 0950
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Vapaa- aikapalvelut otsikko

Vapaa- aikapalvelut 

Sisältöjulkaisija

Riitta Linkola

Vapaa-aikaohjaaja
0400 585 539
riitta.linkola@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Hennariikka Virtanen

Erityis- ja terveysliikunnanohjaaja
040 582 6726
hennariikka.virtanen@edu.liperi.fi
Koulukuja 3, 83100 Liperi

Petri Raatikainen

Vapaa-aikaohjaaja
040 821 8307
petri.raatikainen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Miia Nivala

Vapaa-aikaohjaaja
040 670 6521
miia.nivala@edu.liperi.fi
Koivutie 4, 83100 Liperi

Mikael McKeough

Vapaa-aikaohjaaja
040 674 1748
mikael.mckeough@edu.liperi.fi
Kirkkotie 5, 83400 Viinijärvi

Pauliina Sormunen

Etsivä nuorisotyöohjaaja
040 673 5106
pauliina.sormunen@edu.liperi.fi
Viljatie 1, 80400 Ylämylly

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Elinympäristölautakunnan esityslista nähtävillä

Elinympäristölautakunnan esityslista nähtävillä

Liperin kunnan elinympäristölautakunnan esityslistalla on muun muassa kuntalaisaloitteita, kaavamuutoksia ja Liperin yläkoulun töiden valvonta-asiaa.

Elinympäristölautakunnan 12. marraskuuta pidettävän kokouksen esityslistalla on muun muassa esitys tilojen vuokraamisesta varhaiskasvatuksen käyttöön. Tällä hetkellä kaikkien kunnan päiväkotien hoitopaikat ovat täynnä ja varhaiskasvatus tarvitsee lisää tiloja mahdollisimman nopeasti.

Käsittelyssä on myös kaksi kuntalaisaloite.fi-palvelun kautta luotua kuntalaisaloitetta. Toinen aloite koskee leikkipuiston rakentamista Käsämään ja toinen roska-astioiden lisäämistä Ylämyllyn alueelle. Tekninen johtaja esittää, että tämänhetkisessä taloustilanteessa Käsämän leikkipuistoa ei ryhdytä perustamaan vuoden 2020 aikana.

Viime viikkoina puhuttanut taloustilanne näkyy myös esityslistalla. Käsittelyssä on elinympäristöpalveluiden toinen talousarvio vuodelle 2020. Lautakunta esittää kunnanhallitukselle ja edelleen valtuustolle karsitun talousarvioesityksen vuodelle 2020 loppusummalla 1 765 830 euroa.

Kokouksen jälkeen tarkastetut pöytäkirjat ovat myös luettavissa Dynastyssä.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute