Ylämyllyn koulu pääkuva

Navigaatiovalikko

Ylämyllyn koulu sisältö

Ylämyllyn koulu

Ylämyllyn koulun kolme yksikköä sijaitsevat Jyrinkylässä, noin 15 kilometrin päässä Joensuun keskustasta entisellä varuskunta-alueella.

Ylämyllyn koulu toimii kolmessa yksikössä: Jyrin yksikkö (esiopetus ja 1.–2. luokat),  Paloaukean yksikkö (3.–6. luokat sekä kaksi koko kunnan pidennetyn oppivelvollisuuden oppilaiden pienluokkaa) ja Patteriston yksikkö (7.–9. luokat).

Koulurakennusten lisäksi koulun käytössä ovat Jyrin liikuntahalli ja Jyrin ruokala. Alueella on erinomaiset mahdollisuudet monipuoliseen liikuntaan: frisbeegolfin harjoitusrata ja lähiliikuntapaikka aivan pihapiirissä, Jyrin alueen mahtavat ulkoilumaastot lenkkipolkuineen, Marssipuiston hiekkatekonurmi ja kumirouhetekonurmi, leikkipuisto, Paloaukean tatami- ja peilisali sekä Jyrin liikuntahalli ja kuntosali. Liikuntapaikat palvelevat kuntalaisia iltaisin ja osin päivisinkin.

Uuden yläkoulurakennuksen yhteydessä sijaitsevat myös Ylämyllyn kirjaston ja Ylämyllyn nuorisotalon tilat.

Pärnävaara on koululta vain pienen kävelymatkan päässä. Talvisin koululta pääsee suksimaan hyvin hoidettuja latuja Pärnävaaralle saakka, ja hyödynnämme Pärnävaaraa myös erilaisten ulkoilutapahtumien järjestämisessä.

Luokkien 7.-9. koulusihteeri on Eeva Karttunen, luokkien 1.-6. Kirsi Laakkonen. Yhteystiedot löytyvät alempaa tältä sivulta!

Paloaukean yksikkö

Patteristontie 12 e
80400 Ylämylly 

Jyrin yksikkö

Patteristontie 12 a
80400 Ylämylly

Patteriston yksikkö

Laavupolku 2
80400 Ylämylly

 

Yhteystiedot

Antti Ikonen

rehtori
 050 549 0071
antti.ikonen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Patteriston yksikkö

Virpi Eronen

apulaisrehtori
 050 400 3284
virpi.eronen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Eeva Karttunen

Koulusihteeri
 040 630 5919
eeva.karttunen@edu.liperi.fi
Laavupolku 2, 80400 Ylämylly

Paloaukean yksikkö

Pirjo Pasanen

Apulaisrehtori
 0400 318 008
pirjo.pasanen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Kirsi Laakkonen

Koulusihteeri
 040 630 5944
kirsi.laakkonen@edu.liperi.fi
Patteristontie 12 e, 80400 Ylämylly

Jyrin yksikkö

Henkilökuva

Maarit Nummila

Apulaisrehtori
 050 353 6691
maarit.nummila@edu.liperi.fi
Paloaukeantie 12 e, 80400 Ylämylly

SOME painikkeet

 

Sivu arviointi ja palaute