Valtuusto pääkuva

Navigaatiovalikko

Valtuusto sisältö

Liperin valtuusto

Liperiläisten äänestämä valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Valtuusto on kunnan ylin päätöksiä tekevä toimielin. Liperiläiset valitsevat valtuustoon kuuluvat valtuutetut äänestämällä kuntavaaleissa. Valtuuston jäsenet valitaan neljän vuoden välein.

Liperin kunnan valtuustossa on kaudella 2021-2025 yhteensä 35 valtuutettua.

Liperin valtuusto kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden viimeisenä maanantaina klo 17 Liperin koululla.

Valtuustolla on kokonaisvastuu kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston tehtävänä on linjata Liperin kehitystä ja edistää liperiläisten osallistumista kunnan toimintaan ja päätöksentekoon.

Puheenjohtajisto

Valtuuston puheenjohtaja Eero Reijonen (KESK), p. 050 511 3099, eero.reijonen@luottamus.liperi.fi
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@luottamus.liperi.fi
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 050 344 2505, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Valtuutettujen yhteystiedot (aakkosjärjestyksessä):

1. Behm Jukka (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
2. Eronen Virpi (SDP), p. 050 400 3284, virpi.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Hakulinen Pauli (KESK), p. 050 540 5813, pauli.hakulinen@luottamus.liperi.fi
4. Hartikainen Mikko (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi
5. Hiltunen Esa (KESK), p. 040 5785659, esa.hiltunen@luottamus.liperi.fi
6. Humaloja Tero (PS), p. 040 358 7601, tero.humaloja@luottamus.liperi.fi
7. Hyttinen Jouni (KOK), p. 040 573 7922, jouni.hyttinen@luottamus.liperi.fi
8. Jetsonen Anne (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Jormanainen Martti (KOK), p. 0400 279 246, martti.jormanainen@luottamus.liperi.fi
10. Kangaskolkka Emilia (SDP), p. 045 1149034, emilia.kangaskolkka@luottamus.liperi.fi
11. Karttunen Tero (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
12. Karvinen-Kyllönen Susanna (PS), p. 045 124 3349, susanna.karvinen-kyllonen@luottamus.liperi.fi
13. Kaskiniemi Mikko (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
14. Kivivuori Marja-Leena (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@luottamus.liperi.fi
15. Kontkanen Heikki (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
16. Koppinen Kirsi (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
17. Kosonen Juha (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@luottamus.liperi.fi
18. Kuittinen Tero (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
19. Lappalainen Markus (KESK), p. 040 7707721, markus.lappalainen@luottamus.liperi.fi
20. Melkko Satu (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
21. Nousiainen Kirsi (SDP), p. 0400 813978, kirsi.nousiainen@luottamus.liperi.fi
22. Pakarinen Tuula (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
23. Pietarinen Päivi (KESK, Sit.), p. 050 466 9336, paivi.pietarinen@luottamus.liperi.fi
24. Piiroinen Heikki (KESK), p. 050 302 1651, heikki.piiroinen@luottamus.liperi.fi
25. Reijonen Eero (KESK), p. 050 511 3099, eero.reijonen@luottamus.liperi.fi
26. Rissanen Sanna (SDP), p. 050 344 2505, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
27. Rummukainen Jukka (KESK), p. 0400 183009, jukka.rummukainen@luottamus.liperi.fi
28. Räty Veli-Matti (KESK), p. 050 3840352, veli-matti.raty@luottamus.liperi.fi
29. Sammalisto Elina, (VIHR), p. 050 567 2234, elina.sammalisto@luottamus.liperi.fi
30. Silvennoinen Maija (KD), p. 040 596 7775, maija.silvennoinen@luottamus.liperi.fi
31. Tikka Tiina (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi
32. Tolvanen Mauri (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
33. Varis Asmo (KESK), p. 040 6743770, asmo.varis@luottamus.liperi.fi
34. Viitaniemi Marja (SDP), p. 050 5700363, marja.viitaniemi@luottamus.liperi.fi
35. Vilén Oili (PS), p. 050 490 4573, oili.vilen@luottamus.liperi.fi

 

Varavaltuutettujen yhteystiedot:

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
1. Mustonen Tapio, p. 045 182 7881, tapio.mustonen@luottamus.liperi.fi
2. Salomaa Jani, p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
3. Huikuri Pekka, p. 040 963 0013, pekka.huikuri@luottamus.liperi.fi
4. Huovinen Markku, p. 044 545 9390, markku.huovinen@gmail.com
5. Rummukainen Keijo, p. 0500 278 153,  keijo.rummukainen@saunalahti.fi
6. Kummunmäki Minna, p. 040 5371603, minna@hyvinvointipalvelusydanpolku.fi
7. Karkkonen Esko, p. 040 588 9877, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
8. Alava Annu, p. 050 552 6242, annu.alava@gmail.com
9. Ylönen Juuso, p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com

Perussuomalaiset
1. Mutanen Matti, p. 045 313 1222, mattimutanen61@gmail.com
2. Koukkumäki Janne, p. 044 0377 225, itsetehty.jk@gmail.com, yrittäjä
3. Mustonen Heidi, p. 040 559 7830, heidi.mustonen@outlook.com
4. Kailaheimo Antti, p. 041 456 0145, antti.kailaheimo@hotmail.com
5. Voutilainen Veli, p. 050 313 8416, voutilainenveli@gmail.com
6. Holopainen Ilpo, p. 044 217 2822, holopainen.ilpo@gmail.com

Suomen Keskusta
1. Savolainen Tiina, p. 040 574 8308, tiina.savolainen@luottamus.liperi.fi
2. Sormunen Piia, piia.sormunen@luottamus.liperi.fi
3. Eskelinen Veera, p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
4. Hyvärinen Pirkko, p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
5. Mäenpää Harri, p. 040 550 5565, harri.maenpaa@studiokorento.fi 
6. Verkasalo Erkki, p. 050 391 3020, erkki.verkasalo@luke.fi
7. Martikainen Sari, p. 045 157 9067, sarimartikainen67@gmail.com
8. Juuti Miso, p. 050 328 5454, misojuuti@gmail.com
9. Kokko Ismo, p. 040 764 5260, ismo.koko60@gmail.com
10. Rummukainen Arttu, p. 040 579 1052, rummukainen93@gmail.com
11. Tanskanen Timo, p. 0500 852 215, ts.tanskanen@gmail.com
12. Hartikka Juha, p. 045 787 45701, Jhartikka@hotmail.com
13. Hanikka Tuula, p. 0400 674 815, tuula.hanikka@gmail.com

Vihreä liitto
1. Eronen Eveliina, eveliina.eronen.design@gmail.com
2. Aalto Arja, kuntavaalit.aalto@gmail.com

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)
1. Kettunen Eila, p. 044 377 9953, et.kettunen@gmail.com
2. Attila-Pekonen Talvikki, talvikki.attila-pekonen@luottamus.liperi.fi

Kansallinen Kokoomus
1. Koskinen Tuomas, p. 0500 212 180, tuomas.koskinen@flynorra.com
2. Kuikka Marketta, p. 0400 869 977, marketta.kuikka@luottamus.liperi.fi
3. Granlund Aarne, p. 040 727 9689, aarnegranlund@gmail.com
4. Pesonen Anna, p. 040 7790 520, anna.h.piiroinen@gmail.com

Valtuustoryhmien puheenjohtajisto:

Liperin Sosialidemokraatit ry
Kuittinen Tero

Liperin Keskustan valtuustoryhmä
Varis Asmo

Liperin Kokoomus ry
Kosonen Juha

Liperin Vihreä valtuustoryhmä
Sammalisto Elina

Liperin Perussuomalaisten valtuustoryhmä
Tikka Tiina

Liperin Kristillisdemokraattien (KD) valtuustoryhmä
Melkko Satu

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Tehostetun palveluasumisen palvelukoti rakentuu Liperin Ylämyllylle 2022–2023

Tehostetun palveluasumisen palvelukoti rakentuu Liperin Ylämyllylle 2022–2023

Ylämyllyn taajamaan Honkalammen alueelle nousee uusi ikäihmisten 30-paikkainen tehostetun palveluasumisen palvelukoti.

Suomen Hoiva ja Asunto Oy:n omistukseen tulevan palvelukodin suunnittelusta ja rakentamisesta vastaa Rakennusliike Lapti Oy. Arkkitehtina kohteessa toimii Sweco Architects Oy ja palveluntuottajaksi tulee Siun sote ja 1.1.2023 alkaen Pohjois-Karjalan hyvinvointialue. Rakentaminen alkaa lokakuussa 2022, ja palvelukodin on määrä valmistua syksyllä 2023.

Yksikerroksisen palvelukodin sisätiloissa on kahdessa asuinsiivessä yhteensä 30 asuinhuonetta, oleskelu- ja yhteistilat sekä apu- ja huoltotilat. Asukkaiden käytössä on myös saunaosasto. Palvelukotia ympäröi kangasmetsä, johon on näkymä kaikista asuinhuoneista sekä yhteistiloista ja oleskeluterassilta. Kooltaan palvelukoti on noin 1 600 m².

- Kokeneena hoivatilarakentajana olemme suunnittelussa halunneet mahdollistaa tuleville asukkaille mielekkään arjen ja turvallisen asumisen laadukkaassa palvelutalossa. Metsällä on todettu olevan positiivisia ja rauhoittavia vaikutuksia ihmisen henkiseen hyvinvointiin, ja tulemme tuomaan luontokokemuksen asukkaille vahvasti läsnä paitsi visuaalisesti, myös luonnon äänien ja tuoksujen sekä kosketeltavien materiaalien ja kasvillisuuden myötä, kertoo Laptin palvelu- ja toimitilayksikön liiketoimintajohtaja Tuomas Lindfors.

Palvelukoti sijoittuu loivasti etelään viettävälle mäntykangastontille. Palvelukodissa on myös oma oleskelupiha, josta löytyy osin katettu grillipergola, penkki- ja pöytäryhmiä, puutarhakeinu, istuskelusopukoita sekä istutuslaatikoita pienviljelyä ja kukkaistutuksia varten. Pihalla on myös esteettömiä kulkureittejä, joiden varrella on istuskelu- ja levähdyspaikkoja sekä tukikaide.

Rakennuksen pääasiallisena rakennusmateriaalina käytetään puuta sen miellyttävän lämpimän luonteen sekä ympäristöystävällisyyden vuoksi. Ympäristöystävällisyyttä ja energiansäästöä tukevat myös muun muassa rakennuksen tiiviys, poistoilman lämmöntalteenotto ja automaattinen talotekniikan ohjaus.

- Hienoa, että odotettu palvelukoti lähtee rakentumaan, sanoo Liperin kunnan talousjohtaja Pellervo Hämäläinen.

Myös kunnan tekninen johtaja Jouni Pekonen on tyytyväinen palvelukodin tuomasta lisästä Honkalammen alueelle.

- Rakennus on kokonaisuutena laadukkaasti suunniteltu ja istuu muotokieleltään hyvin sijaintiinsa, Pekonen kuvailee.

Havainnekuva tulevasta palvelukodin julkisivusta, kuvan omistaa Sweco Architects Oy

Lisätietoja antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute