Valtuusto pääkuva

Navigaatiovalikko

Valtuusto sisältö

Liperin valtuusto

Liperiläisten äänestämä valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Valtuusto on kunnan ylin päätöksiä tekevä toimielin. Liperiläiset valitsevat valtuustoon kuuluvat valtuutetut äänestämällä kuntavaaleissa. Valtuuston jäsenet valitaan neljän vuoden välein.

Liperin kunnan valtuustossa on kaudella 2017-2021 yhteensä 35 valtuutettua.

Liperin valtuusto kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden viimeisenä maanantaina klo 17 Penttilä-salissa.

Valtuustolla on kokonaisvastuu kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston tehtävänä on linjata Liperin kehitystä ja edistää liperiläisten osallistumista kunnan toimintaan ja päätöksentekoon.

Puheenjohtajisto

Valtuuston puheenjohtaja  Eero Reijonen, KESK, puh 050 511 3099, eero.reijonen@liperi.fi

Valtuuston 1. varapuheenjohtaja Pekka Huikuri, SDP, puh 040 963 0013, pekka.huikuri@liperi.fi

Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Pertti Nylund, Sit. Tulevaisuuden tekijät, puh. 0400 692 319, pertti.nylund@liperi.fi

Valtuuttettujen yhteystiedot (aakkosjärjestyksessä):

1. Eronen Eveliina (VIHR). eveliina.eronen@liperi.fi. Sosionomiopiskelija. Kujatie 183400 Viinijärvi.
2. Hakulinen Pauli (KESK). pauli.hakulinen@liperi.fi, 050 540 5813. Opistoupseeri, evp. yrittäjä. Kulmanniementie 9, 83100 Liperi.
3. Hiltunen Esa (KESK). esa.hiltunen@liperi.fi, 040 578 5659. Maanviljelijä. Suonpohjantie 10, 80400 Ylämylly.
4. Huikuri Pekka, 1.vpj. (SDP).  pekka.huikuri@liperi.fi, 040 963 0013. Yrittäjä, sosiaaliohjaaja. Asemamiehenkuja 6, 80400 Ylämylly.
5. Huohvanainen Kauko (Liperin puolesta). kauko.huohvanainen@liperi.fi, 040 536 1666. Yrittäjä, toiminnanjohtaja. Käsämäntie 116, 83100 Liperi.
6. Ikonen Jaakko (Sit. Tulevaisuuden tekijät). jaakko.ikonen@liperi.fi, 041 436 200. Taksiautoilija. Särkäntie 29, 83400 Viinijärvi.
7. Jaakkola Atso (KESK). atso.jaakkola@liperi.fi, 045 325 1164. Opiskelija. Maironranta 6,  80400 Ylämylly.
8. Jetsonen Anne (SDP). anne.jetsonen@liperi.fi, 0500 885 333. Fysioterapeutti. Ristonkankaantie 51, 83400 Viinijärvi.
9. Jormanainen Martti (KOK). martti.jormanainen@liperi.fi, 0400 279 246. Toimitusjohtaja, seniori. Pahanpohjantie 3 A, 83100 Liperi.
10. Karjalainen Mira (KESK). mira.karjalainen@liperi.fi, 040 740 9125. Sairaanhoitaja, yrittäjä. Salonnenäntie 13, 83100 Liperi.
11. Kaskiniemi Mikko (KESK) sit. mikko.kaskiniemi@liperi.fi, 044 051 2256. ICT-tukihenkilö, yrittäjä.
12. Kivivuori Marja-Leena (SDP). marja-leena.kivivuori@liperi.fi, 050 537 2023. Kunnallisneuvos. Multamäentie 2 b C 8, 80400 Ylämylly
13. Koistinen Päivi (SDP). paivi.koistinen@liperi.fi, 040 528 8051. Sairaanhoitaja. Kersantintie 3 A 2, 80400 Ylämylly.
14. Kontkanen Heikki (KESK). heikki.kontkanen@liperi.fi, 044 347 2006.Insinööri, yrittäjä. Kontkalantie 16, 83400 Viinijärvi.
15. Koppinen Kirsi (KESK). kirsi.koppinen@liperi.fi, 040 574 9798. Luokanopettaja, KM. Selkärannantie 4 b, 83100 Liperi.
16. Kosonen Juha (KOK). juha.kosonen@liperi.fi, 040 734 5908. Luokanopettaja, KM. Mäntytie 21,  83100 Liperi.
17. Kotkajuuri Kauko (SDP). kauko.kotkajuuri@liperi.fi, 040 759 7393. Eläkeläinen. Peltotie 8, 83400 Viinijärvi.
18. Kuittinen Tero (SDP). tero.kuittinen@liperi.fi, 050 517 9448. Koulutuspäällikkö. Tiilimiehentie 4, 83100 Liperi.
19. Kummunmäki Juhani (Sit. Tulevaisuuden tekijät). 040 725 8861. Kirvesmies. Puromäentie 29, 83140 Puromäki.
20. Kärki Piritta (Sit. Tulevaisuuden tekijät). piritta.karki@liperi.fi, 040 591 0823. Vs. palveluesimies, YAMK-opiskelija. Joosenmutka 1 a, 83130 Salokylä.
21. Laasonen Juha (Sit. Tulevaisuuden tekijät). juha.laasonen@liperi.fi, 041 459 2141. Yrittäjä. Käsämäntie 28 F, 83100 Liperi.
22. Lavikainen Heli (SDP). heli.lavikainen@liperi.fi, 050 309 5578. Palveluesimies. Häyrynlahdentie 57 A,  83100 Liperi.
23. Lihavainen Mikko (KESK). mikko.lihavainen@liperi.fi, 050 305 1337. Maatalousyrittäjä. Leppilammentie 12, 83480 Ahonkylä.
24. Martikainen Jouni (KESK).  jouni.martikainen@liperi.fi, 050 521 5005. Rakennusinsinööri AMK. Vaiviontie 10 A, 83460 Harinjärvi.
25. Melkko Satu (KD). satu.melkko@liperi.fi, 045 131 2706. Palveluesimies. Riihitie 20, 83100. Liperi.
26. Nylund Pertti, 2. vpj (Sit. Tulevaisuuden tekijät). pertti.nylund@liperi.fi, 0400 692 319. Aluepäällikkö. Pahakalanmutka 4 A, 83430 Käsämä.
27. Pakarinen Tuula (SDP). tuula.pakarinen@liperi.fi, 050 433 4842. Sairaanhoitaja, ensihoitaja. Riihitie 14, 83100 Liperi.
28. Pesonen Raimo (KOK). raimo.pesonen@liperi.fi, 0400 185 151. Yrittäjä Jyrinpolku 7, 80400 Ylämylly.
29. Pietarinen Päivi (Sit. Tulevaisuuden tekijät). paivi.pietarinen@liperi.fi, 050 466 9336. Liiketalouden tradenomi AMK. Vaiviontie 95 83450 Vaivio.
30. Piiroinen Heikki (KESK). heikki.piiroinen@liperi.fi, 050 302 1651. Käräjätuomari. Haiskuntie 21 C, 83150 Roukalahti.
31. Pitkänen Jorma (KESK). jorma.k.pitkanen@liperi.fi, p. 0400 745 829. Maaseutuyrittäjä. Kaationtie 23, 83400 Viinijärvi.
32. Reijonen Eero, pj (KESK). eero.reijonen@liperi.fi, 050 511 3099. Rakennusmestari, yrittäjä. Onkisalmentie 3, 83100 Liperi.
33. Rissanen Sanna (SDP). sanna.rissanen@edu.liperi.fi, 050 344 2505. KM, erityisopettaja, luokanopettaja. Alokaspolku 7, 80400 Ylämylly.
34. Silvennoinen Maija (KD).  maija.silvennoinen@liperi.fi, 040 596 7775. Sosionomi. Kaarnapolku 8, 80400 Ylämylly.
35. Tuhkanen Pekka (KOK). pekka.tuhkanen@liperi.fi, 0400 188 819. Yrittäjä, eläkeläinen. Honkapurontie 10, 80400 Ylämylly.

Varavaltuutettujen yhteystiedot:

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
1. Mustonen Tapio. tapio.mustonen@liperi.fi, 045 182 7881. Työhönvalmentaja. Einonpolku 7, 80400 Ylämylly.
2. Räty Suvi. suvi@raty.org, 040 739 5430. Insinööri YAMK,  opettaja. Tykkiura 6, 80400 Ylämylly.
3. Karkkonen Esko erityisluokanopettaja Pitkälammentie 14 esko.karkkonen@edu.liperi.fi 83430 Käsämä p. 0400 984 152
4. Simonen Jorma. jorma.simonen@liperi.fi, 040 706 9010. Liikuntapaikkojen hoitaja. Tiilimiehentie 22, 83100 Liperi.
5. Kummunmäki Minna. minna.kummunmäki@siunsote.fi, 040 537 1603. Pääluottamusmies, lähihoitaja. Niinikkosaarentie 97, 83100 Liperi.
6. Koskinen Arttu ensihoitaja.  koskiarttunen@gmail.com, 400 824 863. Kontkalankuja 5, 83400 Viinijärvi.
7. Voutilainen Veli-Pekka. Mikrotukihenkilö. Opottatie 6, 80400 Ylämylly .
8. Rummukainen Keijo. keijo.rummukainen@saunalahti.fi, 0500 278 153. Yrittäjä. Jokisalontie 9, 3330 Kaatamo.
9. Puhakka Janne

Perussuomalaiset
1. Tikka Tiina (PS). tiina.h.tikka@gmail.com, 050 532 6164. YTT, puutarhatyöntekijä. Kuusniementie 3, 80400 Ylämylly.
2. Nevalainen Susanna (Sit. Tulevaisuuden tekijät). susanna.nevalainen@k2.fi, 0400 172 326. Johdon sihteeri. Harinpolku 5, 80400 Ylämylly.
3. Pitkänen Kari (Sit. Tulevaisuuden tekijät). karipitka@gmail.com, 0400 870 668. Rakennusmestari. Lautasuontie 15, 80400 Ylämylly.
4. Hartikainen Mikko (PS). 0400 186 904. Maanviljelijä, urakoitsija. Kaatamontie 149 A, 83100 Liperi.
5. Mutanen Matti (Sit. Tulevaisuuden tekijät). 045 313 1222. Yksityisyrittäjä. Niementie 3,  83400 Viinijärvi.
6. Vilén Oili (PS). oilivilen@netti.fi, 050 490 4573. Myymälänhoitaja. Katajakuja 2 d as 23, 80400 Ylämylly.

Suomen Keskusta
1. Laeslehto Tuula. tuula.laeslehto@liperi.fi, 050 5361 132. Eläkeläinen Marinpolku 5, 80400 Ylämylly.
2. Piironen Vesa.  vesa.piironen@kaatamo.fi, 0400 539 919. Maanviljelijä, yrittäjä, Ristinkyläntie 21, 83330 Kaatamo.
3. Parviainen Kosti. kosti.parviainen@telemail.fi, 0400 678 887. Maatalousyrittäjä. Kontkalantie 20 A, 83400 Viinijärvi.
4. Martikainen Sari. sarimartikainen67@gmail.com, 045 157 9067. Luokanopettaja KM. Korsutie 1 d, 80400 Ylämylly.
5. Albert Raija (KESK) sit. raija.albert@liperi.fi, 045 134 6888. Yrittäjä, eläkeläinen. Parrenmäentie 18, 83100 Liperi.
6. Räty Veli-Matti. veli-matti.raty@pp.inet.fi, 050 384 0352. Tuotantopäällikkö. Tykkiura 4, 80400 Ylämylly.
7. Hyvärinen Pirkko. hyvarinenpirkko@gmail.com, 040 416 7010. Maatilan emäntä. Kaarnalammentie 14, 83400 Viinijärvi.
8. Hoppa Helinä. helina.hoppa@edu.nurmes.fi, 044 339 2453. Opettaja, TAM, KM. Matkalammentie 28, 80400 Ylämylly.
9. Turtiainen Netta.  nht.tilipalvelu@gmail.com, 044 293 4169. Kirjanpitäjä. Sotkumantie 11 a, 83430 Käsämä.
10. Karvinen Martti. martti.karvinen@karvisenkissanpaivat.com, 040 739 1454. Matkailuyrittäjä. Roukalahdentie 33, 83150 Roukalahti.
11. Juuti Miso.  misojuuti@suomi24.fi, 050 328 5454.Yyrittäjä/tuotantopäällikkö. Kuopiontie 26, 83430 Käsämä.
12. Riikonen Tarja.  riikonen.tt@gmail.com, 0400 377 292. Kirjanpitäjä. Kuusvalkama 16 A, 83130 Salokylä.

Vihreä liitto
1. Pääkkö Eija. eija.paakko@liperi.fi, 045 131 9693. Ekonomisti, YTT, kirjailija. Koivusalontie 12 c, 80400 Ylämylly.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)
1. Kortelainen Timo. tvkortelainen@gmail.com, 050 324 3867. Yrittäjä/eläkeläinen. Kaarnalammentie 10 B, 83400 Viinijärvi.
2. Sallinen Taina. tainamaarit1@gmail.com, 050 443 2944. Lähihoitaja. Kaivantotie 5 as 1, 83100 Liperi.

Kansallinen Kokoomus
1. Räty Marko. marko@raty.org, 050 506 0601. Insinööri. Tykkiura 6, 80400 Ylämylly.
2. Tolvanen Mauri. mauriantero56@gmail.com, 0400 276 470. Yrittäjä. Juvolanlahdentie 4 B, 83100 Liperi.
3. Koskinen Tuomas. tuomas.koskinen@finnair.fi, 0500 212 180. Liikennelentäjä.
4. Toivola Olli. olli.toivola@gmail.com, 045 271 8450. Erityisluokanopettaja. Selkärannantie 14 B, 83100 Liperi.

Liperin puolesta
1. Karjalainen June. june.k.karjalainen@gmail.com, 040 216 0306. Kokemusasiantuntija. Sotkumantie 43, 83430 Käsämä.
2. Airaksinen Urpo. urpo.airaksinen@airaxin.fi, 0400 186 388. Majuri, evp maaseutuyrittäjä. Kiiessalo-Heponiemi 38 a, 83400 Viinijärvi.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Siun sote tiedottaa: Iäkkäiden ja riskiryhmien koronarokotukset käyntiin

Siun sote tiedottaa: Iäkkäiden ja riskiryhmien koronarokotukset käyntiin

Riskiryhmien rokotukset toteutetaan ajanvarauksella, joka avautuu torstaina 11.2.2021. Rokotteiden saatavuus vaikuttaa varattavissa olevien rokotusaikojen määrään. Muun väestön rokotukset käynnistyvät myöhemmin.

Iän ja sairauden perusteella korkeimpaan riskiryhmään kuuluvien koronavirusrokotukset käynnistyvät Siun soten alueella maanantaina 15.2.2021.

Rokotuksia annetaan kaikille tänä vuonna 80 vuotta täyttäville ja sitä vanhemmille sekä alle 70-vuotiaille henkilöille, joilla on vakavalle koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistava sairaus.

Näitä sairauksia ovat: elinsiirto tai kantasolusiirto, aktiivisessa hoidossa oleva syöpätauti, vaikea puolustusjärjestelmän häiriö, vaikea krooninen munuaissairaus, vaikea krooninen keuhkosairaus, lääkehoitoinen tyypin 2 diabetes ja Downin oireyhtymä (aikuiset).

Rokotukset toteutetaan ajanvarauksella, joka avautuu torstaina 11.2.2021.

Tämän jälkeen rokotusajan voi varata joko verkossa osoitteessa www.siunsote.fi/koronarokotukset tai puhelimella numerosta 013 330 2131. Verkkoajanvarauksessa on tärkeää valita palveluluokaksi ”Koronarokotus” ja palveluksi sen rokotusryhmän, johon henkilö kuuluu eli ”yli 80-vuotiaat” tai ”alle 70-vuotiaat riskiryhmä 1”.

Rokotteiden saatavuus vaikuttaa varattavissa olevien rokotusaikojen määrään. Siun sote saa tällä hetkellä viikoittain 1000–2000 annosta yli 80-vuotiaille annettavia rokotteita ja noin 700 annosta alle 70-vuotiaiden riskiryhmälle annettavaa rokotetta.

Uusia aikoja lisätään ajanvaraukseen aina kun rokotteita on käytössä. Mikäli ajanvarauksessa ei näy vapaita aikoja koronarokotuksiin, tarkoittaa se sitä, että rokotteita ei ole. Näin ollen rokotusaikaa ei pysty varaamaan.

- Rokotteita on saatavilla tässä vaiheessa hyvin vähän suhteessa nyt rokotusvuoroon tulevien ryhmien kokoon. Rokotusaikoja voi näin ollen joutua odottamaan. On kuitenkin tärkeää käynnistää rokotukset heti, kun rokotteita on saatavilla, terveys- ja sairaanhoitopalvelujen toimialuejohtaja Sirpa Kaipiainen sanoo.

Tällä hetkellä koronarokotuksia ei vielä voida antaa muille ikäryhmille tai muiden sairauksien vuoksi riskiryhmään kuuluville henkilöille. Rokotuksia laajennetaan uusiin ryhmiin, kun rokotteita on riittävästi saatavilla.

- Iäkkäiden henkilöiden osalta rokotukset käynnistetään nyt 80-vuotiaista ja sitä vanhemmista. 70–79-vuotiaiden rokotukset aloitetaan yli 80-vuotiaiden rokotusten jälkeen. Rokotusten aloittamiseen vaikuttaa rokotteiden saatavuus sekä saatavien rokotteiden sopivuus kyseiselle ikäryhmälle. Tiedotamme, kun uusien ryhmien rokotukset käynnistyvät, Kaipiainen toteaa.

Iän ja sairauden perusteella nyt rokotusvuorossa olevat pohjoiskarjalaiset saavat ensi viikon aikana tekstiviestin, jossa kerrotaan rokotusten käynnistymisestä ja ajanvarauksesta. Myös myöhemmin rokotusvuorossa olevat saavat tekstiviestin siinä vaiheessa, kun rokotuksiin voi varata aikaa. Tekstiviestin lähettäminen edellyttää, että asukkaalla on Siun soten potilastietojärjestelmään kirjattu puhelinnumero ja hän on antanut luvan tekstiviestien lähettämiseen.

Kaikille yli 70-vuotiaille sekä sairautensa vuoksi riskiryhmiin kuuluville lähetetään lisäksi postitse infokirje. Infokirjeet lähetetään porrastetusti. Kirjettä ei kuitenkaan tarvitse odottaa ennen ajan varaamista.

- On tärkeää, että rokotusajan varaavat vain he, jotka kuuluvat nyt vuorossa oleviin riskiryhmiin. Oikeus rokotukseen tarkistetaan rokotuksen yhteydessä. Huolehditaan siitä, että suurimmassa riskissä olevat henkilöt saavat rokotteen ensimmäisenä, Kaipiainen painottaa.

Muun väestön rokotukset käynnistyvät myöhemmin. Väestön laajamittaisten rokotusten alkaminen riippuu rokotteiden saatavuudesta. Siun sote tiedottaa rokotusten käynnistymisestä.

Lääkeruisku hoitajan kädessä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute