Valtuusto pääkuva

Navigaatiovalikko

Valtuusto sisältö

Liperin valtuusto

Liperiläisten äänestämä valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Valtuusto on kunnan ylin päätöksiä tekevä toimielin. Liperiläiset valitsevat valtuustoon kuuluvat valtuutetut äänestämällä kuntavaaleissa. Valtuuston jäsenet valitaan neljän vuoden välein.

Liperin kunnan valtuustossa on kaudella 2021-2025 yhteensä 35 valtuutettua.

Liperin valtuusto kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden viimeisenä maanantaina klo 17 Penttilä-salissa.

Valtuustolla on kokonaisvastuu kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston tehtävänä on linjata Liperin kehitystä ja edistää liperiläisten osallistumista kunnan toimintaan ja päätöksentekoon.

Puheenjohtajisto

Valtuuston puheenjohtaja Eero Reijonen (KESK), p. 050 511 3099, eero.reijonen@luottamus.liperi.fi
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@luottamus.liperi.fi
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@luottamus.liperi.fi

Valtuutettujen yhteystiedot (aakkosjärjestyksessä):

1. Behm Jukka (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
2. Eronen Virpi (SDP), p. 050 400 3284, virpi.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Hakulinen Pauli (KESK), p. 050 540 5813, pauli.hakulinen@luottamus.liperi.fi
4. Hartikainen Mikko (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi
5. Hiltunen Esa (KESK), p. 040 5785659, esa.hiltunen@luottamus.liperi.fi
6. Humaloja Tero (PS), p. 040 358 7601, tero.humaloja@luottamus.liperi.fi
7. Hyttinen Jouni (KOK), p. 040 573 7922, jouni.hyttinen@luottamus.liperi.fi
8. Jetsonen Anne (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Jormanainen Martti (KOK), p. 0400 279 246, martti.jormanainen@luottamus.liperi.fi
10. Kangaskolkka Emilia (SDP), p. 045 1149034, emilia.kangaskolkka@luottamus.liperi.fi
11. Karttunen Tero (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
12. Karvinen-Kyllönen Susanna (PS), p. 045 124 3349, susanna.karvinen-kyllonen@luottamus.liperi.fi
13. Kaskiniemi Mikko (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
14. Kivivuori Marja-Leena (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@luottamus.liperi.fi
15. Kontkanen Heikki (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
16. Koppinen Kirsi (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
17. Koskenkorva Atte (PS), p. 040 080 1040, atte.koskenkorva@luottamus.liperi.fi
18. Kosonen Juha (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@luottamus.liperi.fi
19. Kuittinen Tero (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
20. Lappalainen Markus (KESK), p. 040 7707721, markus.lappalainen@luottamus.liperi.fi
21. Melkko Satu (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
22. Nousiainen Kirsi (SDP), p. 0400 813978, kirsi.nousiainen@luottamus.liperi.fi
23. Pakarinen Tuula (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
24. Pietarinen Päivi (KESK, Sit.), p. 050 466 9336, paivi.pietarinen@luottamus.liperi.fi
25. Piiroinen Heikki (KESK), p. 050 302 1651, heikki.piiroinen@luottamus.liperi.fi
26. Reijonen Eero (KESK), p. 050 511 3099, eero.reijonen@luottamus.liperi.fi
27. Rissanen Sanna (SDP), p. 050 344 2505, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
28. Rummukainen Jukka (KESK), p. 0400 183009, jukka.rummukainen@luottamus.liperi.fi
29. Räty Veli-Matti (KESK), p. 050 3840352, veli-matti.raty@luottamus.liperi.fi
30. Sammalisto Elina, (VIHR), p. 050 567 2234, elina.sammalisto@luottamus.liperi.fi
31. Silvennoinen Maija (KD), p. 040 596 7775, maija.silvennoinen@luottamus.liperi.fi
32. Tikka Tiina (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi
33. Tolvanen Mauri (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
34. Varis Asmo (KESK), p. 040 6743770, asmo.varis@luottamus.liperi.fi
35. Viitaniemi Marja (SDP), p. 050 5700363, marja.viitaniemi@luottamus.liperi.fi

Varavaltuutettujen yhteystiedot:

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
1. Mustonen Tapio, p. 045 182 7881, tapio.mustonen@luottamus.liperi.fi
2. Salomaa Jani, p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
3. Huikuri Pekka, p. 040 963 0013, pekka.huikuri@luottamus.liperi.fi
4. Huovinen Markku, p. 044 545 9390, markku.huovinen@gmail.com
5. Rummukainen Keijo, p. 0500 278 153,  keijo.rummukainen@saunalahti.fi
6. Kummunmäki Minna, p. 040 5371603, minna@hyvinvointipalvelusydanpolku.fi
7. Karkkonen Esko, p. 040 588 9877, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
8. Alava Annu, p. 050 552 6242, annu.alava@gmail.com
9. Ylönen Juuso, p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com

Perussuomalaiset
1. Vilén Oili, p. 050 490 4573, oili.vilen@luottamus.liperi.fi
2. Mutanen Matti, p. 045 313 1222, mattimutanen61@gmail.com
3. Koukkumäki Janne, p. 044 0377 225, itsetehty.jk@gmail.com, yrittäjä
4. Mustonen Heidi, p. 040 559 7830, heidi.mustonen@outlook.com
5. Kailaheimo Antti, p. 041 456 0145, antti.kailaheimo@hotmail.com

Suomen Keskusta
1. Savolainen Tiina, p. 040 574 8308, tiina.savolainen@luottamus.liperi.fi
2. Sormunen Piia, piia.sormunen@luottamus.liperi.fi
3. Eskelinen Veera, p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
4. Hyvärinen Pirkko, p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
5. Mäenpää Harri, p. 040 550 5565, harri.maenpaa@studiokorento.fi 
6. Verkasalo Erkki, p. 050 391 3020, erkki.verkasalo@luke.fi
7. Martikainen Sari, p. 045 157 9067, sarimartikainen67@gmail.com
8. Juuti Miso, p. 050 328 5454, misojuuti@gmail.com
9. Kokko Ismo, p. 040 764 5260, ismo.koko60@gmail.com
10. Rummukainen Arttu, p. 040 579 1052, rummukainen93@gmail.com
11. Tanskanen Timo, p. 0500 852 215, ts.tanskanen@gmail.com
12. Hartikka Juha, p. 045 787 45701, Jhartikka@hotmail.com
13. Hanikka Tuula, p. 0400 674 815, tuula.hanikka@gmail.com

Vihreä liitto
1. Eronen Eveliina, eveliina.eronen.design@gmail.com
2. Aalto Arja, kuntavaalit.aalto@gmail.com

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)
1. Kettunen Eila, p. 044 377 9953, et.kettunen@gmail.com
2. Attila-Pekonen Talvikki, talvikki.attila-pekonen@luottamus.liperi.fi

Kansallinen Kokoomus
1. Koskinen Tuomas, p. 0500 212 180, tuomas.koskinen@flynorra.com
2. Kuikka Marketta, p. 0400 869 977, marketta.kuikka@luottamus.liperi.fi
3. Granlund Aarne, p. 040 727 9689, aarnegranlund@gmail.com
4. Pesonen Anna, p. 040 7790 520, anna.h.piiroinen@gmail.com

Valtuustoryhmien puheenjohtajisto:

Liperin Sosialidemokraatit ry
Kuittinen Tero

Liperin Keskustan valtuustoryhmä
Koppinen Kirsi

Liperin Kokoomus ry
Kosonen Juha

Liperin Vihreä valtuustoryhmä
Sammalisto Elina

Liperin Perussuomalaisten valtuustoryhmä
Tikka Tiina

Liperin Kristillisdemokraattien (KD) valtuustoryhmä
Melkko Satu

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Liperin kunnan vuoden teoissa näkyy yhteisöllisyys ja osallisuus

Liperin kunnan vuoden teoissa näkyy yhteisöllisyys ja osallisuus

Liperin kunta palkitsi vuoden aikana ansioituneita liperiläisiä toimijoita maanantaina 19. joulukuuta pidetyssä tilaisuudessa.

Ehdotuksia palkittaviksi kerättiin kuntalaiskyselyllä marraskuussa. Vuoden maaseutuyritysteon nimesi maaseutupalvelut ja nuoren yrittäjän Liperin Yrittäjät ry.

Paljon ihmisiä koulun ruokasalissa, kuva otettu yläviistosta, osa istuu pöytien ääressä ja osa on portaikolla

Palkitut toimijat perusteluineen:

Vuoden Teko: Ilmo Kurvinen, Pärnävaaran ensilumenlatu

Ilmo Kurvinen on kantanut kuntalaisvastuuta ainutlaatuisella tavalla ja innostanut omalla tekevällä otteella laajan joukon toimijoita sekä yhteistyökumppaneita mukaan ensilumenladun toteutusprojektiin. Määrätietoisella otteella ja tavoitehakuisella toimintamallilla ensilumenlatu on saatu toteutettua Pärnävaaralle yhteistyön voimin, kohtuullisin kustannuksin ja kunnianhimoisessa aikataulussa.

Ensilumenladun käyttöönotto on innostanut laajasti hiihdosta kiinnostuneita yli kuntarajojen, ja latuprojekti on tuonut valtavasti positiivista medianäkyvyyttä Pärnävaaran ulkoilu- ja urheilukeskukselle.

Vuoden Kulttuuriteko: Keijo Hirvonen, Automuseo Myllyn vanhat autot

Museo on avattu kesällä 1999 ja se on Suomen suurin yksityinen automuseo. Näyttelyssä on kaikkiaan yli 400 erilaista ajoneuvoa, joista suurin osa on henkilöautoja. Museossa on myös moottoripyöriä ja mopoja sekä traktoreita ja kuorma-autoja. Lisäksi museossa on esillä runsaasti pienoismalleja ja käyttötavaroita ja työkaluja eri vuosikymmeniltä.

Museon kokoelma on poikkeuksellisen hieno ja historiallisesti merkittävä. Vuodesta toiseen museoon käy tutustumassa satoja vierailijoita. Museon perustaja Keijo Hirvonen tekee pyyteetöntä työtä kunnan matkailun hyväksi.

Vuoden Lapsi- ja nuorisoteko: Viinijärven Urheilijat, Kunnari-leiri

Kunnari-leiri järjestettiin Liperissä 18.–19.6.2022. Se oli Pesäpalloliiton Itäisen alueen ensimmäinen 6–12-vuotiaiden pesäpallon alueleiri. Kunnari-leirille osallistui noin 450 junioria taustajoukkoineen ja leirin järjestelyyn osallistui noin 100 vapaaehtoista toimijaa. Kunnari-leiri toi iloista vipinää Liperin kesään.

Viinijärven urheilijat osoittivat erinomaista talkoohenkeä ja organisointikykyä leirin järjestelyissä ja toivat ikimuistoisen leiriviikonlopun sadoille pesäpallojunioreille. Leirinjohtajana toimi Marko Huhtanen.

Vuoden Senioriteko: Liisa Karttunen

Liisa on tehnyt vuosia, ellei jo vuosikymmeniä, vapaaehtoistyötä monella saralla, mutta ennen kaikkea vierailemalla palvelutalojen vanhusten luona. Liisa tuo vierailuillaan iloa vanhusten päivään. Liisa Karttusen tekemä pyyteetön vapaaehtoistyö on tärkeää ja merkityksellistä ja hän ansaitsee siitä kauniit kiitokset.

Vuoden Yhteisöteko: Taina Rautiainen, Tuu tutuks- ja Jouluntaikaa-tapahtumat

Tuu tutuks 11.6.2022 ja Jouluntaikaa 10.12.2022 -tapahtumat keräsivät kävijöitä Liperin Ylämyllylle yli kuntarajojen. Tapahtumat loivat koronavuosien jälkeen hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä ja olivat todellisia hyvän mielen tapahtumia.

Tapahtumissa viihtyivät kaikenikäiset ja ne olivat hyvin suunniteltuja ja toteutettuja. Yrittäjät ja muut toimijatahot tekivät hienoa yhteistyötä tapahtumien järjestämisessä. Erityinen kiitos kuuluu tapahtumien rohkealle ja ahkeralle ideoijalle, Taina Rautiaiselle. Ilman hänen suurta työpanosta ja yhteistyökykyä tapahtumat olisivat jääneet toteutumatta.

Vuoden Maaseutuyritysteko: Jussi Jaakkola, Jaakkolan Tähtimarjat

Jussi Jaakkola tehnyt kuluneena vuonna merkittävät investoinnit pensasmustikan tunnelituotantoon. Jaakkola on myös tiettävästi Suomen suurin pensasmustikan tunnelituottaja. Investoinnit ovat olleet noin 400 000 euron luokkaa ja kattaneet tunnelituotannon ja kauppakunnostuksen sekä pakkaamon. Myös markkinointi ja logistiikka menevät Jaakkolan tukun kautta.

Kyseessä on perheyritysrypäs, jonka kautta perheen lapset toimivat Jaakkolan tukussa yrittäjinä. Tämä yritysrypäs – Tähtimarjat, Jaakkolan elintarviketukku ja Liperin juurespakkaamo – jalostaa maakunnan ja lähialueen raaka-aineita toimitettavaksi kauppoihin, horeca-sektorille ja laitoskeittiöiden tarpeisiin. Marjat ovat jatkuvasti kasvava elintarviketuotannon ala.

Vuoden Nuori yrittäjä: Erno Talvela, ET-kone

Erno Talvelan yritys ET-kone Viinijärvellä pitää koneet pelloilla ja toiminnassa leipäpitäjässä, Itä-Suomen vilja-aitassa. Paikallinen, osaava konehuolto on erittäin tärkeässä roolissa maatalouden huoltotöissä.

Asiakkaat kiittelevät Erno Talvelaa laadukkaasta ja joustavasta palvelusta.

Kimalletta tummaa taustaa vasten

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute