Tontit ja rakentaminen pääkuva

Navigaatiovalikko

Tontit ja rakentaminen sisältö

Tontit ja rakentaminen Liperissä

Etsitkö paikkaa uudelle kodillesi, tai tarvitsetko yrityksellesi tontin tai toimitilan? Tutustu Liperin viihtyisiin tontteihin. Yrityksille tarjoamme niin toimitiloja kuin tonttimaata. Rakennusvalvonta palvelee lupiin, valvontaan ja neuvontaan liittyvissä asioissa.

Maankäyttöön ja kaavoitukseen liittyvissä asioissa ensisijainen yhteydenotto maankaytto@liperi.fi -sähköpostin kautta. Rakennusvalvonnan tavoittaa rakennusvalvonta@liperi.fi -sähköpostilla. Liperin kunnan vapaat tontit, yleis- ja asemakaavoitettujen alueiden kaavakartat sekä kaavamääräykset ja muuta hyödyllistä tietoa löydät nyt myös karttapalvelustamme.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Kononovinharjun kunnallistekniikan rakentaminen 2022–2023

Kononovinharjun kunnallistekniikan rakentaminen 2022–2023

Jyrin alueelle Kononovinharjulle aletaan rakentaa kunnallistekniikkaa kesällä 2022. Pyydämme alueella liikkuvia huomioimaan rakennustyöt ja työmaaliikenteen.

Liperin kunta rakennuttaa Kononovinharjun uuden asuntoalueen vuoden 2022 aikana. Työ sisältää katujen ja kevyenliikenteen väylien rakentamisen sekä kunnallistekniset rakennustyöt. Urakka käynnistyy kesäkuun 2022 lopulla ja sen valmistumisaika on marraskuussa 2022.

Väylien asfaltointi ja muut viimeistelytyöt ajoittuvat vuodelle 2023.

Urakan aikana voi Jyrin alueella aiheutua häiriöitä varsinaisesta rakentamistyöstä sekä työmaaliikenteestä. Pahoittelemme aiheutunutta häiriötä!

Yhteystiedot:

Urakoitsija Seppo Saarelainen, p. 050 3904361

Valvoja Perttu Haimilahti, p. 050 4000216

Liperin kunta, Pekka Tapio, p. 050 5636226

Työmaan oranssi varoitusvalo lähikuvassa

Lisätietoja:

Yhteystiedot

Marja-Liisa Piironen

Maankäyttösihteeri
 040 630 0944
marja-liisa.piironen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kirsi Kuronen

Lupavalmistelija
 040 630 0182
kirsi.kuronen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Kari Hirvonen

Kartoittaja
 050 448 9894
kari.hirvonen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Sari Kettunen

ympäristötarkastaja
 0400 428 653
sari.kettunen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Jouni Martikainen

rakennustarkastaja
 050 401 4536
jouni.martikainen@liperi.fi
Varolantie 3, 83100 Liperi

Somejako

Sivu arviointi ja palaute