Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Varhaiskasvatuksen palvelusuunnittelijan virkaan Hanna Ruotsalainen

27.03.2020 Varhaiskasvatuksen palvelusuunnittelijan virkaan Hanna Ruotsalainen Uusi...

Kunnanhallituksen esityslistalla teknisen johtajan viran täyttäminen

27.03.2020 Kunnanhallituksen esityslistalla teknisen johtajan viran täyttäminen Seuraava...

Kontiolahden ja Liperin kunnat tarjoavat yhteisesti virtuaalijumppia kotiin

25.03.2020 Kontiolahden ja Liperin kunnat tarjoavat yhteisesti virtuaalijumppia kotiin ...

Siun sote kerää palautetta kuljetuspalveluista ja vammaispalveluista

27.03.2020 Siun sote kerää palautetta kuljetuspalveluista ja vammaispalveluista Siun...

Liperin kunta asettaa kaavaluonnoksia nähtäville

19.03.2020 Liperin kunta asettaa kaavaluonnoksia nähtäville Asiakirjat ovat nähtävillä...

Vastaa Liperin varhaiskasvatuksen liikuntakyselyyn

26.03.2020 Vastaa Liperin varhaiskasvatuksen liikuntakyselyyn ...

Tiedote syksyn 2020 esioppilaiden huoltajille

25.03.2020 Tiedote syksyn 2020 esioppilaiden huoltajille Ilmoita syksyn esiopetusta...

Liperin kunnan palvelunumerosta asiointiapua yli 70-vuotiaille

25.03.2020 Liperin kunnan palvelunumerosta asiointiapua yli 70-vuotiaille Asiointiapua...

Liperin kunta aloittaa aterioiden tarjoamisen etäopetuksessa oleville oppilaille ja varhaiskasvatuksen lapsille

23.03.2020 Liperin kunta aloittaa aterioiden tarjoamisen etäopetuksessa oleville oppilaille ja varhaiskasvatuksen...

Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen tilanne 22.3.2020

22.03.2020 Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen tilanne 22.3.2020 Perjantaina 20.3. klo...

Liperin nuorisotyö ottaa käyttöön uusia kanavia

19.03.2020 Liperin nuorisotyö ottaa käyttöön uusia kanavia Liperin nuorisotilat ovat...

Haettavana varhaiskasvatuksen opettajien tehtäviä

20.03.2020 Haettavana varhaiskasvatuksen opettajien tehtäviä Liperin kunta hakee...

Perusopetuksen asiakasmaksujen periminen

20.03.2020 Perusopetuksen asiakasmaksujen periminen ...

Varhaiskasvatusmaksujen hyvitys koronan aikana

20.03.2020 Varhaiskasvatusmaksujen hyvitys koronan aikana ...

Liperin ravintokeskuksen ja TerkCafen toiminta

19.03.2020 Liperin ravintokeskuksen ja TerkCafen toiminta ...

Asiointi Liperin kunnanvirastolla ja muissa toimipisteissä

17.03.2020 Asiointi Liperin kunnanvirastolla ja muissa toimipisteissä Liperin kunnan...

Lomituspalvelut pyritään turvaamaan

18.03.2020 Lomituspalvelut pyritään turvaamaan Lomatoimisto pidetään suljettuna...

Kela tiedottaa: etuuksien käsittelyn ja maksujen turvaaminen ensisijaista

18.03.2020 Kela tiedottaa: etuuksien käsittelyn ja maksujen turvaaminen ensisijaista ...

Valmiuslain vaikutukset Liperin kunnassa

17.03.2020 Valmiuslain vaikutukset Liperin kunnassa Valtioneuvoston tiedotteessa...

Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen yksiköiden toiminta 18.3.2020 alkaen

18.03.2020 Perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen yksiköiden toiminta 18.3.2020 alkaen ...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute