Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

Hannele Mikkanen palaa töihin 15. huhtikuuta 2021

25.02.2021 Hannele Mikkanen palaa töihin 15. huhtikuuta 2021 Vs. kunnanjohtajana toimii...

Siun sote helpottaa iäkkäiden ihmisten koronarokotusaikojen varausta

24.02.2021 Siun sote helpottaa iäkkäiden ihmisten koronarokotusaikojen varausta Siun...

Honkalampi-keskuksen koulun siirtyminen Liperin kunnalle pohdinnassa

23.02.2021 Honkalampi-keskuksen koulun siirtyminen Liperin kunnalle pohdinnassa Mikäli...

Hankekoordinaattorin tehtävä haettavana

22.02.2021 Hankekoordinaattorin tehtävä haettavana Haemme hankekoordinaattoria koko...

Tehostetun palveluasumisen yksikön kilpailutus käynnistyy

19.02.2021 Tehostetun palveluasumisen yksikön kilpailutus käynnistyy Kilpailutuksen...

Liperin Kirkkolahden hankkeissa käynnistyi projektipäällikön rekrytointi

16.02.2021 Liperin Kirkkolahden hankkeissa käynnistyi projektipäällikön rekrytointi ...

Itä-Suomen kokoontumisrajoitukset jatkuvat ennallaan

15.02.2021 Itä-Suomen kokoontumisrajoitukset jatkuvat ennallaan Itä-Suomen...

Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjala palannut koronavirusepidemian perustasolle

12.02.2021 Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjala palannut koronavirusepidemian perustasolle ...

UNICEFin ja Liperin kunnan välinen yhteistyö käynnistyy 2021

11.02.2021 UNICEFin ja Liperin kunnan välinen yhteistyö käynnistyy 2021 Liperin kunta on...

Siun sote tiedottaa: Iäkkäiden ja riskiryhmien koronarokotukset käyntiin

10.02.2021 Siun sote tiedottaa: Iäkkäiden ja riskiryhmien koronarokotukset käyntiin ...

Pokali ry:n liikuntakysely on avoinna

08.02.2021 Pokali ry:n liikuntakysely on avoinna Pohjois-Karjalan Liikunta ry (Pokali)...

Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjalan koronasuositukset ja -rajoitukset pysyvät ennallaan

29.01.2021 Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjalan koronasuositukset ja -rajoitukset pysyvät ennallaan ...

Liperi mukaan kaksivuotisen esiopetuksen kokeiluun

29.01.2021 Liperi mukaan kaksivuotisen esiopetuksen kokeiluun Liperin kunta on yksi...

Liperi palkitsee jälleen vuoden tekoja ja toimijoita

28.01.2021 Liperi palkitsee jälleen vuoden tekoja ja toimijoita Liperin kunta jakaa...

Liperin talvipolkujen reitistö virallisesti valmis

27.01.2021 Liperin talvipolkujen reitistö virallisesti valmis Liperin Kinttupolkujen...

Ennakointi tärkeää koronaviruksen torjunnassa

26.01.2021 Ennakointi tärkeää koronaviruksen torjunnassa Siun soten toimialueella on...

Pohjois-Karjala 300 -juhlavuosi on hyvien tekojen vuosi

22.01.2021 Pohjois-Karjala 300 -juhlavuosi on hyvien tekojen vuosi Pohjois-Karjalan...

Kokoontumisrajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa

20.01.2021 Kokoontumisrajoitukset jatkuvat Itä-Suomessa - yli 20 henkilön yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset on...

Vastaa ja vaikuta Pohjois-Karjalan järjestökyselyyn

18.01.2021 Vastaa ja vaikuta Pohjois-Karjalan järjestökyselyyn Kysely on suunnattu...

Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne ennallaan Pohjois-Karjalassa

15.01.2021 Siun sote tiedottaa: Koronavirustilanne ennallaan Pohjois-Karjalassa ...

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute