Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left YTYÄ! -hankkeeseen haetaan koordinaattoria

YTYÄ! -hankkeeseen haetaan koordinaattoria

Hankekoordinaattori vastaa hankkeen etenemisestä ja tukee hankehenkilöstöä tavoitteiden saavuttamisessa. Tehtävän toimipaikka sijoittuu Liperiin, mutta työ edellyttää liikkumista neljän hankekunnan välillä.

Tule mukaan! Haemme neljän kunnan yhteiseen ESR-työllisyyshankkeeseen veturia eli hankekoordinaattoria. Hankkeessa ovat mukana Liperin, Kontiolahden ja Polvijärven kunnat sekä Outokummun kaupunki. YTYÄ! -YhteisTYÖLLÄ tuloksiin -hankkeellemme on myönnetty rahoitus ajalle 1.1.2020-31.12.2022. Hankkeessa on seitsemän työhönvalmentajaa viemässä hanketta kanssasi eteenpäin.

Arvostamme hankeosaamista, työllisyys- ja elinkeinopalveluiden tuntemusta, verkosto-osaamista ja luovaa työotetta. Toivomme myös, että sinulla on aiempaa kokemusta verkostoyhteistyöstä sekä viestintä- ja tiedottamisosaamista. Hankekoordinaattori vastaa hankkeen etenemisestä ja tukee hankehenkilöstöä tavoitteiden saavuttamisessa.

Hankekoordinaattorin toimipaikka sijoittuu Liperiin, mutta työ edellyttää liikkumista neljän hankekunnan välillä, joten työssä tarvitaan ajokorttia ja omaa autoa.

Hakuaika päättyy 31. elokuuta 2020 klo 15:00.

 

Ytyä!-hankkeen logokuva, jossa listattuna mukana olevat kunnat

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute