Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

 

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Ylämyllyn palveluasumisen yksikkö käsittelyssä

Ylämyllyn palveluasumisen yksikkö käsittelyssä

Liperin kunta on valmistellut yhdessä Siun soten kanssa 30-paikkaisen tehostetun palveluasumisen yksikköä Honkalammen alueelle. Tarjouspyynnön mukaisesti uuden asumisyksikön tulee olla valmis vuoden 2022 loppuun mennessä.

Liperin kunta on valmistellut yhdessä Siun soten kanssa 30-paikkaisen tehostetun palveluasumisen yksikköä Honkalammen alueelle. Kunnanhallitus hyväksyi 19.4. asumisyksikön viitesuunnitelman ja tilaohjelman sekä tarjouspyynnön ja päätti kilpailuttaa asumisyksikön vuokramallilla ARA-kohteena.

Pohjois-Karjalan hankintatoimi teki 2.6.2021 hankintapäätöksen ja valituksi toimijaksi tuli Suomen Asunto ja Hoiva Oy. Yksikkö rakentuu maankäytön toteuttamisohjelmassa palveluasumisen tontiksi osoitetulle tontille lähelle Honkalampi-keskusta. Palveluntuottajaksi yksikköön tulee Siun sote.

Seuraavassa vaiheessa valittu toimija hakee kohteelle rahoitusta Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskukselta. Tarjouspyynnön mukaisesti uuden asumisyksikön tulee olla valmis vuoden 2022 loppuun mennessä.

Kunnanhallitus käsittelee asiaa kokouksessaan 7.6.2021.

 

Vanha nainen hymyilee ja pitelee jäätelötötteröä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute