Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Viinijärven koulukeskuksen hankesuunnittelu käynnistyy välittömästi

Viinijärven koulukeskuksen hankesuunnittelu käynnistyy välittömästi

Siirtokoulutilojen kilpailutus on käynnistetty ja siirtotilojen on tarkoitus olla käytössä vuoden vaihteessa. Koulun ja päiväkodin toiminta jatkuu syyslukukauden ajan nykyisissä tiloissa. Esi- ja alkuopetuksen sekä päiväkodin siivessä toimintaa voidaan terveystarkastajan mukaan jatkaa normaalisti.

Liperin kunnanvaltuusto on 30.5.2022 kokouksessaan päättänyt käynnistää Viinijärven koulukeskuksen hankesuunnittelun välittömästi.

Voit tutustua koko pöytäkirjaan tästä. Päätökset mahdollisen peruskorjauksen laajuudesta tai uudisrakentamisesta tehdään hankesuunnittelun valmistuttua syksyllä 2022.

Samassa pykälässä kunnanvaltuusto päätti, että Viinijärvelle nykyisen koulun läheisyyteen hankitaan siirtokoulutilat. Koulun siirtotiloiksi on kartoitettu useita vaihtoehtoja ja terveysvalvontaa on konsultoitu kaikkien vaihtoehtojen suunnittelussa. Siirtokoulutilojen kilpailutus on käynnistetty ja siirtotilojen on tarkoitus olla käytössä vuoden vaihteessa.

Kevään aikana on tehty muutoksia opetustoiminnassa. Merkittävimmin vaurioituneen vanhan osan alakäytävän käyttöä on vähennetty ja toimintoja on siirretty muihin osiin rakennusta. Yläkerroksessa aikaisemmin sijainnut Viinijärven neuvola muutti pois tiloista kevään aikana, ja erityisopetuksen ryhmätila on siirretty näihin neuvolalta vapautuneisiin tiloihin.

Opetustiloihin on tuotu 9 kappaletta Uniqair-ilmanpuhdistimia. Ilmanpuhdistimet on asennettu kaikkiin niihin tiloihin, joissa käyttäjät ovat kokeneet sisäilmahaasteita. Kellaritilat on alipaineistettu, ja tilojen käyttöä on vähennetty.

Koulun liikuntasali on käytettävissä normaalisti vuoden vaihteeseen saakka. Liikuntatilojen pukuhuonetilat sijaitsevat kellarikerroksessa. Pukuhuonetiloissa voi lyhytaikaisesti käydä, mutta siellä oleskelua ei suositella. Kellarikerroksessa oleva kuntosali on 1.6.2022 alkaen suljettu toistaiseksi. Rakennuksen ilmanvaihtoa on käyttöön jäävillä osilla säädetty ja oikosulkuvirtauksiin on etsitty ratkaisuja ilmanvaihdon muutostöillä.

Koulun ja päiväkodin toiminta jatkuu syyslukukauden ajan nykyisissä tiloissa. Vuoden vaihteessa koulun toiminta siirtyy pääasiassa siirtotiloihin. Esi- ja alkuopetuksen sekä päiväkodin siivessä toimintaa voidaan terveystarkastajan mukaan jatkaa normaalisti.

Terveystarkastaja edellytti Liperin kunnalta selvitystä Viinijärven koulukeskuksen toimenpiteistä toukokuun loppuun mennessä. 2.6.2022 toimittamassaan lausunnossa terveysvalvonta katsoo, että Liperin kunnan toteuttamat ja suunnittelemat toimenpiteet ovat tällä hetkellä riittäviä terveyshaittaa aiheuttavan olosuhteen hallitsemiseksi.

Siirtotilojen toteutuksen sekä hankesuunnittelun etenemistä seurataan kohdekohtaisessa sisäilmatyöryhmässä säännöllisesti. Koululle tehtyjen välittömien hallintatoimenpiteiden riittävyyttä seurataan valvontasuunnitelman mukaisella tarkastuksella syyslukukauden 2022 aikana.

Riitta Lappalainen, hyvinvointijohtaja

Jouni Pekonen, tekninen johtaja

Viinijärven koulun julkisivua sisäpihan suunnalta

Lisätietoja sähköpostilla:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute