Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 744 1555, mira.karjalainen@liperi.fi.

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi.
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi.
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi.
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi.
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861.
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi.
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi.

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi.
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi.
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi.
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi.
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com.
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com.
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi.
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com.
Minna Kosonen (SDP), p. 050 439 1678, minna.kosonen@sovittelu.fi.

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Vastaa kyselyyn ja vaikuta kunnan strategiaan

Vastaa kyselyyn ja vaikuta kunnan strategiaan

Liperin kuntastrategiaa päivitetään parhaillaan ja yhtenä työkaluna kehittämisessä on Priole. Priolen käyttöön kuuluvat erilaiset kyselyt niin työntekijöille kuin kunnan palveluiden käyttäjille.

Kyselylomake kuntalaisille ja muille kunnan palveluita käyttäville tai kunnan toiminnasta muuten kiinnostuneille on nyt avoinna ja siihen voi vastata 31. toukokuuta saakka! Yhteystietonsa jättäneiden kesken arvotaan liperiläisistä tuotteita sisältävä tuotekassi (arvo noin 50 euroa). Kyselyyn vastaaminen kestää noin 15 minuuttia.

Kyselyllä on tarkoitus kartoittaa, kuinka hyvä Liperin kunta on tietyissä ominaisuuksissa tällä hetkellä ja toisaalta sitä, kuinka tärkeitä kyseisien ominaisuuksien uskotaan olevan noin 5-10 vuoden kuluttua. Ominaisuudet ovat muodostettu yhdessä kunnan työryhmän kanssa.

Mikäli kyselyn kanssa on jotain ongelmaa, tai mieleesi tulee kysymyksiä kyselyyn liittyen, voit olla yhteydessä Titta Mikkoseen, titta.mikkonen@priole.fi, p. 040 825 2278.

 

Käsiä yhdessä alhaaltapäin kuvattuna.

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute