Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Varhaiskasvatuksen tiedote toiminnasta 14.5.2020 alkaen

Varhaiskasvatuksen tiedote toiminnasta 14.5.2020 alkaen

Esioppilaat palaavat lähiopetukseen 14. toukokuuta alkaen. Myös pienempien lasten osalta paluu päiväkotiin ja perhepäivähoitoon on suositeltavaa.

Varhaiskasvatuksessa toimintaa on ollut koko poikkeustilan ajan esiopetuksessa, päiväkodeissa ja perhepäivähoidossa.

Paluu lähemmäs normaalioloja alkaa 14. toukokuuta, jolloin esioppilaat palaavat lähiopetukseen. Pienempien lasten osalta paluu päiväkotiin ja perhepäivähoitoon on suositeltavaa.

Osalla lapsista poissaolo on kestänyt pitkään ja aloittaminen voi vaatia ”pehmeää laskua”. Olkaa yhteydessä henkilökuntaan, jos paluu mietityttää. Tehdään siitä yhdessä lapsille mahdollisimman helppoa!

Pyydämme ilmoittamaan lasten läsnä- tai poissaolosta niin tarkasti kuin mahdollista, jotta osaamme varata tarpeellisen määrän henkilökuntaa, tilata ateriat ja varautua esioppilaiden osalta varautua kuljetuksiin.

Noudatamme seuraavia Opetushallituksen ohjeita

Minimoimme kaikkien ulkopuolisten henkilöiden liikkumisen varhaiskasvatuksen tiloissa ja alueilla.

Jokainen päiväkoti ja esiopetusyksikkö on miettinyt, miten lasten tuonti ja lähtötilanteet hoidetaan niin, että kontaktien määrä saadaan mahdollisimman vähäiseksi. Pidämme huolta turvavälistä, pesemme kädet tai käytämme käsihuuhdetta, kun tulemme sisätiloihin.

Jokainen yksikkö ohjeistaa vielä erikseen vanhempia.

Toimimme entistä enemmän pienryhmissä koko päivän ajan.

Ruokailussa huomioimme hygienian ja henkilöstö jakaa annokset lapsille. Lapset eivät saa itse ottaa ruokaa tai käsitellä toisten astioita ja ruokailuvälineitä. Ruokailussa huolehdimme riittävistä etäisyyksistä lasten välillä.

Toiminnassa minimoimme kontaktien määrää järjestämällä toimintaa mahdollisimman paljon ulkotiloissa ja ulkoilemalla päivän aikana.

Hygienian tehostamisesta huolimatta huolehdimme, että lapsi saa tarvitsemansa aikuisen läheisyyden, turvan ja vuorovaikutuksen mahdollisimman samalla tavalla kuin ennenkin.

Muita ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä varhaiskasvatuksessa

  • Lievästikään sairaan lapsen ei pidä tulla varhaiskasvatukseen.
  • Jos lapsi sairastuu varhaiskasvatuksessa olon aikana, oireinen lapsi siirretään välittömästi erilliseen tilaan odottamaan vanhempaa aikuisen valvonnassa. Aikuinen välttää lähikontaktia sairastuneeseen säilyttäen riittävän etäisyyden. Oireisten tulee olla yhteydessä omaan terveysasemaansa ja hakeutua sieltä saatujen ohjeiden mukaisesti koronavirustestiin.
  • Käsihygieniasta huolehditaan edelleen tehostetusti. Hyvä käsihygienia varmistetaan jokaisen lapsen kohdalla erityisesti erilaisissa siirtymissä ja ruokailun yhteydessä.
  • Lapsia ohjataan yskimään hihaan ja käyttämään nenäliinaa vain yhden kerran.
  • Suosittelemme, että lapsilla olisi varhaiskasvatuksessa oloaikana erilliset vaatteet kuin kotona. Aamulla laitetaan puhtaat vaatteet varhaiskasvatukseen ja kotiin tullessa ne vaihdetaan kotivaatteisiin.
  • Toistaiseksi omia unileluja tai muita omia leluja ei tuoda varhaiskasvatukseen.

 

Kolme lasta leikkimässä iloisina keinussa

Lisätietoja antaa:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute