Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@luottamus.liperi.fi
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen@luottamus.liperi.fi
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, pirkko.hyvarinen@luottamus.liperi.fi
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, juuso.ylonen@luottamus.liperi.fi
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Vapaa-aikapäällikön virkaan haastateltavat valittu

Vapaa-aikapäällikön virkaan haastateltavat valittu

Virkaa haki määräaikaan mennessä 14 henkilöä. Haastattelut pidetään 20.1.2022 ja hyvinvointilautakunta tekee valintapäätöksen kokouksessaan 27.1.2022.

Liperin kunnan vapaa-aikapäällikön virka oli haettavana Kuntarekryn kautta ajalla 17.12.2021–9.1.2022. Virkaa haki määräaikaan mennessä 14 henkilöä.

Virkaa hakivat (aakkosjärjestyksessä):

Huttunen Tarja, Hynninen Samuli, Hyytiäinen Janne, Lehmus Heikki, Lindroos Markus. Martiskainen Tuula, Matikainen Jarmo, Mohamed Ahmed, Nousiainen Jyrki, Paasu Leena, Partanen Reetta, Simanainen Teemu, Tolonen Inka ja Wallius Timo.

Hyvinvointilautakunta nimesi 16.12.2021 kokouksessaan haastatteluryhmän, johon kuuluvat hyvinvointijohtaja Riitta Lappalainen, lautakunnan puheenjohtaja Kirsi Nousiainen ja varapuheenjohtaja Maija Silvennoinen sekä lautakunnan jäsenet Pauli Hakulinen ja Jani Salomaa.

Haastatteluryhmä valtuutettiin valitsemaan haastatteluun kutsuttavat henkilöt, sopimaan haastattelupäivät sekä suorittamaan haastattelut. Haastattelujen jälkeen haastatteluryhmä tekee ehdotuksen valittavasta henkilöstä hyvinvointilautakunnalle.

Viran kelpoisuusehtoina oli soveltuva korkeakoulututkinto. 

Haastatteluun valittiin koulutuksen, työ- ja esimieskokemuksen sekä hakemuksen perusteella seuraavat henkilöt:

  • Liikunnanohjaaja AMK Samuli Hynninen, Kotka
  • Kasvatustieteen maisteri, liikunnanohjaaja AMK Reetta Partanen, Liperi
  • Terveystieteen maisteri, Tuula Martiskainen, Liperi
  • Yhteisöpedagogi AMK Markus Lindroos, Heinävesi

Haastattelut pidetään 20.1.2022 ja hyvinvointilautakunta tekee valintapäätöksen kokouksessaan 27.1.2022.

Puinen puheenjohtajan nuija pöydällä

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute