Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Liperin kunnanhallitus

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi

Varapuheenjohtaja Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

1. Sanna Rissanen (SDP), p. 040 568 4083, sanna.rissanen@luottamus.liperi.fi
2. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276470, mauri.tolvanen@luottamus.liperi.fi
3. Tero Karttunen (PS), p. 0500 170 965, tero.karttunen@luottamus.liperi.fi
4. Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 0440 512256, mikko.kaskiniemi@luottamus.liperi.fi
5. Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@luottamus.liperi.fi
6. Kirsi Koppinen (KESK), p. 040 574 9798, kirsi.koppinen@luottamus.liperi.fi
7. Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@luottamus.liperi.fi
8. Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@luottamus.liperi.fi
9. Tiina Tikka (PS), p. 050 5326164, tiina.tikka@luottamus.liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Jani Salomaa (SDP), p. 050 599 2922, jani.salomaa@gmail.com
2. Eveliina Eronen (VIHR), eveliina.eronen.design@gmail.com
3. Satu Melkko (KD), p. 045 131 2706, satu.melkko@luottamus.liperi.fi
4. Veera Eskelinen (KESK), p. 050 3422788, veera.eskelinen@luottamus.liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Jukka Behm (KESK), p. 0400 449122, jukka.behm@luottamus.liperi.fi
7. Juuso Ylönen (SDP), p. 040 849 8070, ylonenjuuso@gmail.com
8. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@luottamus.liperi.fi
9. Mikko Hartikainen (PS), p. 0400 186904, mikko.hartikainen@luottamus.liperi.fi

Henkilöstöjaosto

Henkilöstöjaoston tehtävänä on toteuttaa ja valvoa kunnanhallituksen linjaamaa henkilöstöpolitiikkaa. Henkilöstöjaosto myös ohjaa ja valvoo työsuojelua sekä edistää yhteistoimintaa.

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Henkilöstöjaoston jäsenet ja varajäsenet

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Uuden yläkoulun peruskiven muuraus ja harjannostajaiset 23.6.2021

Uuden yläkoulun peruskiven muuraus ja harjannostajaiset 23.6.2021

Liperin kunnan uuden yläkoulun, Patteriston yksikön harjannostajaisia vietetään keskiviikkona 23. kesäkuuta 2021. Samalla suoritetaan peruskiven muuraus. Uusi koulu sijaitsee Ylämyllyllä, Laavupolku 2:ssa.

Taustaa

Kunnanvaltuusto päätti 18.12.2017 kokouksessaan varata vuoden 2018 talousarvioon 0,15 miljoonan suunnittelumäärärahan sekä vuosien 2019–2022 taloussuunnitelmaan 12,85 miljoonan euron toteutusmäärärahan Ylämyllyn uuden yläkoulun hankkeen toteuttamiseksi.

Vuoden 2018 alussa selvitettiin hankkeen rahoitusvaihtoehtoja muun muassa allianssivuokrauksen toteutusvaihtoehtoisena, mutta sittemmin päädyttiin perinteiseen toteutusmalliin, jossa kunta vastaa hankkeen suunnittelusta ja toteutuksesta perinteisellä urakkakilpailumenetelmällä.

Hankkeen käynnistämisen rinnalla laadittiin myös asemakaavan muutos koulun tontin ja siihen liittyvien liikennejärjestelyjen osalta. Koulun tontille varattiin asemakaavassa 3,2 hehtaaria. Valtuuston kokouksessa 25.6.2018 hyväksyttiin uuden koulun hankesuunnittelutyöryhmän esitys 6782 brutto-m²:n ja 13,56 miljoonan euron hankesuunnitelmasta. Lisäksi valtuusto edellytti toteutussuunnittelutyön aikana selvitettäväksi hankesuunnitelmassa esitetyn 600 m²:n liikuntasalin vaihtoehdon lisäksi 900 m²:n salivaihtoehdon.

Suunnittelijat valittiin 16.10.2018 ja suunnittelutyö käynnistettiin 19.12.2018 pidetyllä pajapäivällä, jossa mukana oli suunnittelijoiden ja hankeryhmän lisäksi laajasti tulevan koulun käyttäjäryhmiä koulun ja nuorisotoimen osalta.

Varsinainen suunnittelutyö toteutettiin vuoden 2019 aikana ja lopulliset toteutussuunnitelmat ja kustannusarvion valtuusto hyväksyi 16.12.2019 kokouksessa. Suunnittelutyön aikana tilaohjelmaa laajennettiin suuremman salivaihtoehdon mukaiseksi. Lisäksi uutena toimintona mukaan tuli Ylämyllyn kirjasto, joka jouduttiin siirtämään pois sisäilmaongelmien takia yritystalon vuokratiloista.

Hyväksytyn laajemman toteutussuunnitelman laajuus oli koulurakennuksen osalta 7696 kerros-m² ja kylmän varastorakennuksen osalta 65 kerros-m². Tarkennettu hyväksytty kustannusarvio oli 19,39 miljoonaa euroa.

Rahoitus ja kustannukset

Toteutuneen urakkakilpailun perusteella hankkeen kustannukset tulevat olemaan kokonaisuudessaan yhteensä 17,2 miljoonaa euroa eli noin 2,0 miljoonaa euroa alhaisemmat verrattuna suunnitteluvaiheen kustannusarvioon. Hankkeeseen on saatu valtionavustusta liikuntasalin osalta yhteensä 750 0000 euroa.

Rakennus

Koulurakennukseen sijoittuvat hyväksytyn tilaohjelman mukaiset toiminnot Liperin yläkoululle, Ylämyllyn kirjastolle ja seutuopistolle sekä muulle liikunta- ja harrastetoiminnalle. Rakennustyön aikana mahdollisuuksia liikuntatoimintaan on laajennettu. Koulurakennuksen välittömään läheisyyteen rakennetaan jääkiekkokaukalo huoltorakennuksineen sekä harjoitusjalkapallokenttä.

Sisätilojen perusratkaisu perustuu ruokasalin, juhlatilan ja tupa-alueen sijoittamiseen kaksikerroksisena korkeana tilana keskelle rakennusta siten, että sitä voidaan käyttää monipuolisesti yhdessäoloon, opiskeluun ja erilaisiin tilaisuuksiin.

Opetustilat on ryhmitelty pääasiassa tieteenaloittain omien soluaulojen yhteyteen. Sisätilojen suunnittelussa on pyritty tilojen valoisuuteen, läpinäkyvyyteen ja muunneltavuuteen sekä toisaalta oppimisrauhan turvaamiseen. Suuri, noin 950 m² liikuntasali, joka on tarvittaessa jaettavissa kolmeen osaan, mahdollistaa isojenkin liikunta- ja palloilutapahtumien järjestämisen Ylämyllyllä.

Kolmikerroksinen ja betonirunkoinen koulurakennus kätkee sisälleen myös merkittävän määrän uutta talotekniikkaa ja AV-varustuksia. Rakennuksen julkisivut ovat pääosin vaaleaa rappausta ja kuultokäsiteltyjä puuverhouksia.

Ulkoalueiden suunnittelussa on tavoitteena ollut monipuoliset liikkumis- ja aktiviteettitoiminnot oppilaille esteettömyyden ja viihtyisyyden lisäksi. Piha-alueet toimivat kouluajan ulkopuolella myös Ylämyllyn alueen lähiliikuntapaikkana.

Hankintavaihe sekä suunnittelijoiden ja urakoitsijoiden valinta

Hankkeen suunnittelijoiksi valittiin kilpailutuksen perusteella:

Rakennuksen toteutuksessa on panostettu myös sen valvontaan. Rakennuttajatehtävistä on vastannut tilaajan puolelta Liperin kunnan elinympäristöpalvelut. Rakennustyön valvojat ovat:

  • Päävalvoja: Protiimi Oy
  • Rakennusteknisten töiden valvonta: Protiimi Oy
  • LVIA-valvoja: Protiimi Oy
  • Sähköteknisten töiden valvonta: Granlund Joensuu Oy
  • Kosteudenhallintakoordinaattori: Protiimi Oy

Varsinainen rakennusurakka sekä sähkö- ja LVIA-urakat kilpailutettiin alkuvuodesta 2020.

Rakentaminen

Urakkakilpailu pidettiin vuoden 2020 alussa, urakoitsijat valittiin helmikuussa 2020 ja rakennustyöt aloitettiin 10.3.2020. Laadittujen urakkasopimusten mukaan työt valmistuvat kesäkuun 2021 loppuun mennessä ja koulu kirjastoineen voi aloittaa toimintansa irtokalustamisen jälkeen elokuussa 2021.
Kesän 2020 aikana koulun rakennustöiden kanssa tehtiin samanaikaisesti myös uuden hyväksytyn asemakaavan mukaiset liikennejärjestelyt kevytliikennejärjestelyineen koulutontin ympäristöön.

Työt ovat edenneet suunnitellun aikataulun mukaisesti ja valmistuvat sopimuksenmukaisesti kesäkuun 2021 loppuun mennessä.
Rakennukseen muutto irtokalustotoimituksilla on tarkoitus aloittaa heti rakennustöiden valmistuttua heinä-elokuussa 2021.

Vastaavana mestarina työmaalla on Martti Särkelä Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy:stä.

Liperin kunnan logo harmaalla pohjalla

Lisätietoja:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute