Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Tiedonhallintasuunnittelijan viran hakuaikaa jatkettu

Tiedonhallintasuunnittelijan viran hakuaikaa jatkettu

Liperin kunnassa on avoinna tiedonhallintasuunnittelijan vakinainen virka. Hakuaikaa on 10. huhtikuuta 2021 klo 23:59 asti.

Haemme Liperin kuntaan tiedonhallintasuunnittelijaa.

Tiedonhallintasuunnittelija vastaa Liperin kunnan paperisen ja sähköisen tiedon elinkaaren hallinnan toteuttamisesta, ohjauksesta ja kouluttamisesta sekä asiantuntija-, valvonta- ja kehittämistehtävistä.

Lisäksi tiedonhallintasuunnittelijan tehtäviin on vastuutettu kunnan asiakirjahallinnon ja arkistotoimen johtaminen, kunnan tietosuojavastaavan tehtävät sekä osallistuminen asioiden käsittelyn valmisteluun ja vaalien järjestämiseen.

Nykyinen tiedonhallintasuunnittelijamme perehdyttää valitun henkilön virkaan!

Hakuaikaa on 10. huhtikuuta 2021 klo 23:59 asti.

Virka on asiantuntijatehtävä ja sen kelpoisuusehtona on virkaan soveltuva korkeakoulututkinto.

Erityisesti arvostamme työkokemusta kunnan asiakirjahallinnon, arkistotoimen ja tietosuojan parissa. Eduksi katsomme asiakirjahallinnon ja arkistotoimen perustutkinnon.

Palkkaus ja muut ehdot määräytyvät yleisen kunnallisen virka- ja työehtosopimuksen (KVTES) mukaan.

Virassa noudatetaan 6 kk koeaikaa. Virka täytetään 3.5.2021 alkaen toistaiseksi.

Henkilön kädet kannettavan tietokoneen näppäimistöllä

Lisätietoja virasta antavat:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute