Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

 

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi
 

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, hhoppa@ulapland.fi
Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
Minna Kosonen (SDP), p. 050 545 6728, minna.kosonen@telemail.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Teknisen johtajan virka haettavana

Teknisen johtajan virka haettavana

Haemme Liperin kuntaan teknistä johtajaa. Virka täytetään aluksi määräaikaisena 1.3.2020 – 1.9.2020 nykyisen viranhaltijan siirtyessä toisen kunnan palvelukseen koeajalle.

Tekninen johtaja vastaa elinympäristöpalveluiden kokonaisvaltaisesta johtamisesta ja kehittämisestä. Palvelualueen tehtäväalueita ovat hallinto, kunnan kiinteistöt, rakentaminen ja ympäristö, ruokapalvelut, vesihuolto sekä liikenne ja yleiset alueet.

Edellytämme virkaan soveltuvaa korkeakoulututkintoa tai muuta soveltuvaa teknisen alan koulutusta, teknisen toimialan tuntemusta sekä soveltuvaa alan kokemusta. Arvostamme kunnallisalan tuntemusta, kokemusta johtamisesta sekä osaamista rakennus- ja investointihankkeiden toteutuksessa.

Hakuaika virkaan päättyy 27. helmikuuta 2020 klo 15:00. Haku tehtävään tapahtuu sähköisesti Kuntarekry-järjestelmän kautta, johon pääset ylläolevasta linkistä.

Virka täytetään aluksi määräaikaisena 1.3.2020 – 1.9.2020 nykyisen viranhaltijan siirtyessä toisen kunnan palvelukseen koeajalle. Määräaikaiseen virkaan valitulle henkilölle palveluaika luetaan koeajaksi vakinaiseen virkaan.

Liperin logo harmaalla pohjalla.

Lisätietoja virasta antaa:

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute