Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Siun sote varautuu kasvomaskien jakeluun vähävaraisille – suositusta käyttöön ei vielä ole

Siun sote varautuu kasvomaskien jakeluun vähävaraisille – suositusta käyttöön ei vielä ole

Siun sote varautuu tilanteen muuttumiseen ja tiedottaa asian ollessa ajankohtainen.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) antama suositus kasvomaskien käytöstä ei koske Pohjois-Karjalan ja Heinäveden aluetta tällä hetkellä. Mas­kia suo­si­tel­laan käy­tet­tä­väk­si mm. julkisessa liikenteessä alueil­la, joilla on to­det­tu koronavirustartuntoja kah­den edeltävän vii­kon ai­ka­na. Siun soten alueella ei ole todettu paikallisia tartuntoja.

Siun sote varautuu tilanteen muuttumiseen ja tiedottaa asian ollessa ajankohtainen.

Valtioneuvoston suosituksen mukaisesti kasvomaskeja on oltava saatavissa haavoittuvimmassa asemassa oleville vähävaraisille ilmaiseksi. Jakelun järjestämiseen on varauduttu jo kuluvan viikon aikana.

Jakelu tiedotetaan ja käynnistetään vasta siinä vaiheessa, kun Siun soten alueelle tulee virallinen suositus kasvomaskin käyttöön.

Siun soten tiedote on julkaistu 21. elokuuta 2020.

Terveydenhoidossa käytettäviä kasvomaskeja

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute