Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Siun sote tiedottaa: Rokotusvuorossa olevan riskiryhmän ja yli 80-vuotiaiden rokotuksia jatketaan viikolla 11

Siun sote tiedottaa: Rokotusvuorossa olevan riskiryhmän ja yli 80-vuotiaiden rokotuksia jatketaan viikolla 11

Siun sote tiedotti perjantaina 12. maaliskuuta, että viikolla 11 käytössä on jälleen sekä verkkoajanvaraus että puhelinajanvaraus koronarokotuksiin. Katso tiedotteesta tällä hetkellä rokotusvuorossa olevat ryhmät.

Siun sotessa jatketaan viikolla 11 koronarokotuksissa nykyisissä rokotusryhmissä. Rokotusvuorossa ovat yli 80-vuotiaat henkilöt sekä vuosina 1952–1956 syntyneet henkilöt, joilla on koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistava sairaus*.

Siun sote on soittanut yli 80-vuotiaille pohjoiskarjalaisille ja tarjonnut aikaa koronarokotukseen. Soittokierros on saatu lähes päätökseen ja rokotuksia jatketaan viikolla 11.

Vastaavanlainen soittokierros käynnistetään viikolla 11 Siun soten alueen omaishoidettaville ja omaishoitajille. Puhelussa koronarokotusaikaa tarjotaan yli 75-vuotiaille omaishoidettaville ja heidän yli 70-vuotialle omaishoitajille. Muiden omaishoidettavien ja -hoitajien rokotukset käynnistyvät myöhemmin noudattaen rokotusjärjestyksen mukaisia ikäryhmiä.

Sairauden perusteella vakavimpaan riskiryhmään* kuuluvien vuosina 1952–1956 syntyneiden eli tänä vuonna 65–69-vuotiaiden rokotuksia jatketaan myös viikolla 11. Kyseiseen rokotusryhmään kuuluvat voivat varata koronarokotusajan verkko- tai puhelinajanvarauksen kautta.

Verkkoajanvaraukseen pääsee osoitteessa www.siunsote.fi/koronarokotukset ja puhelinajanvaraus palvelee numerossa 013 330 2131. Uusia rokotusaikoja riskiryhmään kuuluville avataan maanantaina 15.3.2020 klo 8.

Lue lisää:

Rokotusjärjestystä tarkennetaan THL:n ohjeiden mukaan

Kansallinen rokotusasiantuntijaryhmä KRAR päätti keskiviikkona 10.3.2021, että AstraZenecan rokotetta voi antaa myös yli 70-vuotialle henkilöille. Aiemmin rokote oli käytössä vain alle 70-vuotiaille, minkä vuoksi iäkkäiden rokotusten kanssa samaan aikaan käynnistettiin myös sairauden perusteella riskiryhmään kuuluvien rokotukset.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan kokonaan uudet rokotusajat tulee pyrkiä antamaan ensin iäkkäimmille henkilöille, mikäli se nopeuttaa ikääntyneiden rokotuksia ja on rokotusjärjestelyjen puolesta sujuvasti toteutettavissa.

Siun sote selvittää uuden päätöksen vaikutukset koronarokotusten järjestämiseen Pohjois-Karjalassa ja tiedottaa mahdollisista muutoksista viikon 11 aikana.

*vakavalle koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistavat sairaudet: elinsiirto tai kantasolusiirto, aktiivisessa hoidossa oleva syöpätauti, vaikea puolustusjärjestelmän häiriö, vaikea krooninen munuaissairaus, vaikea krooninen keuhkosairaus, lääkehoitoinen tyypin 2 diabetes, Downin oireyhtymä (aikuiset).

Rokote tai lääkeruisku hoitajan kädessä

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute