Kunnanhallitus pääkuva

Navigaatiovalikko

Kunnanhallitus sisältö

Liperin kunnanhallitus

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön.

Kunnanhallitus vastaa Liperin hallinnosta ja taloudesta, henkilöstöasioista sekä sisäisestä valvonnasta.

Kunnanhallitus laittaa valtuuston tekemät päätökset täytäntöön ja valmistelee päätettäväksi tulevat asiat valtuustolle.

Kunnanhallitus edustaa Liperin kuntaa ja käyttää liperiläisten puhevaltaa.

Liperin kunnanhallituksessa on yhdeksän varsinaista jäsentä, joilla jokaisella on henkilökohtainen varajäsen.

Jäsenet ovat valtuutettuja tai varavaltuutettuja. Kunnanhallituksen toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus kokoontuu pääsääntöisesti kuukauden 1. ja 3. maanantai, tarvittaessa useamminkin.

Puheenjohtajisto

Puheenjohtaja Mira Karjalainen (KESK), p. 040 740 9125, mira.karjalainen@liperi.fi

Varapuheenjohtaja Tero Kuittinen (SDP), p. 050 517 9448, tero.kuittinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen jäsenet:

Mikko Kaskiniemi (KESK), p. 044 051 2256, mikko.kaskiniemi@liperi.fi
Päivi Koistinen (SDP), p. 040 528 8051, paivi.koistinen@liperi.fi
Heikki Kontkanen (KESK), p. 044 347 2006, heikki.kontkanen@liperi.fi
Juha Kosonen (KOK), p. 040 734 5908, juha.kosonen@liperi.fi
Juhani Kummunmäki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 725 8861
Piritta Kärki (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 591 0823, piritta.karki@liperi.fi
Tuula Pakarinen (SDP), p. 050 433 4842, tuula.pakarinen@liperi.fi

Liperin kunnanhallituksen varajäsenet:

1. Veli-Matti Räty (KESK), p. 050 384 0352, veli-matti.raty@pp.inet.fi
2. Esko Karkkonen (SDP), p. 0400 984 152, esko.karkkonen@edu.liperi.fi
3. Helinä Hoppa (KESK), p. 044 339 2453, helina.hoppa@edu.nurmes.fi
4. Marja-Leena Kivivuori (SDP), p. 050 537 2023, marja-leena.kivivuori@liperi.fi
5. Pirkko Hyvärinen (KESK), p. 040 416 7010, hyvarinenpirkko@gmail.com
6. Mauri Tolvanen (KOK), p. 0400 276 470, mauriantero56@gmail.com
7. Oili Vilén (PS), p. 050 490 4573, oilivilen@netti.fi
8. Kari Pitkänen (Sit. Tulevaisuuden tekijät), p. 040 087 0668, karipitka@gmail.com
9. Anne Jetsonen (SDP), p. 0500 885 333, anne.jetsonen@liperi.fi

Uutisen lisäys (ylläpito)

angle-left Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjala kokonaan koronavirusepidemian perustasolla

Siun sote tiedottaa: Pohjois-Karjala kokonaan koronavirusepidemian perustasolla

Pohjois-Karjala siirtyy hyvän koronatilanteen ansiosta kokonaan koronavirusepidemian perustasolle. Siun soten toiminta-alueen Covid-19-tilannekuvatyöryhmä kuitenkin muistuttaa, ettei silti syytä löysäilyyn ole.

Siun sote tiedottaa, että koronatilanne Pohjois-Karjalassa on kääntynyt parempaan päin. Voimassaolevat rajoitukset ja suositukset pidetään ennallaan.

- Suuret kiitokset kaikille pohjoiskarjalaisille suositusten noudattamisesta. On meidän kaikkien ansiota, että tartuntamäärät on saatu Pohjois-Karjalassa laskemaan. Toivon, että kaikki nuorista vanhoihin jaksaisivat edelleen käyttää kasvomaskeja tunnollisesti ja mennä testeihin pienimmistäkin oireista. Tämä on tärkeää varsinkin nyt, kun talvilomalaiset palaavat muualta Suomesta takaisin arkeen ja riskejä tartunnan saamiseen on ollut, toteaa työryhmän puheenjohtajana toimiva Sirpa Kaipiainen Siun sotesta.

Siun soten toiminta-alueen Covid-19-tilannekuvatyöryhmä suosittaa kasvomaskien käyttöä työpaikoilla, julkisissa sisätiloissa ja muissa tilaisuuksissa, kun samassa tilassa toimii ja oleskelee useampia henkilöitä.

Työryhmä suosittelee Aluehallintovirastolle yleisötilaisuuksien rajaamista 20 henkilöön koko maakunnan alueella 22.4.2021 saakka.

Muilta osin suositukset ja rajoitukset pidettiin ennallaan.

Viikolla 9 Siun soten toiminta-alueella uusia koronavirustartuntoja todettiin kahdeksan, kun edellisviikolla tartuntoja varmistui 22. Karanteeniin asetetuilla henkilöillä todettiin kaksi tartuntaa raportointiviikon aikana ja Pohjois-Karjalaan ulkomailta tulleita koronatartuntoja todettiin yksi. Eniten kuntakohtaisia koronatartuntoja todettiin Joensuussa ja Kontiolahdella.

Viikolla 9 todettujen tartuntojen jäljitystyön tuloksena Pohjois-Karjalassa paikallistettiin ja asetettiin karanteeniin 21 koronalle altistunutta henkilöä.

Viikko oli altistumisten osalta selvästi edellisviikkoa rauhallisempi. Joukkoaltistumisia ei todettu viikon aikana.

Kuluvalla viikolla torstaiaamuun mennessä uusia tartuntoja on varmistunut yhdeksän. Karanteenissa koronaviruksella altistumisen takia oli torstaiaamuna 31 henkilöä. Sairaalahoidossa ei ollut yhtään koronapotilasta.

Suojaudu tartunnoilta ja ehkäise niiden leviämistä

Jokainen voi omalla toiminnallaan hidastaa koronaviruksen leviämistä. Koronaviruksen riskiryhmää ovat erityisesti iäkkäät henkilöt sekä jotain perussairautta sairastavat.

Viisi valttia, joilla suojaat itseäsi ja läheisiäsi koronavirustartunnalta:

  1. Jos saat oireita, mene koronatestiin ja pysy muuten kotona.
  2. Pidä ainakin kahden metrin etäisyys muihin ihmisiin.
  3. Huolehdi käsi- ja yskimishygieniasta.
  4. Käytä kasvomaskia, kun et voi pitää etäisyyttä.
  5. Lataa Koronavilkku-sovellus.
Kertakäyttöisiä kasvomaskeja pöydällä pinossa

SOME painikkeet

Sivu arviointi ja palaute